Site icon Sukces jest kobietą!

Brak snu ma realne konsekwencje dla sprawności umysłowej

Niedobór snu drastycznie zwiększa możliwość popełnienia błędu, co w przypadku niektórych zawodów pociąga za sobą opłakane skutki – przekonują naukowcy na łamach „Journal of Experimental Psychology: General”.

Badacze z Michigan State University (USA) zaprosili do laboratorium 234 ochotników, którzy musieli wykonywać poszczególne zadania według ściśle określonej procedury. Chodziło o to, by uczestnicy zapamiętali z góry ustaloną sekwencję czynności i byli w stanie kontynuować pracę, nawet gdy ktoś przerwie im w pół kroku – co zresztą raz na jakiś czas się zdarzało.

Uczestnicy przebywali w laboratorium od godziny 22 do północy. Następnie część z nich poszła do domu, by chwilę się przespać, a reszta pozostała na posterunku i przez całą noc nie zmrużyła oka. Rankiem wszyscy badani ponownie przystąpili do pracy. Wtedy wszystko stało się jasne.

– Wieczorem wszyscy uczestnicy spisywali się całkiem nieźle, ale rano około 15 proc. uczestników z grupy pozbawionej snu zawiodło. W grupie mogącej się przespać odsetek ten wyniósł tylko 1 proc. Co więcej, osoby z grupy pozbawionej snu nie tylko popełniały więcej błędów – liczba popełnianych przez nie błędów rosła na skutek przerw w wykonywaniu pracy. Nie zaobserwowano tego w drugiej grupie. To sugeruje, że grupa pozbawiona snu doświadczała ogromnych trudności w zapamiętaniu wykonywanej czynności w momencie, gdy została ona przerwana – opowiada prof. Kimberly Fenn, współautorka badania.

Zdaniem specjalistów konsekwencje wynikające z niedoboru snu mogą być przerażające. Pół biedy, gdy niewyspany piekarz pomyli się i przesoli ciastka. Gorzej, gdy niewyspany lekarz źle przeprowadzi operację albo gdy niewyspany kierowca spowoduje śmiertelny wypadek z udziałem niewinnych ofiar.

– Jeśli spojrzeć na błędy i wypadki związane z procedurami medycznymi, transportem publicznym czy obsługą elektrowni jądrowych, można uznać, że niedobór snu jest jedną z głównych przyczyn ludzkich pomyłek – stwierdza prof. Fenn.

– Funkcjonowanie z ograniczoną wydolnością poznawczą pociąga za sobą daleko idące skutki. Studenci zawalający noc na naukę mogą nie zapamiętać informacji na egzamin. Jednak co gorsze, osoby pracujące na odpowiedzialnych stanowiskach mogą z powodu niedoboru snu narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych członków społeczeństwa. Tego po prostu nie można zignorować – podsumowuje badaczka.

W najbliższym czasie naukowcy chcą sprawdzić, jaki wpływ na niedobór snu mają kofeina i krótka regeneracja w postaci drzemki.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Exit mobile version