Site icon Sukces jest kobietą!

Cynk a atopowe zapalenie skóry. Czy można stosować kosmetyki z cynkiem przy AZS?

Atopic Skin Concept. Worried Young Woman Looking At Mirror And Touching Face, Unhappy Millennial Lady Suffering Dermatitis, Examining Irritation Signs While Standing In Bathroom At Home, Closeup

Niektóre badania sugerują się, że niedobór cynku może wiązać się z atopowym zapaleniem skóry (w skrócie AZS). Co prawda, cynku nie zaleca się jako suplementu dla osób cierpiących na tę chorobę, ale kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierające tlenek cynku mogą zadziałać dobroczynnie na cerę – oczyszczają ją, przywracają naturalne pH, zwężają pory i łagodzą stany zapalne.

Cynk a AZS

Obserwuje się, że miejscowa aplikacja cynku, na przykład w kremie, wiąże się z modulacją stanu zapalnego w skórze oraz działaniem przeciwbakteryjnym. Cynk jest minerałem stanowiącym składnik enzymów odpowiedzialnych za przebudowę naskórka. Jest niezbędny do wytwarzania filagryny – białka, które tworzy barierę skórną.

Natomiast azs jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu zapalnym. Jej cechą charakterystyczną jest silny świąd. Choroba jest wynikiem złożonych czynników – genetycznych, środowiskowych i immunologicznych, przy czym współistnieje przy niej uszkodzenie bariery skórnej. U osób z atopowym zapaleniem skóry nie działa prawidłowo proces wytwarzania filagryny, który z kolei cynk wspiera. To może być wskazówka wyjaśniająca dobroczynne działanie kosmetyków z cynkiem u osób dotkniętych AZS.

Działanie cynku w kosmetykach do cery problematycznej

Cynk stosuje się nie tylko w przypadku leczenia trądziku (działa bakteriobójczo, zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum, pomaga w oczyszczeniu cery i łagodzi stany zapalne), ale również znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do wspierania leczenia atopowego zapalenia skóry. U chorych stosowano na przykład pirytionian cynku miejscowo, ale od 2022 roku został on wycofany. Obecnie za skuteczne uważa się produkty kosmetyczne z tlenkiem cynku, które mogą pomagać w redukcji zaskórników, trądziku, a także egzemy. Oczywiście produkty te nie są lekami i nie mogą zastępować kuracji lekami steroidowymi, przeciwgrzybicznymi czy antybiotykami. Mogą być jednak stosowane jako wsparcie leczenia. Warto pamiętać, że każdy pacjent dotknięty AZS może zareagować na kosmetyki dermatologiczne inaczej – jednym produkty z cynkiem pomogą, innym niekoniecznie.

Odbudowa struktury bariery naskórkowej u pacjentów z AZS

U pacjentów z AZS ważna jest odbudowa bariery hydrolipidowej. Dlatego należy stosować kremy, które dbają o nawilżenie skóry i przywrócenie jej naturalnego mikrobiomu (fizjologicznej flory bakteryjnej). Produkty do oczyszczania powinny być niezwykle łagodne i delikatne dla skóry. Istotne jest stosowanie produktów, które pomagają odbudować strukturę bariery naskórkowej. Produkty mogą zawierać ceramidy, lipidy i inne składniki o strukturze lamelarnej, która wbudowują się w naskórek.

Atopowe zapalenie skóry – składniki, które przyniosą ukojenie suchej skórze

Skóra atopowa potrzebuje również silnego nawilżenia, dlatego zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała możesz używać kosmetyków z zawartością kwasu hialuronowego i wąkrotki azjatyckiej. Dobrze jest stosować dermokosmetyki o pH 5,5, o prostym składzie i bez substancji drażniących skórę. Środki myjące powinny być równie delikatne, a same kąpiele możliwie jak najkrótsze. Regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry przynosi zwiększenie komfortu, choć trzeba mieć świadomość, że AZS jest chorobą przewlekłą i nawracającą.

źródło: Materiał zewnętrzny Partnera

Exit mobile version