Site icon Sukces jest kobietą!

Jak zaprojektować mały a przestronny dom?

Wybór niewielkiego domu podyktowany jest najczęściej świadomą decyzją, nie oznacza to jednak, że budynek zbudowany według takiego projektu musi być ciasny i mało komfortowy

Wręcz przeciwnie, dobry projektant dzięki kilku wskazówkom może stworzyć wymarzony mały domek, który zaskoczy wszystkich swoją funkcjonalnością i przestronnością. Wszystkie zbędne elementy takiego projektu powinny ustąpić miejsca detalom ważnym i potrzebnym. Co powinno być uwzględnione w takim projekcie, by niewielka powierzchnia nie tylko stwarzała wrażenie przestronności, ale również była taka w rzeczywistości?

Wybierając gotowe projekty domów warto zwrócić szczególną uwagę na to, że nie liczy się liczba pomieszczeń, lecz ich wielkość, która musi być odpowiednia do potrzeb każdego z domowników. Istotny jest także ich kształt: wąskie i długie pokoje bądź łazienki wydają się być znacznie mniej przestronne od pomieszczeń o planie zbliżonym do kwadratu.

Projekty domów parterowych o niewielkiej powierzchni powinny mieć dokładnie przemyślany rozkład i rozmiar okien, a także dobraną wielkość ganku oraz wszystkich innych elementów wykończeniowych, które sprawią, że (dzięki zachowaniu właściwej skali), optycznie taki dom będzie wydawał się większy. Nieodpowiedni wybór wielkości danego elementu sprawi, że jeden z nich będzie zbyt duży i zabierze kolejnemu detalowi.

Mały dom na niewielkiej działce nie oznacza też również, że nie można zaprojektować ogrodu, który będzie sprawiał wrażenie znacznie bardziej przestronnego, niż jest w rzeczywistości. Właściwa kompozycja roślin oraz poszczególnych elementów, które będą łączyły się z budynkiem mogą sprawić, że dom będzie wydawał się bardziej okazały. Jest to istotne przy wyborze projektów domów na wąską działkę, gdzie istnieje zazwyczaj wąski ogród przed lub za domem.

Należy pamiętać, że każdy nieprzemyślany szczegół projektu niewielkiego domu może wywołać uciążliwe konsekwencje w przyszłości, takie jak np. nieprawidłowe oświetlenie czy brak miejsca na najpotrzebniejsze rzeczy. Warto więc poświęcić nieco uwagi na to, by zarówno wygląd, jak i rozkład poszczególnych pomieszczeń był zgodny z oczekiwaniami jego przyszłych mieszkańców. Umiejętne wykorzystanie każdego miejsca w domu sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przestronne.

Exit mobile version