Site icon Sukces jest kobietą!

Ile zarabiają najważniejsze osoby w państwie?

praca4 ikona123 2014

Wiele osób zastanawia się, ile właściwie mogą zarabiać najważniejsze osoby w państwie. W jaki sposób liczone są ich wypłaty i jak wysokich wynagrodzeń mogą się co miesiąc spodziewać na swoim koncie?

Wszystko zaczyna się od kwoty bazowej, która stanowi podstawę do określenia wynagrodzeń na wszystkich stanowiskach. Obecnie wynosi ona 1766,46 zł i pozostaje niezmienna od 2008 r. Na wypłaty posłów i senatorów składa się natomiast kilka elementów. Należy tu zacząć od wynagrodzenia podstawowego, które jest sumą wynagrodzenia podstawowego i dodatku funkcyjnego podsekretarza stanu. Wynosi ono 9892,3 zł brutto. Warto do tego dodać oczywiście dietę poselską, która jest wykorzystana na kwestie związane z pełnieniem urzędu. Ona wynosi z kolei maksymalnie 25% wynagrodzenia, a więc 2473,08 zł. Dieta przysługuje jednak wyłącznie parlamentarzystom zawodowym, a wiec tym, którzy nie wykonują aktualnie innych czynności zawodowych. Parlamentarzyści dostają również 12150 zł miesięcznie na prowadzenie swojego biura. Dofinansowanie nie jest zależne od liczby filii tego biura.

Poza tymi pieniędzmi posłowie i senatorowie mogą również liczyć na wiele innych dodatków. Ich kwota nie może przekraczać 35% uposażenia, a więc 3462,21 zł. Co to za dodatki? Przysługują one np. przewodniczącemu komisji, jego zastępcy, a także przewodniczącemu stałej podkomisji. Dodać do tych ulg można jeszcze kwotę wolną od podatku. Dla zwykłego obywatela wynosi ona 3091 zł w skali roku. Parlamentarzystom rocznie przysługuje jednak kwota wolna od podatku w wysokości 27360 zł.

Po zsumowaniu wszystkich dodatków, nagród jubileuszowych czy diet można ustalić średnie wynagrodzenia, jakie przysługują ważnym osobom w państwie. Właściwie każde wynagrodzenie jest jeszcze analizowane w sposób indywidualny, więc trudno określić je wszystkie z idealną dokładnością. Można natomiast ustalić, że miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny w przypadku prezydenta RP wynosi 17665 zł brutto, a u premiera, marszałka Sejmu i Senatu oraz prezesa NBP około 14485 zł. Wicepremier, wicemarszałek Sejmu i Senatu oraz prezes NIK mogą się natomiast pochwalić wypłatami w wysokości 12895 zł.

Źródło: Wynagrodzenia.pl (http://wynagrodzenia.pl/t/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen-np)

Exit mobile version