Site icon Sukces jest kobietą!

Enis Akiev: Nadać plastikowi historię

Jednorazowy plastik postrzegamy jako materiał krótkotrwały – używamy i wyrzucamy. Tymczasem jako odpad przeżyje większość z nas. Kazachska projektantka Enis Akiev postanowiła nadać plastikowi wartości i historii, upodabniając go do barwnego kamienia.

Enis Akiev w eksperymentowaniu z tworzywami ma nie lada wprawę, od naturalnych po syntetyki. Od gładkich po te o wyrazistej fakturze. Jako absolwentka Köln International School of Design ma doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych materiałów. Jej najnowszy projekt, nazwany Plastic Stone Tiles (Płytki z kamiennego plastiku) to próba stworzenia szlachetnego kamienia dosłownie z odpadów domowych.

Na pomysł ubrania plastiku w tę formę wpadła przypadkiem, gdy przeczytała artykuł naukowy o odkryciu nowej „skały” na Hawajach. Tam, wskutek erupcji wulkanu, plastik z odpadów po ludziach wtopił się w naturalnie występujące skały, tworząc tzw. plastiglomerat.

Akiev postanowiła więc przeanalizować proces powstawania skał i odtworzyć go w uproszczonej formie, w warunkach pracowni. W pierwszej kolejności zaczęła zbierać plastikowe odpady, sortując je w odpowiednie gamy kolorystyczne. Samodzielnie czyściła je i suszyła.

Następnie wykorzystała występujące również w przyrodzie procesy termicznego i fizycznego formowania, by stworzyć jednolite tworzywo. Powstałe po obróbce bryły były potem dzielone na plastry i piaskowane, tworząc lekkie i efektowne płytki ceramiczne.

Powstałe w nich barwy i wzory są wyłącznie zasługą procesu układania w warstwy odpadów o konkretnych gamach kolorystycznych – kazachska artystka nie dodawała żadnych barwników. Oczywiście, osiągnięty produkt ma charakter pokazowy, nie jest przeznaczony do produkcji masowej. Pokazuje jednak, że w wyrzucanym przez nas plastiku mogą drzemać możliwości, których nie jesteśmy na co dzień świadomi.

Zdjęcia: Enis Akiev

Exit mobile version