Site icon Sukces jest kobietą!

Bogaci są mniej humanitarni

Podział na biednych i bogatych pozwala od czasu do czasu na wysnucie pewnych ciekawych wniosków. Okazuje się, że w zależności od zamożności danego narodu zupełnie inaczej postrzegana jest kwestia imigracji. Kto patrzy przychylnie na osoby przyjeżdżające z innych krajów?

Aby sprawdzić, które z kultur i społeczności są najbardziej humanitarne wobec imigrantów, międzynarodowy zespół naukowców zbadał ludzi z 25 krajów, mieszkających na różnych kontynentach. W ten sposób chciał on zweryfikować orientację humanitarną, która uznawana jest za jedną z właściwości kultury. Wspomnianą orientację cechuje uczciwość, altruizm, przyjazność, hojność oraz uprzejmość wobec innych.

Badania przeprowadzone w ramach projektu „Human Orientation as a New Cultural Dimension of the GLOBE. A Validation Study of the GLOBE Orientation in 25 Countries” w 2013 r. sugerują, że najmniej humanitarni wobec imigrantów są obywatele krajów bogatszych. Najgorzej w tej analizie wypadli Grecy, Włosi i Niemcy. Polska znalazła się w tym zestawieniu na 12. miejscu. Z kolei krajami najbardziej przyjaznymi dla imigrantów były Chiny, Brazylia, Filipiny, Kolumbia, a także Indonezja.

Wszystkich badanych łączy to, że są oni zdecydowanie lepiej nastawieni do swoich przyjaciół niż obcych. Słabo w tym zestawieniu wypadła Polska. Jeżeli chodzi o uprzejmość, przyjazność i altruizm w stosunku do swoich bliskich, nasz kraj znalazł się dopiero na 3. miejscu od końca, razem z Francją i Tajlandią.

Analizy pokazały, że humanitaryzm wobec imigrantów jest większy w tych państwach, w których jakość opieki społecznej jest niższa. Znacznie lepsze wyniki w tej kwestii osiągnęli także ci, którzy określają się nawzajem mianem ugodowych.

W badaniach oprócz Polski wzięły udział: Grecja, Węgry, Włochy, Niemcy, Dania, Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Salwador, Kolumbia, Ekwador, Brazylia, Egipt, Kuwejt, Indie, Chiny, Singapur, Tajlandia, Malezja, Indonezja oraz Filipiny.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version