Site icon Sukces jest kobietą!

Jak wygląda szkoła marzeń?

Jak sprawić, aby szkoła stała się wyjątkowym miejscem, w którym dzieci i młodzież uczyliby się z pasją oraz dla własnej satysfakcji? Czy to możliwe, aby uczniowie szli do niej z uśmiechem na twarzy, ciekawi przygody, jaka codziennie tam na nich czeka? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy projektu Dziecko z Pasją Fundacji Uniwersytet Dzieci. W pilotażowej edycji wzięło udział ponad 10 000 dzieci z 34 szkół, 68 dyrektorów i wicedyrektorów oraz 281 nauczycieli z 7 województw w Polsce. Patronat nad projektem objął Minister Edukacji i Nauki.

Kwestia zmian w szkolnictwie jest od wielu lat obecna w debacie publicznej. Rozwój nowych technologii, pojawienie się nowych zawodów na rynku pracy, a także zmiany demograficzne mają realny wpływ na edukację oraz zmieniające się potrzeby uczniów, ale także na nauczycieli i dyrektorów placówek. Projekt Dziecko z Pasją poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak powinny wyglądać szkoły przyszłości, które nie tylko przygotowują uczniów do dorosłego życia, ale także oferują więcej zajęć dodatkowych oraz pomagają rozwijać pasje i talenty młodych ludzi.

Uczniowie mówią, że mają głód wiedzy, ale chcą się uczyć w konkretnych warunkach, atmosferze i dobrych relacjach. Szybkie tempo pracy i podporządkowanie procesu edukacji ocenianiu ze szczególnym naciskiem na braki ucznia, a nie jego sukcesy, nie sprzyjają uczeniu się. Uczniowie biorący udział w naszych debatach niemal jednogłośnie podkreślali też znaczenie i rolę emocji – również ich własnych – w procesie uczenia się – powiedziała Monika Zwierko-Odachowska, dyrektor programowa, Fundacja Uniwersytet Dzieci.

Dziecko z Pasją to innowacyjny projekt, który zakłada szereg szkoleń dla dyrektorów, wicedyrektorów oraz nauczycieli. W ramach pilotażowej edycji programu, władze szkolne podczas warsztatów uczyły się, między innymi jak zarządzać zespołem, poprawiać komunikację interpersonalną na linii dyrektor-nauczyciel-rodzic, ale także jak korzystać z doświadczeń świata biznesu. Szkolenia dla nauczycieli dotyczyły tematów wychowawczych, ale również zachęcały do prowadzenia lekcji w oparciu o scenariusze dostępne bezpłatnie w serwisie dla nauczycieli. Istotnym elementem projektu były warsztaty z Metody Pytań i Doświadczeń – opracowanej przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Materiały zostały przygotowane przez ekspertów: naukowców/ dydaktyków, przedstawicieli świata sztuki, kultury, sportu oraz biznesu. Ideą serii szkoleń jest zainspirowanie nauczycieli do urozmaicania zajęć poprzez promowanie naukowego myślenia, stawiania problemów naukowych i współpracę nad poszukiwaniem odpowiedzi na pytania badawcze.

W pogoni za mityczną średnią, czerwonym paskiem, rankingiem szkół gdzieś gubimy dziecko z jego zainteresowaniami i pasjami. Marzy mi się szkoła, w której dziecko byłoby podmiotem, a nie przedmiotem, żeby ono miało jakąś siłę sprawczą. Pamiętajmy, że relacje między dziećmi są najważniejsze. Jako Nauczyciele musimy tak prowadzić dzieci, by ich świat nie zamknął się w telefonie – powiedziała Jadwiga Jaśko, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grójcu.

Dodatkowym celem projektu Dziecko z Pasją jest także wyrównywanie szans wynikających z nierówności społecznych, dlatego tak ważne było, żeby uczestnicy reprezentowali cały przekrój społeczny. W projekcie znaleźli się uczniowie zarówno z małych szkół z terenów wiejskich, jak i wielkomiejskich, a także uchodźcy z Ukrainy.

Fundacja Uniwersytet Dzieci powstała w 2007 roku. Od wielu lat organizuje na uczelniach wyższych warsztaty i wykłady dla dzieci. Oprócz zajęć pozalekcyjnych dla dzieci w 3 miastach, tj. w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu, ma propozycję dla szkół w całej Polsce. Cieszy się zaufaniem rodziców i nauczycieli, ponieważ za każdym razem w centrum stawia dziecko i jego potrzeby. Misją organizacji jest rozwijanie potencjału intelektualnego i twórczego dzieci, aby korzystały ze swoich talentów, rozumiały świat i potrafiły w nim działać. Do tej pory w zajęciach Uniwersytetu Dzieci wzięło udział 37 tysięcy dzieci, a kolejne 3 tysiące uczniów jest obecnymi studentami Uniwersytetu Dzieci.

***
Po więcej informacji zapraszamy na strony Fundacji:
FUD na Instagramie: https://www.instagram.com/fundacjauniwersytetdzieci/
FUD na Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/UniwersytetDzieci
Oficjalna strona: https://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/

***
Fundacja Uniwersytet Dzieci powstała w 2007 roku dzięki determinacji trzech założycielek, które chciały rozwijać ciekawość dzieci w niebanalny sposób. Postanowiły, że na setki dziecięcych pytań odpowiedzą naukowcy, a wiedza i fascynacja światem nauki będzie rozwijać się dzięki eksperymentom, zabawie, popełnianiu błędów i wyciąganiu wniosków. W swoich działaniach odwołały się do doświadczeń pierwszego uniwersytetu dziecięcego, który narodził się w Tybindze.

Exit mobile version