Site icon Sukces jest kobietą!

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem dla polskiej branży IT

Cropped photo of pretty brunette woman typing email on laptop computer while sitting at home, selective focus on hand

Czasy pandemiczne wpłynęły na znaczny wzrost potrzeby korzystania ze środków cyfrowych, co przełożyło się na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Jak prognozuje Trend Micro Inc., producent oprogramowania zabezpieczającego, aż 80 proc. firm obawia się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy dojdzie u nich do wycieku danych klientów.

Cyberprzestępczość kwitnie
Zauważalnym trendem w branży IT w 2021 roku, wynikającym bezpośrednio z pandemii, jest zmiana podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Tegoroczny raport Trend Micro wykazał, że jedna piąta badanych firm padła już ofiarą co najmniej siedmiu cyberataków, natomiast według statystyk CERT Polska działającego w strukturach NASK, ogółem mamy do czynienia z ponad 60 proc. wzrostem cyberprzestępstw rok do roku. Wymusiło to większe inwestycje w bezpieczeństwo sieciowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fortinet, co piąte przedsiębiorstwo w Polsce z powodu pandemii COVID-19 zwiększyło budżet na produkty i usługi z tym związane.

Bezpieczeństwo jako… nisza
W celu zmniejszenia cyberryzyka, firmy powinny lepiej się zabezpieczać, skupiając się na zagrożeniach o największym znaczeniu i dbając o wielowarstwową ochronę. Tymczasem w polskiej branży cyberbezpieczeństwa stale brakuje dużej liczby specjalistów, a pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w tym obszarze stanowi dla firm poważne wyzwanie. Sprawia to, że stawki oferowane specjalistom z kategorii security są wyjątkowo wysokie. Według badania opracowanego przez portal No Fluff Jobs, eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa mogą liczyć na zarobki sięgające nawet 23 tys. zł miesięcznie.

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo stają się coraz istotniejsze dla firm, które są świadome jego wpływu na efektywne i bezpieczne prowadzenie nowoczesnego biznesu. Popyt na rozwiązania zabezpieczające nie idzie jednak w parze z dostępnością wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Na naszym rynku istnieje ogromna luka kompetencyjna. W miarę rozwoju technologii cyberprzestępczość będzie rosła, dlatego tak ważne jest, aby rozwijać społeczeństwo w tym obszarze od najmłodszych lat, stawiając na naukę programowania i kształcenie zawodowe – mówi Dawid Leśniakiewicz, założyciel Gigantów Programowania.

Cyberbezpieczeństwo przyszłością branży IT?
W ciągu 13 lat rynek bezpieczeństwa sieciowego wzrósł aż 35-krotnie, a jak czytamy we wstępie raportu „Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2021”: cyberbezpieczeństwo przestało być jedynie problemem technicznym dla działów IT, a stało się niezbędnym elementem kalkulacji ryzyka biznesowego. Pokazuje to, że kategoria cyber security może stanowić przyszłość branży IT na całym świecie.
***
Giganci Programowania to innowacyjna szkoła dla dzieci i młodzieży zainteresowanych nowymi technologiami oraz programowaniem komputerów. Dzięki pomysłowi, który zrodził się w głowach czterech absolwentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w ciągu przeszło 6 lat obecności na rynku z kursów Gigantów Programowania skorzystało już ponad 100 000 osób w wieku od 7 do 19 lat.

Exit mobile version