Site icon Sukces jest kobietą!

Akuszerka zza Koła Podbiegunowego

Akuszerka Krzywe Oko była przy narodzinach dziecka już wiele razy. Nigdy nie urodziła jednak własnego maleństwa. Do tej pory narodziny kojarzyły jej się jedynie z bólem, nigdy natomiast z rozkoszą. Zamierza to jednak zmienić. Czy w tym trudnym czasie i pośród Lapończyków będzie to jednak takie proste?

Akcja powieści „Akuszerka” rozgrywa się za Kołem Podbiegunowym. To miejsce z pewnością nie jest w szczególny sposób odnotowane na mapie. Stanowi raczej rejon, o którym nikt nigdy nie słyszał, niewielu także, poza rodzimymi mieszkańcami, miało go również okazję go oglądać. Tam mieszka akuszerka Krzywe Oko, która odbiera porody lapońskich kobiet. Jej świat to krew, zwierzęta, zioła i szamańskie zaklęcia. Jako czerwony bękart – sierota, budzi wśród miejscowych zarówno pogardę, jak i lęk.

Jest rok 1944, w wiosce zjawia się esesman – fotograf z plikiem zdjęć kobiet – tych, które kochał i tych które mordował w Babim Jarze. Jego przybycie umacnia w akuszerce pragnienie posiadania dziecka. Chce po raz pierwszy w życiu doświadczyć nie tylko bólu narodzin człowieka, ale i rozkoszy jego tworzenia. Jej determinacja sprawia, że trafia za swoim wybrankiem aż do niemieckiego obozu.

Katja Kettu, autorka książki, to wielokrotnie nagradzana fińska pisarka, będąca jednym z największych objawień literackich ostatnich lat. Jej dzieła przesycone są elementami tradycyjnego, czerpiącego z przyrody fińskiego mistycyzmu i bogactwem fińskich dialektów.

Kanwą powstania powieści były losy dziadków autorki, których los zetknął u wybrzeży Oceanu Arktycznego podczas drugiej wojny światowej. Obrazoburcza, naturalistyczna, fenomenalnie napisana proza młodej Finki zachwyciła krytyków i czytelników na całym świecie.

Źródło: Świat Książki

Exit mobile version