Site icon Sukces jest kobietą!

Co może światło?

Od samego początku istnienia żarówki najczęściej wybieranym dla niej miejscem był sufit pomieszczenia, które miała oświetlać. Dziś tradycyjne podejście do oświetlania wnętrz ewoluuje w stronę większej ekstrawagancji, zmieniły się również rodzaje, kolory i użycia sztucznego oświetlania

A i współczesne lokalizacje lampek i żarówek niejednokrotnie potrafią nas zaskoczyć. Kolor, natężenie i kierunki światła oraz dobór lamp są zaś ściśle związane z przeznaczeniem danego pomieszczenia.

Jakie znaczenie mają tu kierunki świata? – Bardzo ważne jest, czy pomieszczenie znajduje się od strony północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej, ponieważ w każdym z tych przypadków chodzi o ilość światła dziennego, a tym samym o intensywność oraz zmienność natężenia światła – zauważa Monika Gołębiewska, dekoratorka i projektantka wnętrz. – Jeżeli jest go mało, wówczas powinniśmy posiłkować się poprzez zastosowanie dodatkowych punktów światła sztucznego. Jeżeli jest go dużo, wówczas możemy pokusić się na przykład o ciemniejszy wystrój pokoju – podkreśla.

Przede wszystkim im bardziej oświetlone, czyli wystawione na południowa stronę, pomieszczenie tym mniej światła technicznego, funkcjonalnego stosujemy w pomieszczeniach. Oszczędzamy w ten sposób sporo energii. – Przyda się wtedy dekoracyjne ciepłe światło wieczorami. Lub punktowe do oświetlenia wyznaczonej strefy, jak tej do pracy w kuchni, czy przy biurku – mówi Małgorzata Wojtala, projektantka wnętrz. – Pomieszczenia wschodnie czy zachodnie są przepełnione ciepłym, czerwonym lub pomarańczowym naturalnym światłem wschodzącego i zachodzącego słońca. Jest to światło o intensywnej barwie ale mniej rozproszone jak światło południowe – dodaje.

Ale światło może nam towarzyszyć nie tylko przy pracy, lub wypoczynku w domu. Chromoterapia to zastosowanie kolorowego światła w wannach, idzie często w parze z hydromasażem. Bardzo relaksuje i odpręża.

– Dobrze jest stosować sztuczne światło przy punktowym doświetleniu stopni na naszej klatce schodowej. Stopnie są wtedy lepiej widoczne – radzi Małgorzata Wojtala. – Paski ledowe w odpowiedniej oprawie można stosować jako „fugę” miedzy płytkami w łazience. Jest to ciekawy zabieg dekoracyjny. Można też spotkać baterie umywalkowe z podświetlaną wylewką w różnych kolorach. Uzyskujemy wówczas efekt małej fontanny – tłumaczy.

 

Exit mobile version