Site icon Sukces jest kobietą!

Kasia Ząbczyk: Torebka musi być funkcjonalna

Aby torebka damska spełniała swoją funkcję musi być nie tylko ładna ale też funkcjonalna. O pracy projektantki dodatków opowiada Kasia Ząbczyk ze Słonia Torbalskiego

Dlaczego zdecydowałaś się projektować torebki a nie np. ubrania?

Kasia Ząbczyk: Od momentu, kiedy uświadomiłam sobie, że to lubię i chciałabym rozwijać tak, aby w konsekwencji było to moim zawodem, zawsze miałam w głowie akcesoria. Tak czułam. Szkoła projektowania pozwoliła mi spróbować jednego i drugiego. Ubraniami zajmowałam się pracując w Indiach. Ciągle jednak miałam w głowie dodatki. Praca w Słoniu Torbalskim utwierdziła mnie w przekonaniu, że to jest to. Wraz z zespołem tworzymy niebanalny, polski produkt w unikalnych kombinacjach i jestem z tego dumna.

Czym kierujesz się projektując torbę np. co codziennego użytku?

Torba musi być funkcjonalna. Czy to mała czy duża powinna spełniać określone kryteria. Ciekawy wygląd powinien być uzupełniony funkcjonalnymi rozwiązaniami. Jeżeli jest to torba do biura czy na uczelnię powinna mieścić w sobie format A4 oraz zabezpieczać laptop czy tablet. Dobrze, jeżeli mamy opcję wygodnego przypięcia kluczy do smyczy czy możliwość wyboru noszenia tej samej torby w ręku lub na ramieniu.

Czy już na etapie projektowania myślisz o tym jakie materiały zostaną użyte do jej uszycia?

To jedna z podstaw. Papier przyjmuje wszystko. Rysunek może być naprawdę szalony. Przy wykonywaniu prototypu następuje jego weryfikacja. Wiedza na temat materiału, tego jak dany surowiec się zachowuje pozwala na efektywną pracę. Zdarzają się sytuacje kiedy razem z konstruktorem nie jesteśmy do końca pewni jak dane zestawienie się zachowa, ale podejmujemy próbę. Pojawia się wtedy twórczy niepokój, ale to prowadzi do otwierania się na nowe rozwiązania (śmiech)

Czy nosisz tylko torebki przez siebie zaprojektowane?

Nie tylko, ale też (śmiech). Wtedy na własnej skórze mogę się przekonać czy jest ok, czy są rzeczy które chciałabym zmienić. Testowanie to istotny etap powstawania nowego modelu.

Czy masz swoją ulubioną torebkę przez siebie zaprojektowaną?

Może zabrzmi to nieco patetycznie, ale każda z nich to trochę jak dziecko…z własną historią. Jestem zadowolona z modelu Sophie i Jo, a ostatnio z pojemnego Travelera z etnicznym haftem inspirowanym kulturami Ameryk. Dzięki specyfice produkcji Słonia Torbalskiego, polegającej na szyciu krótkich unikalnych serii z różnych skór, każdy model jest odkrywany na nowo. Dany egzemplarz możemy „ucharakteryzować” w zależności od tego jaki kolor skóry i dodatków dla niego dobierzemy.

Czy masz w głowie projekt, który jeszcze czeka na realizację?

Jest ich całkiem sporo

Idealna torebka. Co to dla ciebie znaczy?

Myślę, że to trochę tak jak z dobrymi perfumami. Kiedy są dobrze dobrane, podkreślają Cię, jest Ci z nimi wygodnie. To bardzo indywidualne. Torebka powinna być wygodna, a jeżeli ma ten pazur, na którym zawieszamy oko to jest idealnie. Z punktu widzenia mojej pracy idealne są takie momenty, kiedy ktoś mówi: ‘Widać serce w tych torebkach’, ponieważ wtedy wiem, że pasja i zaangażowanie naszego zespołu jest czytelna i produkt to wyraża.

*Kasia Ząbczyk – projektantka dodatków i ubioru. Jest absolwentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo projektuje dla marki Słoń Torbalski. Zafascynowana Indiami, Ameryką Południową i Fridą Kahlo.

Exit mobile version