Site icon Sukces jest kobietą!

Dlaczego się starzejemy?

Pojawianie się kolejnych dzieci na świecie to dla wielu mam czysta radość. Jeżeli jednak kobieta urodzi czworo lub więcej dzieci może mieć podwyższony poziom stresu oksydacyjnego. Co z tego wynika?

Wyższy poziom stresu oksydacyjnego oddziałuje bezpośrednio na proces starzenia się. Pod jego wpływem organizm o wiele szybciej się starzeje.

Naukowcy zwracają uwagę, że posiadanie wielu dzieci jest sporym obciążeniem dla organizmu kobiety. Badania na zwierzętach i niektóre badania populacji ludzkich pokazują, że większa liczba potomstwa wiąże się z krótszym życiem matki. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie mechanizmy leżą u podłoża wcześniejszego zgonu kobiet rodzących wiele dzieci.

Stres oksydacyjny to właściwie brak równowagi pomiędzy produkcją wolnych rodników, powstających w procesie oddychania komórkowego a wytwarzaniem enzymów niezbędnych do ich neutralizacji. Nadprodukcja wolnych rodników może powodować uszkodzenia struktur komórkowych, zwłaszcza mitochondriów oraz DNA. Te struktury z kolei wpływają m.in. na oddychanie komórkowe. Ten ciąg przyczynowo – skutkowy prowadzi natomiast do starzenia się organizmu.

Badania międzynarodowego zespołu wskazują na długofalowe biologiczne koszty ciąży i karmienia piersią. Uczeni podkreślają, że posiadanie większej liczby dzieci związane jest z licznymi korzyściami dla zdrowia, jednak po menopauzie kobiety mogą ponosić koszty intensywnej reprodukcji w postaci podwyższonego stresu oksydacyjnego i przyspieszonego starzenia się organizmu. Warto jednak zauważyć, że tylko bardzo intensywna reprodukcja może źle wpływać na starsze kobiety. Urodzenie drugiego czy trzeciego dziecka na to nie wpływa i jest bezpieczne. Dobrze jest zwracać uwagę również na inne istotne kwestie, takie jak na przykład nawyki, które również wpływają na poziom stresu oksydacyjnego. Podwyższać go może palenie papierosów czy nieodpowiednia dieta.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version