Site icon Sukces jest kobietą!

By postanowienie weszło w nawyk…

Sporty couple exercising at the fitness gym

Koniec stycznia to okres, kiedy z siłowni znikają „noworoczni”, bo na tyle starcza im motywacji. To nie tylko żart w branży fitness, to niestety statystycznie zauważalne zjawisko. Zwykle postanowienia trwają krótko. Jak skutecznie wprowadzić zmiany?

Z najnowszych badań CBOS wynika, że Polacy chętnie poświęciliby więcej czasu podróżom i rodzinie, czyli przyjemnościom. Tradycyjnie wśród życzeń pojawiły się te, które związane są ze zdrowym trybem życia. 17 proc. Polaków chciałoby częściej uprawiać sport. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele. Niezmiennie na szczycie listy postanowień pojawiają się zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczna. Jak przekuć ambitne plany w całoroczne nawyki?

Mocny start… słabszy finisz

Wraz z upływem czasu 90 proc. Polaków (CBOS) traci zapał do kontynuowania postanowień i finalnie ich nie spełnia. Jak wytrwać w postanowieniach? Kluczem jest motywacja, czyli – tak naprawdę – odpowiedź na pytanie, dlaczego coś robimy.

Z deklaracji Polaków (MultiSport Index) wynika, że 7,5 miliona Polaków traktuje ruch jako sposób na zachowania zdrowia oraz formę relaksu. Zdrowie jest jednocześnie jedną z najważniejszych wartości w życiu 38 proc. mieszkańców Polski (CBOS 2017). Dlaczego zatem tak często nie możemy wytrwać w postanowieniu dotykającym tak ważnej dla nas sfery?

Motywacja jest potrzebna, żeby zacząć i później, od czasu do czasu, przypomnieć sobie dlaczego coś robimy. Jednak na co dzień, to nie sama motywacja, ale nawyk odpowiada za naszą systematyczność i osiągnięcie celu. Według „European Journal of Social Psychology”, do wyrobienia nawyku potrzebujemy 66 dni.

Jasny cel i przyjemności

Jak zapewnić sobie zatem większe szanse na powodzenie? Ze wskazówkami przychodzą eksperci. Psycholog sportu podkreśla, że na samym początku naszego działania powinniśmy określić, co konkretnie chcemy osiągnąć, w jakim czasie to zrobimy i jaka jest miara naszego sukcesu, czyli po czym poznamy, że osiągnęliśmy cel.

Jednym z najlepszych źródeł motywacji jest motywacja wewnętrzna, wynikająca z tego, że lubimy wykonywanie jakiegoś zajęcia. Dlatego warto maksymalnie dopasować sposób osiągnięcia postanowienia do własnych preferencji. Jeśli tylko to możliwe, wybierzmy aktywność, która sprawia nam przyjemność. Jeśli chcemy poprawić kondycję, a nie znosimy biegania, znajdźmy alternatywę w postaci siłowni, basenu, czy zajęć tanecznych

A gdy konsekwencja zawiedzie… nie nadrabiaj!

Większość osób stara się nadrobić dni, w których zapomniało o swoim zadaniu. O ile przy jednodniowej przerwie to jest jeszcze możliwe, o tyle przy dłuższej może to być już za dużo. Znów przytłoczy nas zadanie i nasza motywacja spadnie. Może nawet całkiem sobie odpuścimy. Dlatego najlepiej zacząć każdego dnia od nowa zamiast próbować nadgonić – spiętrzające się opóźnienia tylko ciągną w dół. To nic, że wczoraj nie poszedłeś biegać. Zrób to dzisiaj! A pomyłki i przerwy? Zdarzają się każdemu.

Źródło: Newsrm.tv

Exit mobile version