Site icon Sukces jest kobietą!

Jak pozbyć się łupieżu? Garść przydatnych wskazówek

Łupież to najczęściej występujący problem skóry głowy, który może dotykać nawet ponad połowy ludzi na całym świecie. Jak skutecznie się go pozbyć? Przede wszystkim zacznij od określenia, z jakim rodzajem łupieżu się zmagasz i co jest jego powodem. W wielu przypadkach wystarczy regularnie używać odpowiednich kosmetyków, które przywrócą równowagę skórze głowy. Kiedy problem jest poważny, niezbędne może być leczenie wdrożone przez dermatologa.

Różne rodzaje łupieżu i powody ich występowania

Istnieje kilka rodzajów łupieżu. Zanim przystąpisz do leczenia, warto określić, który z rodzajów pojawia się na Twojej głowie, żeby skuteczniej dobrać odpowiedni sposób walki z tym problemem. Głównie łupież dzieli się na dwa rodzaje, mianowicie suchy i tłusty. Wymienić można także łupież kosmetyczny oraz kilka innych, rzadziej spotykanych rodzajów, w których diagnostyce niezbędna będzie konsultacja z dermatologiem, a nawet zlecenie odpowiednich badań.

Łupież suchy ma biały kolor i pojawia się na suchej skórze głowy. Najczęściej jest widoczny podczas czesania włosów, kiedy szczotka ściąga w dół drobne fragmenty martwego naskórka.

Łupież tłusty pojawia się wraz z łojotokiem, przez co przyspiesza on przetłuszczanie się włosów. Ma nieco bardziej żółtawy odcień, a ponieważ często towarzyszy mu swędzenie skóry, może sprzyjać powstawaniu podrażnień przez jej nadmierne drapanie.

Łupież kosmetyczny pojawia się po użyciu zbyt silnych i podrażniających skórę głowy kosmetyków. Jest on spowodowany niewłaściwą pielęgnacją włosów i doborem drażniących szamponów, odżywek, czy produktów do koloryzacji.

Wybierz sprawdzony szampon przeciwłupieżowy

Najprostszy sposób na walkę z łupieżem to wybór odpowiedniego szamponu ze składnikami łagodzącymi i oczyszczającymi skórę głowy. Z jednej strony musi on działać delikatnie, by nie podrażniać łuszczącej się skóry i nie nasilać w ten sposób problemu. Z drugiej strony natomiast składniki oczyszczające powinny usunąć resztki łupieżu ze skóry głowy, zapobiegać jego nawrotom i przywrócić naturalną równowagę mikrobiomu.

Pamiętaj, że szampon przeciwłupieżowy będzie w pełni skuteczny jedynie wtedy, gdy:

  • dobierzesz go właściwie do rodzaju łupieżu, z którym się zmagasz;
  • dobierzesz go do potrzeb własnej skóry głowy;
  • będziesz używać go regularnie przez co najmniej 4 tygodnie.

Ponieważ łupież ma tendencję do nawrotów, nie odstawiaj skutecznego szamponu tuż po kuracji. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed łupieżem w przyszłości, stosuj szampon przeciwłupieżowy profilaktycznie przynajmniej raz w miesiącu.

Codzienne czynniki, które mogą nasilać łupież

Na pojawianie się łupieżu i jego natężenie ma wpływ wiele czynników, w tym między innymi częstotliwość mycia włosów. Jeśli zmagasz się z łupieżem suchym i suchą skórą głowy, nie myj włosów zbyt często i nie wybieraj szamponów o silnym składzie. Jeżeli natomiast Twoje włosy szybko się przetłuszczają, częstsze mycie włosów może pomóc Ci zapanować nad nadmiarem sebum i zatrzymać rozwój zmian skóry głowy.

Pamiętaj, że na powstawanie łupieżu mogą mieć wpływ także czynniki, które pozornie nie mają wiele wspólnego z kondycją włosów i skóry. Rozwoju łupieżu sprzyja:

  • niewłaściwa dieta i niedobory cennych składników odżywczych;
  • osłabienie organizmu i układu odpornościowego;
  • nadmiar stresu i przewlekłe zmęczenie;
  • nadmierne pocenie się skóry;
  • suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach;
  • niedokładne spłukiwanie kosmetyków z włosów i skóry głowy.

źródło: materiał zewnętrzny Partnera

Exit mobile version