Site icon Sukces jest kobietą!

Chcesz być eko? Zacznij od swojej szafy!

Ekologia to w ostatnich miesiącach niezwykle gorący temat. Dbanie o otoczenie przestało ograniczać się jedynie do segregowania odpadów i używania wielorazowych toreb na zakupy – prośrodowiskowe trendy objęły także modę! Sprawdź, jakie zmiany wprowadzić w szafie, by stać się bardziej eko.

Zrób przegląd garderoby

Nie ma wątpliwości co do tego, że kupowanie nadmiaru ubrań nie służy środowisku. Liczba odpadów tekstylnych systematycznie się zwiększa, dlatego przed kolejnymi zakupami warto przejrzeć zawartość szafy i zastanowić się, czy aby na pewno są one na tę chwilę niezbędne. Od czasu do czasu przyda się również przemyślana selekcja – z garderoby powinna zniknąć zajmująca zbyt dużo miejsca znoszona lub niepotrzebna już odzież.

Oddaj część odzieży

Wcześniej wspomniany przegląd szafy ułatwi pozbycie się niechcianych ubrań. Takie porządki w garderobie to dobry moment nie tylko na wyrzucenie odzieży w złym stanie (zmechaconej czy wypłowiałej), ale również tej, która od dawna nie jest noszona i ma jedynie wartość sentymentalną. Takie tekstylia można przekazać np. podopiecznym stowarzyszeń, fundacji czy domów dziecka lub wesprzeć jedną z proekologicznych inicjatyw. Jedną z nich jest zorganizowana przez polską firmę z Pomorza https://www.lppsa.com/odpowiedzialnosc zbiórka odzieży w wybranych salonach marek Reserved, Mohito i House, gdzie pojawiły się specjalne pojemniki na używane ubrania.

Nie kupuj zbędnych ubrań

Minimalizm jest w modzie! Częste wychodzenie na zakupy do galerii handlowej może skutkować nadmiarem ubrań, które później jedynie zalegają w szafie. Tymczasem warto zastanowić się nad skomponowaniem garderoby kapsułowej, w której znajdą się uniwersalne ubrania dobrej jakości. Początkowo należy wyposażyć ją przede wszystkim w ubrania bazowe, takie jak proste bluzki i spodnie, a także spójne kolorystycznie dodatki i dobrze skrojone okrycia wierzchnie na każdą porę roku.

Odwiedzaj second-handy

Eko szafa to nie tylko minimalizm i rzadsze zakupy w galeriach handlowych. Aby mieć realny wpływ na poprawę stanu środowiska, warto czasami rozważyć zakup ubrań z drugiej ręki. Takie rozwiązanie pozwala na kompletowanie oryginalnej i niepowtarzalnej garderoby, a także sprawia, że ubrania zyskują nowego właściciela, funkcjonują w „swoim obiegu” zdecydowanie dłużej i nie muszą być utylizowane. Co więcej, kupowanie w second-handach to okazja do wzbogacenia garderoby o znane i dobre jakościowo marki w korzystnych cenach.

Wybieraj dobre tkaniny

Kolejnym krokiem do stworzenia ekologicznej garderoby jest świadome wybieranie ubrań wykonanych z trwałych, ekologicznych i komfortowych w noszeniu tkanin. Świetnym przykładem takich materiałów są:

  • cechujący się wysokim stopniem higroskopijności len,
  • wolna od toksycznych pestycydów bawełna organiczna,
  • wytwarzany z celulozy drzewnej lyocell.

 

Naprawiaj i przerabiaj

Warto zainwestować w domowy zestaw krawiecki i wyposażyć się w różnej grubości igły, naparstek oraz nici w klasycznych kolorach (czerń, biel, beż). Taki zestaw ratunkowy z pewnością przyda się w niejednej sytuacji, a dzięki niemu nie będzie trzeba od razu zastępować „uszkodzonego” ubrania nowym. Krawieckie gadżety mogą także zainspirować do upcykligu, dzięki któremu ze starych spodni powstanie spódnica, torba lub oryginalna poszewka na poduszkę.

Dbaj o odzież

Dbanie o ubrania to jedna z podstawowych zasad, której należy przestrzegać, chcąc mieć ekologiczną szafę. Z tego względu warto dokładnie analizować metki i nie prać odzieży w zbyt wysokich temperaturach oraz wybierać ekologiczne środki czystości, takie jak, chociażby orzechy piorące. Należy także sprawdzić, w jaki sposób najlepiej suszyć daną tkaninę i odpowiednio przechowywać tekstylia np. używając do tego celu dobrze wyprofilowanych wieszaków lub składając je w staranną kostkę.

Exit mobile version