Site icon Sukces jest kobietą!

Joga czy tai chi?

Group of people at the gym in an aerobics class

Tai-chi to ciąg 108 następujących po sobie powolnych harmonijnych ruchów. Może je wykonywać każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, bez obawy o jakiekolwiek przeciążenia.

Podobnie jest z jogą. Na czym to wszystko polega i dlaczego warto się ruszać zgodnie ze wskazówkami, które dotarły do nas ze Wschodu?

Tai-chi
To skuteczny trening, swoista medytacja w ruchu, która wspomaga przypływ energii witalnej, postrzeganej jako ogólne odmłodzenie. Wykonywanie ciągu ćwiczeń pozwala na odprężenie ciała i umysłu, a jednocześnie dzięki specjalnej sekwencji ruchów uaktywnia większość mięśni i ścięgien naszego ciała, powodując tym samym masaż organów wewnętrznych.
W tai-chi duży nacisk kładziony jest na uelastycznienie kręgosłupa, szczególnie jego części lędźwiowej, praprzyczyny niezliczonej liczby niedomagań ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Zwiększenie giętkości kręgosłupa oraz rozciągnięcie mięśni umożliwia powrót do zdrowia ludziom starszym oraz tym, którzy mają kłopoty ze zdrowiem. Dla innych tai-chi stanowi wszechstronną gimnastykę ciała i ducha pozwalającą na lata pozostać w dobrym zdrowiu i kondycji.
Skąd się wzięły te ćwiczenia? Tai–chi było tajemną wiedzą Chińczyków, częściowo udostępnianą ludziom z Zachodu za ogromne pieniądze. Uczono jedynie sztuki walki, elastycznych ruchów przydatnych w obronie oraz zdolności wytwarzania wewnętrznej energii. Był to mocno zawężony aspekt treningu tai-chi. Pomijano aspekt zdrowotny i duchowy, gdzie wiedza o taoistycznych zasadach wewnętrznych warunkowała maksymalizację korzyści dla zdrowia, a wyciszenie umysłu konieczne było do osiągnięcia naturalności i dokładności ruchu. Jednak w miarę wzrostu zainteresowania chińską sztuką i filozofią stało się możliwe większe skoncentrowanie się na zdrowotnych właściwościach ćwiczeń.

Joga
Wywodzi się z Indii, gdzie jest praktykowana w różnych odmianach od ponad czterech tysięcy lat. Termin „joga” ma wiele znaczeń, dwa podstawowe to ujarzmienie i zjednoczenie. Ujarzmienie dotyczy własnego ciała, zmysłów, zachcianek i popędów. Nie chodzi jednak o to, żeby je stłamsić, ale zapanować nad nimi tak, aby służyły oraz pomagały w rozwoju całego organizmu i osobowości. Drugie znaczenie terminu „joga” to zjednoczenie – tego co fizyczne, psychiczne i duchowe. Joga to zatem dialog ciała, oddechu i umysłu. Dla niektórych to po prostu dobry system ćwiczeń fizycznych, dla innych – sposób na życie, filozofia dotycząca zdrowego trybu życia. Trenerzy przyznają, że jogę może ćwiczyć każdy – ćwiczenia są bowiem bardzo zróżnicowane. Od prostych, wstępnie otwierających ciało – do bardziej skomplikowanych pozycji. W jodze znajdziemy ćwiczenia wzmacniające i rozciągające ciało, polepszające koncentrację, regenerujące i relaksujące. Jogę mogą ćwiczyć dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży.
Tym ostatnim ćwiczenia przynoszą ulgę w typowych dla tego stanu dolegliwościach, przygotowują do aktywnego porodu i, jak przekonują praktycy, pozwalają przeżyć radosne macierzyństwo. Z kolei dla starszych pań joga jest skutecznym narzędziem w walce ze stresem. Jest wiele rodzajów jogi, dlatego najlepiej, kiedy pierwsze kroki na jej drodze pomaga nam stawiać nauczyciel.

Exit mobile version