Site icon Sukces jest kobietą!

Dziedzictwo bauhausu

Bauhaus jest kierunkiem w architekturze wnętrz stworzonym przez uczelnię artystyczną w Weimarze. Dała ona początek funkcjonalizmowi, dlatego wpływ tego nurtu na aranżację wnętrz mieszkalnych i użytkowych był bardzo znaczący. Choć szkołę zamknięto z przyczyn politycznych w 1933 roku idea bauhausu przetrwała

Do dzisiaj produkowane są meble zaprojektowane przez uczelnię. Najbardziej popularne i najczęściej kopiowane są krzesła zaprojektowane przez Marcela Breuera, a szczególnie krzesło znane pod nazwą Wassily. Projekt krzesła był rewolucją w zastosowaniu materiałów, polerowanych rurek ze stali nierdzewnej i skóry, z której było szyte siedzenie i oparcie.

Wnętrza w stylu bauhaus cechuje otwarta, pełna światła przestrzeń, jasna kolorystyka pomieszczeń, białe, beżowe, jasnoszare ściany, powtarzalność elementów, wykorzystanie prostych brył i form, meble o prostych, geometrycznych kształtach, brak zbędnych ozdób i dodatków, elementy wystroju najlepiej w kolorach czarnym, niebieskim, czerwonym, żółtym, podłogi drewniane lub z kamienia. Można powiedzieć, że w takim wnętrzu panuje funkcjonalny minimalizm. Główną zasadą tego nurtu jest łączenie w meblach funkcji dekoracyjnej i użytecznej.

Aranżacja wnętrza w tym stylu nie należy do trudnych. Meble inspirowane bauhausem można kupić za nieduże pieniądze w większości sklepów, w przeciwieństwie do oryginalnych, sygnowanych weimarską marką, których ceny są często niebotyczne.

Autorką tekstu jest Maria Magierska – Persak, projektantka wnętrz

Exit mobile version