Site icon Sukces jest kobietą!

Bóle kręgosłupa przyczyny i zapobieganie

Young Attractive Businesswoman Having Back Pain In Office

Brak aktywności fizycznej, źle dobrane obuwie, niewygodne łóżko, długie godziny pracy spędzane w niewłaściwej pozycji – przyczyn bólu pleców można znaleźć wiele. Uśmierzanie go środkami farmaceutycznymi jest działaniem doraźnym. Ból wróci. Są jednak sposoby na to, aby całkowicie się od niego uwolnić.

Z danych udostępnionych przez ZUS za rok 2016, a dotyczących absencji zawodowej Polaków, wynika, że jednym z najczęstszych powodów wydawania zwolnień L4 są bóle kręgosłupa. Co ciekawe, dolegliwości te nie są związane tylko z wiekiem. Szacuje się, że od 60 do 80 proc. czynnych zawodowo mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych cierpi na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Lekarze są zdania, iż stały się one plagą XXI wieku.

Skąd się bierze ból pleców?

W trakcie wykonywania codziennych, zwykłych czynności poddajemy nasz kręgosłup różnym obciążeniom i naciskom. Samo pozostawanie w pozycji stojącej wymaga od niego odpowiedniej wytrzymałości i odporności. W pozycji wyprostowanej, podczas stania czy przemieszczania się, siły działające na ten narząd ruchu rozkładają się równomiernie. Jednak, gdy zmieniamy położenie, na przykład nachylamy się, by coś podnieść, nacisk na poszczególne kręgi się zmienia. Lekarze podają prosty przykład. Jeśli człowiek waży 70 kg, to w pozycji wyprostowanej siła nacisku wywieranego na ostatnie kręgi odcinka lędźwiowego wynosi 15 kg/cm2. Prosta czynność, jaką jest pochylenie się, zwiększa go do 58 kg/cm2. Łatwo więc przewidzieć, jak bardzo zwiększy się nacisk na kręgi, gdy podniesiemy kilku- czy kilkudziesięciokilogramowy przedmiot. Zresztą, podobnie dzieje się, gdy długo pozostajemy w nienaturalnej dla naszego organizmu pozycji siedzącej. Siedząc długie godziny przy biurku, odruchowo się przy tym garbiąc, wielokrotnie zwiększamy nacisk wywierany na dolne odcinki lędźwiowe, powodując tym samym mikrouszkodzenia przestrzeni międzykręgowych.

Wygodne łóżko, wygodne biurko

„Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” – powiedzenie to ma znaczenie nie tylko przenośne, ale i dosłowne. Wygodny materac, dobrany twardością do naszej wagi (nie możemy na nim leżeć jak na desce ani się w nim zapadać), to znacznie lepsza alternatywa dla kręgosłupa niż wersalka czy sofa narożna. Porządne miejsce do spania to pierwszy krok w naszej walce z bólem pleców. Kolejnym jest troska o ergonomiczne miejsce pracy, w którym również spędzamy minimum osiem godzin dziennie, pozostając przeważnie w jednej pozycji. Niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę z siedzibą w mieście, czy jako freelancer pracujemy w domu, w organizacji przestrzeni biurowej liczy się obecnie przede wszystkim ergonomia, czyli maksymalnie dopasowanie przedmiotów wokół nas do potrzeb i możliwości użytkowników. Warto zwrócić uwagę nie tylko na krzesła do biurka z możliwością regulacji wysokości siedziska czy zagłówka, lecz także na nowoczesne, ergonomiczne biurka, które znaleźć można między innymi w ofercie firmy AJ Produkty. Za pomocą przycisku regulujemy elektronicznie wysokość blatu, dzięki czemu pracę możemy wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Rozwiązanie to umożliwia nam chwilowe odciążenie kręgosłupa, bez konieczności przerywania pracy.

Co jeszcze warto dla siebie zrobić?

Wygodny sen i komfortowe warunki pracy to najważniejszy krok ku temu, by pozbyć się powracającego bólu pleców. Warto jednak wprowadzić również inne, drobne zmiany w codziennych nawykach. Regularna aktywność fizyczna, skupiająca się na równomiernym rozciąganiu ciała (np. joga), profesjonalne masaże, gorący prysznic – to czynności nie tylko przyjemne, ale i łagodzące ból. Zostawmy też szpilki na specjalne okazje. Lekarze zwracają uwagę, że najlepsze dla kręgosłupa są buty na obcasie do 3 cm dla kobiet niskich lub do 5 cm dla kobiet mających powyżej 170 cm wzrostu.

Ze względu na rozwój technologiczny i styl naszej pracy ból kręgosłupa stał się chorobą cywilizacyjną. Nie znaczy to jednak, że musi on towarzyszyć nam codziennie. Regularna aktywność fizyczna, komfortowy sen i praca w odpowiedniej pozycji skutecznie pomogą nam pozbyć się bólu.

Exit mobile version