Site icon Sukces jest kobietą!

Dorośli kolorują

Coraz częściej na sklepowych półkach znaleźć można kolorowanki dla dorosłych. Dlaczego są tak chętnie kupowane i w czym właściwie tkwi ich fenomen?

Kolorowanki dla dorosłych nie są podobne do tych dla dzieci. Przedstawiają one zupełnie inne rzeczy, a do tego przyświecają im także odmienne cele. Żyjąc szybko nie dajemy naszym strukturom poznawczym ani chwili na odpoczynek. Stąd też kolorowanki, które pozwalają nam na to, aby choć na chwilę się zatrzymać. Nie chodzi w nich jedynie o to, mogą się również przydać w zupełnie innych celach.

Aby choć na chwilę odciążyć przemęczony pracą mózg warto zainwestować w kolorowanki, które od roku cieszą się wielką popularnością wśród dorosłych. Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów – są wśród nich skomplikowane mandale, postaci z filmów, tajemnicze ogrody. – Dzięki temu, że rysujemy, możemy zająć przez chwilę czymś nasze ręce i nasz umysł. Skupić się tylko na jednej czynności i jej poświęcić. W ten sposób pomagamy naszej pamięci – rozprężamy ją i odświeżamy. Dzięki temu możemy dać sobie chwilę wolnego – zaznacza psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Małgorzata Osowiecka.

Czy jednak nie jest łatwiej położyć się i odpoczywać? Nie jest to aż takie proste, ponieważ niektórzy ludzie nie potrafią i nie lubią odpoczywać, nie robiąc nic. Dlatego też kolorowanka to świetny pomysł na przerwę w pracy czy wieczorny relaks. Fakt, że zajmuje nasze ręce, a więc włącza „procedurę motoryczną”, jest bardzo korzystny dla zdrowa. Z tego samego względu niektórzy ludzie sięgają chętnie po ręczne robótki.

Wykorzystanie kolorowanki do relaksacji jest całkiem dobre dla naszego mózgu. Lubi on bowiem płynne i harmonijne ruchy, dzięki którym się relaksuje. Jednocześnie mózg, w ocenie ekspertki, wypoczywa, gdyż w momencie wypełniania barwą gotowego wzoru nie zastanawiamy się nad samym ruchem. Odczuwamy jedynie przyjemność. Badania naukowe dowodzą, że nawet bezmyślne bazgranie na kartce np. w czasie słuchania wykładu doskonale wspiera proces uczenia się i zapamiętywania. Podobny mechanizm związany jest z kolorowaniem.

Kolorowanie dorosłych może się wydawać podobne do kolorowania dzieci. Tak jak ono pozwala bowiem na ucieczkę w ten bezpieczny świat. Jest to jednak pozytywna regresja, która może, a nawet powinna, występować w normalnym, dorosłym życiu. Po kolorowanki można sięgać m.in. w przerwie w pracy lub pomiędzy obowiązkami, jako przejście od jednej do drugiej czynności. Pozwala także na ułożenie sobie w głowie pewnych kwestii i zaplanowanie kolejnych działań.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version