Site icon Sukces jest kobietą!

Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Jak dbać o stopy zimą?

Zima to wyjątkowo trudny czas dla naszych stóp. To właśnie w okresie zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na przesuszenie skóry, uszkodzenia, wzmożoną potliwość, przemarznięcie czy przegrzanie. Dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja. O tym, jak dbać o stopy zimą, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu, Bohaterka projektu „Łączy nas biznes”, realizowanego w ramach zbliżającej się już dziewiątej edycji książki „Sukces jest kobietą”. Zapraszamy do zapoznania się z ważnymi informacjami na temat zdrowia stóp!

Dlaczego zima jest szczególnie trudna dla naszych stóp?

Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk, Instytut Podologii w Poznaniu: Zimą stopy wymagają naszej szczególnej uwagi ze względu na trudne warunki pogodowe. Niska temperatura i mała wilgotność powietrza wpływają negatywnie na skórę – wysuszają ją, przez co traci swoją naturalną barierę ochronną i staje się podatna na uszkodzenia mechaniczne. Z powodu zimna większą część doby spędzamy w grubych skarpetkach, a także w zakrytym obuwiu. To utrudnia dostęp powietrza i powoduje wzmożoną potliwość, co z kolei stwarza idealne warunki do rozwoju patogenów. Nie zapominajmy również o tym, że zimą bardzo łatwo o przemoczenie, przemarznięcie, a także – wbrew pozorom – przegrzanie stóp. Możemy być pewni, że bez odpowiedniej pielęgnacji kondycja skóry bardzo szybko ulegnie pogorszeniu i pojawią się nieprzyjemne objawy schorzeń podologicznych.

Z jakimi problemami najczęściej pojawiają się Pacjenci Instytutu Podologii w okresie zimowym?

W miesiącach zimowych bardzo dużo Pacjentów zgłasza się z problemem nadmiernego przesuszenia skóry, a w skrajnych przypadkach nawet jej pękania, co wiąże się z dużym bólem. Objawy dotyczą przede wszystkim pięt, bo właśnie tam nacisk na tkanki jest największy. Częstą dolegliwością jest także grzybica skóry stóp i paznokci. Niestety, grube skarpetki i zakryte obuwie sprzyjają namnażaniu się grzybów chorobotwórczych, szczególnie dermatofitów. Zimą obserwuję też więcej osób z urazami w obrębie skóry stóp i paznokci, które często są wynikiem uprawiania sportów zimowych.

Zimą często dochodzi najpierw do przemoczenia, a później do przemarznięcia stóp. Zdarzają się także odmrożenia. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Właściwym odruchem jest ogrzanie stóp. Ale pod żadnym pozorem nie możemy moczyć ich w gorącej wodzie ani intensywnie rozmasowywać. W ten sposób możemy sobie zaszkodzić. W pierwszej kolejności powinniśmy zdjąć przemoczone buty i skarpetki. Następnie możemy włożyć stopy do letniej wody i stopniowo zwiększać jej temperaturę do około 36°C lub przyłożyć ciepły ręcznik do skóry. Dopiero po tym dopuszczalny jest delikatny masaż stóp. Poważniejsze odmrożenia musimy zawsze skonsultować z lekarzem, a w razie konieczności wezwać pogotowie ratunkowe.

Prawidłowa pielęgnacja pozwala zapobiegać uszkodzeniom stóp w okresie zimowym. Jak dbać o stopy zimą?

Obowiązkowe elementy zimowej pielęgnacji stóp to:

● mycie stóp pod bieżącą wodą o temperaturze 37℃,

● wykonywanie peelingu stóp 1–2 razy w tygodniu,

● dokładne i delikatne osuszanie skóry stóp po kąpieli,

● codzienne nawilżanie skóry stóp dedykowanym kremem,

● skracanie płytki paznokciowej „na prosto” wraz z przypiłowaniem ostrych brzegów.

W kremach do stóp stosowanych zimą powinny znaleźć się mocznik, substancje pochodzenia roślinnego, a także witaminy A i E. Pamiętajmy, aby wspomóc się zdrową dietą, która jest bogata w witaminy, minerały, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe i kolagen.

A co z obuwiem zimowym? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając buty na zimę?

Najważniejszą zasadą jest to, aby buty na zimę były wykonane z naturalnych materiałów. Zapewniają one przepływ powietrza, co zapobiega wzmożonej potliwości. To samo dotyczy skarpetek. Oczywiście zimową porą powinniśmy chodzić w butach przeznaczonych na tę porę roku. Lżejsze obuwie nie jest przystosowane do złych warunków pogodowych, dlatego nosząc je, zwiększamy ryzyko przemoczenia lub przemarznięcia stóp.

Ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia. Zalecam mierzenie na grubszą skarpetkę, a także w godzinach popołudniowych. Zawsze zakładajmy oba buty i przejdźmy się w nich po sklepie. But nie może uwierać ani być zbyt luźny. Na co dzień unikajmy wysokich obcasów i zwężanych nosków. Jeżeli zamierzamy chodzić zimą po górach, wybierzmy specjalistyczne obuwie, przeznaczone do tego rodzaju aktywności.

Wiemy, że ważne jest obserwowanie stóp i reagowanie, gdy zauważymy coś niepokojącego. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Zwróćmy szczególną uwagę na:

● nadmierne łuszczenie się naskórka,

● macerację naskórka,

● nieprzyjemny zapach stóp,

● zmianę zabarwienia płytki paznokciowej,

● świąd stóp,

● łamliwość i kruszenie się paznokci,

● pęknięcia w okolicy pięt,

● bolesne odciski,

● punktowe zgrubienia naskórka,

● wrastanie paznokcia w otaczające go tkanki.

Powyższe objawy są wskazaniem do niezwłocznej konsultacji z podologiem i wdrożenia indywidualnej terapii podologicznej.

Czy z usług podologa można korzystać zimą również w ramach profilaktyki?

Oczywiście. Podolog zajmuje się nie tylko leczeniem, ale również profilaktyką. Podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny, który należy wykonywać regularnie. Specjalista udziela także indywidualnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji.

Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tutaj.

Fot. archiwum Instytut Podologii (Agnieszka Meissner AGMA STUDIO)

Źródło: materiał promocyjny Partnera

Exit mobile version