Site icon Sukces jest kobietą!

Jacek Bilczyński: Fit to zdrowa moda

Przez media ogólnopolskie nazwany „najlepszym ciałem w Polsce”, przez kobiece magazyny wybierany kilkakrotnie w ciągu ostatnich 4 lat „mężczyzną roku”. Entuzjasta i propagator zdrowego stylu życia w Polsce. Dietetyk i trener gwiazd, stały gość programów telewizyjnych, ekspert działu zdrowie portali: Onet.pl, Interia.pl, Wp.pl, Gazeta.pl. Podbił rynek wydawniczy swoimi dwiema książkami „FIT jest sexy!” i „FIT od kuchni”, które sprzedały się już w ponad 200 tys. egzemplarzy. Trenował nowojorczyków w Central Parku, a także porównywał styl życia Europejczyków i Amerykanów pod kątem diety i aktywności. Za chwilę wystartuje jego autorski program w TVN

Zdrowy styl życia zaczyna się w kuchni, podczas treningów, a może to stan umysłu?
Jacek Bilczyński: Zdrowy styl życia to sposób, w jaki podchodzimy do naszej codzienności, nie jest to tylko kwestia aktywności czy diety, ale naszego funkcjonowania na co dzień. Jest to w pewnym stopniu złoty środek miedzy tym, co wymusza na nas tempo życia i obowiązki, a tym, w jaki sposób możemy o zdrowie i ciało. W ostatnim czasie można zauważyć radykalizację tego pojęcia – dieta za wszelką cenę i trening na 110 proc. Uważam, że nie ma to wiele wspólnego ze zdrowiem, wiele osób popada w skrajności, a zdrowy styl życia powinien być swego rodzaju kompromisem i równowagą.

Od czego zacząć treningi by poprawić swoją kondycję? Na przykład, jeżeli nigdy wcześniej się nie ćwiczyło, a jest się w wieku 30-40 lat i ma się 10 kg nadwagi. Albo jeżeli sporadycznie się ćwiczy (np. jedna z tych dyscyplin, rower, bieganie, tenis, siłownia…) i ma się niewielką nadwagę tak do 5kg.
Nie ma tu uniwersalnej odpowiedzi. Rodzaj aktywności zawsze powinien być dobrany indywidualnie. Nie chodzi tu wyłącznie o intensywność wysiłku, ale w dużej mierze o upodobania. Zmuszanie np. do pływania, gdy ktoś nie lubi wody mija się z celem. Warto więc wybrać dyscyplinę, która nam odpowiada, dzięki temu istnieją duże szanse, że stanie się przyjemnym nawykiem, a nie koniecznym złem.
Osoby, których poziom aktywności jest bliski zeru powinny zacząć od wysiłków, które nie są specjalnie wymagające i intensywne – może to być nawet zwykły, regularny spacer. Osoby, dla których aktywność jest swego rodzaju codziennością zawsze znajdą sposób na jej urozmaicenie czy też podniesienie poprzeczki. Jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej najlepiej zainteresować się wysiłkami aerobowymi, jak spokojny jogging, jazda na rowerze, nordic walking czy jada na rolkach. Dobrą, choć bardziej wymagającą formą są wysiłki interwałowe, jak biegi o zmiennej intensywności czy cross-fit. Tak czy owak, niezależnie czy mówimy o nadwadze czy otyłości, walka z kilogramami powinna odbywać się przede wszystkim w kuchni, bez odpowiedniego żywienia nawet najlepsze formy wysiłkowe niewiele pomogą.

No właśnie. Jakie mógłby Pan zaproponować podstawowe zasady diety wspomagającej rozpoczęcie aktywności fizycznej?
Żywienie należy planować indywidualnie, a korzystanie z gotowych planów znalezionych w internecie pawie zawsze przynosi więcej złego niż dobrego. Na początek warto pomyśleć o regularności jedzenia, 5 – 6 niewielkich posiłków każdego dnia. Duża ilość warzyw i zamiana wysokoprzetworzonych produktów na pełnoziarniste odpowiedniki to dobry początek.
Wiele osób jak ognia unika również tłuszczu, co jest dużym błędem – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, tłuste ryby czy awokado powinny na stałe zagościć z naszym jadłospisie – korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale mogą również przyczynić się do poprawy naszej sylwetki.

Nie dajmy się zwariować wszystko jest dla ludzi. Jaki jest Pański sposób na pozbycie się kaca?
Kac to zespół objawów wynikających z nadmiernego obciążenia etanolem, a właściwie aldehydem octowym, który jest metabolitem etanolu. Jest to dla organizmu trucizna, w trakcie jej metabolizowania dochodzi do odwodnienia, obniżenia poziomu cukru czy też utraty minerałów – większość odczuwalnych objawów to właśnie efekt tych niekorzystnych zmian. Złota reguła mówi, że kaca łatwiej unikać niż go leczyć, wybieranie odpowiednich trunków z niską zawartością garbników, picie soku owocowego lub pomidorowego w trakcie konsumpcji alkoholu, duża ilość wody oraz owoców i unikanie wysokoprzetworzonej żywności, mogą znacznie pomóc. Jeśli jednak przesadzimy, kac tak czy owak się pojawi. Wówczas należy pamiętać o wypiciu dużej ilości wody, najlepiej pół na pół z sokiem owocowym – pomoże to szybko nawodnić organizm, a przy okazji odbuduje zapasy glikogenu. Można wspomagać się preparatem witaminowo – mineralnymi, albo zwyczajnie warzywami i owocami. Do tego posiłek bogaty w cysteinę, która przyspiesza odtruwanie, np. jajecznica – pod warunkiem, że jesteśmy w stanie cokolwiek zjeść bez protestów ze strony żołądka…

Zła przemiana materii to problem wielu ludzi co mógłby Pan doradzić osobom borykającym się z tym problemem.
Większość osób trochę na własne życzenie spowalnia swój metabolizm. Wysokoprzetworzona żywność, niski poziom aktywności, to wszystko sprzyja spowolnieniu przemiany materii. Jeśli ten problem nas dotyczy, warto zacząć od zwiększenia spożycia protein – chudego mięsa, ryb, twarogów czy jaj. Mają one najwyższy wskaźnik efektu termicznego pożywienia, potocznie można więc powiedzieć, że przyspieszają metabolizm. Należy również postawić na węglowodany o niskim stopniu przetworzenia, jak płatki owsiane, ryż brązowy, pełnoziarnisty makaron czy żytnie pieczywo. Niezastąpiona będzie również regularna aktywność fizyczna, która niezwykle korzystnie wpływa na tempo przemiany materii.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, pragną świadomie zmienić swój styl życia i nauczyć się nawyków, które staną się fundamentem zdrowego stylu życia. Pański fundament to?
Cierpliwość i metoda małych kroków. Nawyków nie da się zmienić z dnia na dzień, jeśli mamy problem w wytrwaniu w postanowieniach, warto nie stawiać sobie od razu bardzo wygórowanych celów. Dobrze wszystko opanować i stopniowo podnosić poprzeczkę. Jeśli mamy trudności ze spożyciem 5 pełnowartościowych posiłków, warto zadbać na początek o odpowiednie śniadanie, kiedy po tygodniu czy dwóch stanie się to czymś naturalnym, robimy krok do przodu i zaczynamy przykładać większą uwagę do kolejnego posiłku. Podobnie jest z aktywnością. Jeśli chcemy przebiec maraton, treningi zaczynamy od niewielkiego dystansu, a nie rzucamy się od razu na 42-kilometrowy odcinek.

Seks to element zdrowego stylu życia?
Oczywiście, to nie tylko aktywność fizyczna, ale przede wszystkim akt, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, daje przyjemność i odprężenie.

Jak wygląda Pańskie codzienne, a jak niedzielne- leniwe śniadanie? Czy są jakieś różnice?
W moim życiu nie ma zbyt wiele czasu na lenistwo, co wynika z ilości obowiązków, jeśli natomiast mowa o żywieniu, zupełnie tego nie potrzebuję. Na tym właśnie polega różnica między rygorystyczną dietą i postrzeganiem posiłków jedynie przez pryzmat kaloryczności i makroskładników, a stylem życia. W tym drugim przypadku zdrowe, zbilansowane żywienie nie oznacza rezygnacji z przyjemności. Innymi słowy, każdego dnia jadam nie tylko zdrowo, ale również smacznie.

Exit mobile version