Site icon Sukces jest kobietą!

Dzielne kobiety z Bliskiego Wschodu

Nie każda kobieta jest traktowana jak księżniczka, a nie każda księżniczka żyje z dala od problemów normalnych kobiet. Pozorne zaangażowanie w sprawy zwykłych ludzi nie zawsze jednak wystarcza. Czasami trzeba po prostu o niektórych problemach powiedzieć głośno. Tak też stało się dzięki książce „Sekrety księżniczki” Jean Sasson

To z pewnością nie jest kolejna książka podszyta fantastycznymi opowiastkami. To prawdziwe historie kobiet, które wychowane w duchu Islamu przeciwstawiły się panującym zasadom, naraziły swoje zdrowie i życie, a teraz postanowiły o tym opowiedzieć. Niektóre ciągle jeszcze boją się przeszłości, dlatego też ich dane nie zawsze są zgodne z tym, co znajduje się w publikacji. Dzięki nim stajemy się jednak częścią wielkiej machiny, która czasami daje nam radość, a innym razem złość, smutek i żal.

Każda z bohaterek książki jest inna, wszystkie są jednak dzielnymi kobietami. Piękna Italia nawet nie ukończyła 12 lat, gdy przyszło jej poślubić zamożnego mężczyznę, który miał 43 lata. Fiery postanowiła zrobić coś dla siebie i kobiet żyjących w jej kraju. Stawiając wszystko na jedna kartę zdecydowała się bronić ich praw i dawać kobietom szansę na normalne życie. Maha, wbrew temu, że jest córką księżniczki Sułtany, zdecydowała się wspierać uchodźców z Syrii, choć wszystko to musiało się odbywać w tajemnicy przed resztą świata. Roksana omal natomiast nie zgineła po tym, jak jej mąż i rodzina postanowili ją zabić. Powód? Wyszła z domu bez pozwolenia. Teraz, po tym jak udało im się oblać ją kwasem, żyje w odosobnieniu i ma nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczy córkę. Te kobiety łączy jedno – żyją tu i teraz na Bliskim Wschodzie.

Biorąc do ręki książkę „Sekrety księżniczki” nie należy się nastawiać na sielankę i zmyślone historie. To, co zostało w niej zawarte jest prawdą. W każdym egzemplarzu książki znajduje się także tatuaż orientalny. Ma się on stać symbolem solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Każdy, kto otrzyma taki tatuaż może zrobić sobie z nim zdjęcie, mając także w ręku książkę „Sekrety księżniczki” i wrzucić go na portale społecznościowe z oznaczeniem #sekretyksiezniczki #sasson. Do takiej akcji oraz jednoczenia się z opisywanymi kobietami zachęcają organizatorzy akcji.

Najsmutniejsza była historia kobiety imieniem Roksana. Jej wspomnienie pozostanie ze mną do końca życia. (…)

Jej mąż i cała rodzina uknuli spisek, by zabić ją w najbardziej makabryczny sposób za to, że ośmieliła się bez pozwolenia wyjść z domu wraz z dziećmi. Złożyła jakąś wizytę i wróciła, ale to nie miało znaczenia. Potwory już czekały. Mąż oblał ją kwasem, jego siostra benzyną, a jego matka zapaliła zapałkę. Roksana tarzała się po podłodze, zwijając się z nieznośnego bólu; została poparzona niemal śmiertelnie. Przeżyła, ale doznała najokropniejszych obrażeń. Pozostaje w domu, w którym została okaleczona, mając nadzieję, że będzie mogła zobaczyć się z córką, którą rodzina trzyma z dala od niej. Odizolowana i cierpiąca Roksana żyje za ceglanym murem. Tragicznie samotne życie tej kobiety jest zbyt straszne, by można je sobie wyobrazić.

fragment książki

Źródło: Wydawnictwo ZNAK

Exit mobile version