Site icon Sukces jest kobietą!

Coraz później rodzimy dzieci

W ciągu ostatnich 20 lat Polki opóźniły wiek zajścia w ciążę średnio o 3 lata. Dziś rodzimy w wieku 27 lat, a im później, tym wyższe jest ryzyko związane z płodnością czy prawidłowym przebiegiem ciąży

Dziś średni wiek urodzenia pierwszego dziecka w Polsce to już 27 lat (dane za Eurostat), aż 3 lata później niż chwila porodu w latach 90., po zmianie ustroju. To istotne o tyle, że kobieta osiąga maksymalną płodność w wieku 25 lat, a po tym okresie płodność już spada. Gwałtowne obniżenie następuje po 35. roku życia.

Polki wciąż rodzą wcześniej niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej (średnia 28,9 lat), ale to niewielkie pocieszenie. Z upływem lat rośnie bowiem ryzyko pojawienia się niepłodności, powikłań w ciąży, jak i wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Tymczasem już dziś mniej dzieci niż w Polsce rodzi się tylko w Portugalii (dzietność 1,32 i 1,31, odpowiednio).

– Odkładanie planów rodzicielskich w dużej mierze jest zdeterminowane współczesnym stylem życia, sytuacją osobistą, zawodową czy materialną, jednak kobiety powinny również pamiętać o zegarze biologicznym, który jest istotny w kwestii płodności – mówi dr Olaf Lindert, specjalista ds. leczenia niepłodności.

Płodność kobiet w dużym stopniu warunkuje wiek. Największe szanse na zajście w ciążę sięgające ok. 20-25% w każdym cyklu miesięcznym mają dwudziestolatki, tymczasem u trzydziestolatek szanse te są już mniejsze i wynoszą ok. 15-20%, a po 35 roku życia płodność kobiet jeszcze bardziej się obniża. U starszych kobiet częściej dochodzi chociażby do tzw. cykli bezowulacyjnych, podczas których nie może dojść do zapłodnienia.

Z biegiem lat częściej występują nieprawidłowości chromosomalne, rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Przykładowo, u kobiety w wieku 20 lat ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi ok. 1:1600, natomiast w wieku 30 lat ok. 1:900, 35 lat już 1:350, a u czterdziestolatki 1:100. Ponadto kobiety rodzące przed trzydziestką są mniej narażone na wystąpienie w przyszłości nowotworów piersi.

Źródło: Newsrm.tv

Exit mobile version