Site icon Sukces jest kobietą!

Emocje 2017 na scenie Opery Krakowskiej

emocje 2017 2

W najbliższy weekend na scenę Opery Krakowskiej powraca spektakl baletowy „Emocje”. To dalszy ciąg wypowiedzi w formie baletowej na temat relacji z innymi ludźmi i związanych z nimi uczuć, wypełniających nasze życie

Spektakl baletowy „Emocje” powraca na scenę Opery Krakowskiej w nowej odsłonie! „Emocje 2017” przygotowali: Violetta Suska, autorka blisko 100 choreografii do spektakli baletowych, musicali, oper i koncertów oraz Eduard Bablidze, tancerz i choreograf gruzińskiego pochodzenia, od lat związany z Polską. Był pierwszym solistą Narodowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, potem solistą w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Bałtyckiej, współpracował z Polskim Baletem Narodowym jako tancerz i choreograf.

W tegorocznej wersji „Emocji” zobaczymy dwie jego choreografie. Pierwsza, rozpoczynająca spektakl, to „Akord” do muzyki Arvo Pärta „Fratres for cello and piano”. Druga, kończąca przedstawienie, nosi tytuł „El Abrazo”, co oznacza „trzymanie” w tangu, czyli sposób prowadzenia partnerki przez partnera, wyrażający w tańcu gamę uczuć, od namiętności, pożądania, przez doznania miłości po niechęć czy zazdrość.

– W tym tańcu najważniejsze jest nie to co tańczymy, lecz jak tańczymy! Jest to taniec par, mocno związanych emocjonalnie, podobnie czujących i pragnących – mówi Eduard Bablidze. Muzykę do tej części napisał kompozytor, skrzypek Opery Bałtyckiej – Przemysław Treszczotka. Usłyszymy ją w nagraniu  kwintetu Tangueros Balticos w składzie: Przemysław Treszczotka (skrzypce), Paweł Zawada (fortepian), Andrzej Wojciechowski (klarnet), Marcin Krzyżanowski (akordeon), Maciej Pakuła (kontrabas).

Środkowa część spektaklu zatytułowana „…Gdzie tkwią nagie gwiazdy…” do muzyki Johannesa Brahmsa (fragmenty „Koncertu skrzypcowego D-dur”, „I Sonaty skrzypcowej G-dur”, „Serenady A-dur” nr 2, „Intermezza A-dur” op. 118) prezentowana była w poprzedniej wersji „Emocji” (premiera: maj 2015 r). Violetta Suska przekazuje w kolejnych  sekwencjach „…Gdzie tkwią nagie gwiazdy…” własne widzenie samotności, żałoby, namiętności oraz uczuć towarzyszących osobie w tłumie ulicznym.

– Ludzie są jak gwiazdy na «mlecznej drodze». Jeśli patrzysz z daleka, z dystansu, jest ich dużo, jedna koło drugiej, ciasno i blisko siebie. Lecz gdy zmniejszysz odległość, gdy przyjrzysz się bliżej, są oddalone od siebie o tysiące lat świetlnych. Samotne w ciemnej przestrzeni kosmosu – powiedziała Violetta Suska.

„Emocje 2017”, które odbędą się na scenie Opery Krakowskiej w dniach 25 i 26 listopada 2017 (godz. 18.30), to dalszy ciąg wypowiedzi w formie baletowej na temat relacji z innymi ludźmi i związanych z nimi uczuć, wypełniających nasze życie. Tańczy Balet Opery Krakowskiej.

Exit mobile version