Site icon Sukces jest kobietą!

Janka Kaempfer Louis: „Adieu Varsovie”

„Adieu Varsovie” Janki Kaempfer Louis – historia odkrywania rodzinnej biografii w cieniu Zagłady. Bezkompromisowa opowieść o poszukiwaniu tożsamości na gruzach historii od dziś dostępna w księgarniach w całej Polsce.

Adieu Varsovie autorstwa Janki Kaempfer Louis to niepozbawiona goryczy, ale również odwagi próba rekonstrukcji biografii rodziny, której losy naznaczyła wielka historia: powstanie w gettcie warszawskim, powstanie warszawskie oraz wydarzenia roku 1968.

Adieu Varsovie to wspomnienie o utraconej tożsamości autorstwa córki ocalałych z Zagłady. Autorka rusza w głąb rodzinnych, porozrzucanych po całym świecie archiwów, aby odnaleźć odpowiedź na podstawowe pytania: kim jestem? Skąd pochodzę? Janka Kaempfer Louis dokonuje odważnej próby odtworzenia własnej i rodzinnej tożsamości, które okazują się kolejną – współczesną – wersją mitu Żyda wiecznego tułacza.

Opowieść o tajemniczej Irenie Gelblum – bohaterce powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego lub włoskiej poetce oraz o Ignacym Waniewiczu – uwiedzionym komunizmem dziennikarzu prasowym i telewizyjnym lub statecznym pobożnym Żydzie, którzy pod wpływem trudnych doświadczeń całe życie poszukiwali przestrzeni przynależności ukrywając się pod wciąż nowymi pseudonimami i tożsamościami.

Główną cezurą rodzinnej autobiografii jest dla autorki rok 1968 i wydarzenia, które miały wtedy miejsce. Fala politycznej nagonki po raz kolejny miała zmienić bieg życia mniejszości żydowskiej, która pozostała w Polsce po przerażających wydarzeniach II wojny światowej. Autorka rozlicza się z polskim antysemityzmem dotykając wciąż niezabliźnionych ran i zastanawia się nad jego wpływem na losy niewinnych osób.

Adieu Varsovie to historia opowiadająca jednocześnie o tajemnicach i przemilczeniach, ale również o heroizmie odkrywania nawet najbardziej zatajonej prawdy. To przypowieść o tym, jak z dnia na dzień stać się Innym.

Aby nakreślić bezkompromisowy portret rodziców podczas wojny, ich życia w socjalistycznej Polsce i na wygnaniu, Janka Kaempfer Louis wybrała ton zwięzły, bezpośredni, czasami ironiczny lub gniewny. To portret mocny i uderzający. W tej krótkiej książce wyczuwa się jednocześnie miłość, życzliwość i uraz w sercu, nadal trwający bunt młodej dziewczyny. Pomiędzy matką mitomanką, „fałszerką doskonałą” i ojcem oportunistą, który „potrafi się dostosować do okoliczności i iść dalej”, odtwarza plątaninę bólu, kłamstw i poczucia winy, które prześladuje dwa pokolenia i które krystalizuje nikczemna kampania antysemicka Marca ’68. „Wyjazd z Polski oddalił nas od siebie – matkę, ojca i mnie – nie tylko w sensie geograficznym. Znaleźliśmy się w całkiem nieprzystających do siebie światach. Przestaliśmy się wzajemnie rozumieć” – Jean-Yves Potel

Janka Kaempfer Louis – córka Ireny Gelblum Conti di Mauro oraz Ignacego Waniewicza. Urodziła się w Warszawie. Absolwentka romanistyki, filologii rosyjskiej oraz prawa na Uniwersytecie Genewskim. Dziennikarka prasowa i telewizyjna dla mediów szwajcarskich, międzynarodowa reporterka. Tłumaczka z języka włoskiego, rosyjskiego i polskiego na francuski. Od 2005 roku sędzia pracy. Administratorka genewskiego stowarzyszenia opiekującego się małoletnimi imigrantami.

Fame Art to niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Jedną z misji wydawnictwa jest przywracanie nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi utworów pisarek i pisarzy jidysz. Do tej pory w wydawnictwie ukazały się takie tytuły jak: Ruda Kejla Izaaka Baszewisa Singera, Towarzysz Nachman, Na obcej ziemi i Perły Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester Singer Kreitman oraz Moimi Słowami Ruth Bader Ginsburg i Dzienniki Raka Audre Lorde.

Janka Kaempfer Louis, Adieu Varsovie
Przekład: Katarzyna Marczewska
Premiera: 07.03.2023

Książka wydana nakładem Wydawnictwa Fame Art
Fot. Materiały Wydawcy

Exit mobile version