Site icon Sukces jest kobietą!

Jak zachęcić bliską osobą do wizyty u lekarza?

Pomimo dużej dostępności różnego rodzaju badań profilaktycznych i diagnostycznych, umożliwiających m.in. wykrycie wielu groźnych chorób na wczesnym etapie rozwoju, wielu Polaków unika ich jak ognia. Dlaczego tak jest i jak można temu zaradzić – podpowiada Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

Wiedza na temat zasad zdrowego stylu życia oraz profilaktyki chorób przewlekłych jest już w naszym społeczeństwie całkiem duża. Ze stosowaniem tej wiedzy w praktyce nie jest już jednak najlepiej. Liczne sondaże i dane statystyczne wskazują, że istnieje spora grupa Polaków, którzy nie poddają się profilaktycznym badaniom diagnostycznym w ogóle lub też robią to bardzo rzadko, zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zauważą u siebie jakieś niepokojące objawy albo, gdy z jakiegoś powodu zostaną do tego zmuszeni. Lekarze ostrzegają, że to bardzo ryzykowna postawa i przypominają, że wczesne wykrycie wielu chorób znacznie zwiększa szansę na ich wyleczenie lub skuteczną kontrolę.

O to, jakie są najczęstsze powody unikania badań diagnostycznych przez ludzi oraz jak powinniśmy zachęcać bliskie osoby do poddawania się takim badaniom – zapytaliśmy Mateusza Banaszkiewicza, psychologa zdrowia z Uniwersytetu SWPS. Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym materiale wideo.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat postaw i zachowań zdrowotnych Polaków, w tym zwłaszcza odnośnie wykonywania badań profilaktycznych, przeczytaj również poniższe artykuły Serwisu Zdrowie:

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Exit mobile version