Site icon Sukces jest kobietą!

Dlaczego trzeba unikać „tuczenia” dziecka

waga

Otyłość w dzieciństwie niesie za sobą długoterminowe konsekwencje zdrowotne, które rozciągają się na całe dorosłe życie – czytamy na łamach najnowszego numeru „Obesity Reviews”

Autorami pracy są naukowcy z Uniwersytetu w Surrey z Wielkiej Brytanii. Chcąc zidentyfikować zagrożenia, jakie niesie za sobą otyłość w dzieciństwie – przeanalizowali oni dane zebrane od przeszło 300 tys. uczestników w 18 różnych badaniach.

Okazało się, że otyłe dzieci w dorosłości częściej cierpiały z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych spowodowanych uszkodzeniem tętnic, do których doszło w wyniku utrzymywania zbyt wysokiej masy ciała w kilkunastu pierwszych latach życia. U osób takich znacząco rosło też ryzyko zachorowania na cukrzycą typu 2.

Na potrzeby badania naukowcy określali wskaźnik masy ciała (BMI), obwód w talii i grubości fałdu skórnego ponad 300 tys. dzieci w średnim wieku 10 lat. Następnie porównywali je z wynikami uzyskanymi od tych samych uczestników 25 lat później.

Okazało się, że otyłe dzieci miały predyspozycje do tzw. stanu przedcukrzycowego (niezdolności do odpowiedniego metabolizowania glukozy, która może w późniejszym okresie prowadzić do cukrzycy) oraz do zgrubienia tętnic, co może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.

Wysokie BMI w dzieciństwie wiązało się również z częstszym nadciśnieniem tętniczym w dorosłości. Ze względu na ograniczoną ilość danych nie udało się natomiast ustalić, czy obwód talii i grubość fałdu skórnego także mogą być wskaźnikami przyszłych dolegliwości.

Autorzy pracy przypominają, że otyłość wśród dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Szacuje się, że w latach 2015-2016 aż 19,8 proc. brytyjskich 10- i 11-latków cierpiało na otyłość, co oznacza wzrost o 0,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Tymczasem zarówno zdrowotne, jak i finansowe koszty otyłości są zatrważające.

– To bardzo niepokojące, że otyłość w naszym społeczeństwie stała się epidemią – mówi dr Martin Whyte, główny autor omawianej pracy. – Jej niekorzystne skutki wśród osób dorosłych są dobrze poznane, za to o wpływie otyłości dziecięcej na dorosłe życie jeszcze dużo się nie mówi. My odkryliśmy, że może ona powodować trwałe uszkodzenia tętnic, a przez to prowadzić do zagrażających życiu chorób. To coś, na co musimy zwrócić szczególną uwagę, aby chronić zdrowie dorosłych oraz zapobiec drastycznemu wzrostowi wydatków na opiekę zdrowotną.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Exit mobile version