Site icon Sukces jest kobietą!

Fit pracownicy

Moda na bycie fit wkrada się nawet w firmowe szeregi. Nie zawsze daje to jednak wymierne skutki, a wiele osób nadal zmaga się z nadwagą i otyłością. Przyczynia się do tego z kolei stres, który niejednokrotnie związany jest właśnie z pracą

Wysoki poziom tkanki tłuszczowej to problem ponad połowy Polaków. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności Żywienia. Niezbyt dobre informacje ma dla nas również Światowa Organizacja Zdrowia. Według jej raportu odsetek otyłych osób w Polsce przekracza 25 proc. Nadwaga i otyłość nazywane są zresztą epidemią XXI wieku. Zbędne kilogramy początkowo mogą się okazać nieszkodliwe. Z czasem jednak prowadzą do wielu problemów, także i zdrowotnych.

Do otyłości prowadzą różne drogi, najczęściej nieodpowiednie nawyki, które są bezpośrednim źródłem naszych problemów z nadwagą rodzą się bowiem z różnego rodzaju problemów, z którymi się mierzymy. To one potęgują stres, pchający nas do powielania kolejnych niekorzystnych zachowań i nawyków.

Osoby mające problemy z długotrwale utrzymującym się stresem mogą mieć też poważne kłopoty nie tylko z wagą, ale i ze zdrowiem. Takie utrzymujące się napięcie może bowiem prowadzić m.in. do problemów ze snem. W związku z tym organizm staje się zmęczony i wymaga od nas dostarczenia coraz większej liczby kalorii, bo to one mają mu dostarczyć energii.

Z kolei pracując po godzinach trudno jest nam znaleźć czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną czy zdrowe odżywianie. Tak przynajmniej wielu stara sobie to wytłumaczyć. Część osób natomiast rekompensuje sobie stres podjadając słone lub słodkie przekąski. Wszystko wynika z gospodarki hormonalnej organizmu. Gdy się stresujemy nasza tkanka tłuszczowa jest spalana. W tym samym czasie wydziela się jednak kortyzol, a to oznacza dla nas stymulację produkcji glukozy i zwiększenie apetytu. A wszystko dlatego, aby odzyskać na nowo energię. Jeśli jednak stresujemy się niemal ciągle to trudno jest nam zatrzymać wytwarzanie kortyzolu. Ta glukoza, która pojawia się razem z nim, zostaje natomiast zamieniona na tkankę tłuszczową.

Czy nadwaga pracownika może być również problemem pracodawcy? Okazuje się, że tak. Osoby otyłe są bowiem zdecydowanie bardziej narażone na choroby przewlekłe i szybciej dopada je przemęczenie. Efekt? Są mniej efektywne. Dlatego pracodawcy często proponują zatrudnionym karnety do klubów fitness czy obiektów sportowych w ramach tzw. benefitów pozapłacowych. Czasami organizują również prozdrowotne konkursy, które mają pomóc zatrudnionym zmienić swoje życie. W takich zawodach pracownicy określają zazwyczaj swój cel, co do liczby kilogramów i starają się go osiągnąć. Za jego osiągnięcie firma wypłaca określną kwotę pieniędzy lub przekazuje nagrody rzeczowe. Organizują również konkursy oraz kampanie.

Podczas jednej takiej kampanii w Kanadzie pracowników podzielono na zespoły, a wysokość nagrody uzależniono od stopnia realizacji celów indywidualnych i grupowych, co wprowadzało element rywalizacji. Taki sposób motywacji przynosił rezultaty (pracownicy tracili wagę częściej i szybciej niż wcześniej), jednak efekt działań nie był długotrwały. Wszystko kończyło się, gdy znikały nagrody finansowe. Wtedy pracownicy najczęściej wracali do swoich dawnych nawyków żywieniowych. Jednym z rozwiązań zwiększających skuteczność odchudzania stały się zajęcia grupowe czy firmowe rywalizacje prowadzone pod okiem dietetyka lub coacha dietetycznego.

Źródło: PR Elite

Exit mobile version