Dla Ciebie

Złap kontakt z przyrodą, choćby wzrokowy

Złap kontakt z przyrodą, choćby wzrokowy
Michal Karas

Czy to przypadek, że dla relaksu idziemy na spacer? Że o bożym świecie zapominamy najchętniej na łonie natury? Niekoniecznie, nowe kanadyjskie badania wskazują, że obcowanie z przyrodą działa kojąco. I nie są to pierwsze tego typu wyniki…

Czasami warto zatrzymać się w codziennym zgiełku i powąchać kwiaty, nacieszyć się śpiewem ptaków, obserwować wiewiórki w parku. A że listopad i aura nie zachwyca, oko można zawiesić na psie – nawet cudzym – czy skupić się na pięknie barwnych liści na ziemi. Co z tego mamy?

Według psycholożki dr Holli-Anne Passmore z University of British Columbia – naprawdę sporo! Więcej zadowolenia z życia i lepsze samopoczucie. Passmore właśnie opublikowała wyniki badania, które polegało na skierowaniu uwagi uczestników na różne przedmioty.

Osoby biorące udział podzielono na trzy grupy, z których dwie miały za zadanie wykonać zdjęcie przedmiotu przykuwającego ich uwagę, a następnie zapisać uczucia, jakie ten przedmiot u nich wywołał. Różnica polegała na tym, że część uczestników miała za zadanie skupić się na świecie przyrody, a druga część na przedmiotach stworzonych przez człowieka. Członkowie trzeciej grupy nie zmieniali w swoich codziennych zajęciach nic, stając się grupą kontrolną.

– Tu nie chodziło o spędzanie wielu godzin poza domem czy długie spacery na odludzie. Mówimy o dostrzeganiu przedmiotów jak drzewo przy drodze, przystanek autobusowy, tych mijanych na co dzień – tłumaczy dr Passmore. Tym samym prawie 400 osób biorących udział w badaniu przez 2 tygodnie miało za zadanie relacjonować, jakie uczucia wywołują w nich choćby kwiat doniczkowy, owad czy długopis.

Pozornie wydaje się, że to dyskusyjne, jeśli nie niedorzeczne. Wyniki są jednak bardzo interesujące. – Różnica w stanie emocjonalnym, poczuciu szczęścia, nastroju czy nastawieniu do innych ludzi była bardzo duża w porównaniu zarówno do osób notujących przedmioty ludzkiego pochodzenia czy w grupie kontrolnej – zauważa badaczka, która sama zdziwiła się efektami swojego krótkiego eksperymentu.

Czy jednak powinna być zdziwiona? Nie brakuje naukowych dowodów, że osoby żyjące bliżej natury są statystycznie bardziej szczęśliwi i mogą żyć dłużej. Na samym University of British Columbia nie brakuje badań, które dostarczały podobnych odpowiedzi na pytanie o wpływ przyrody na człowieka. Więc nawet jeśli jesienią martwicie się smogiem w centrum miasta, spróbujcie czasami oderwać uwagę od tych przyciężkich elementów krajobrazu i skierować ją na te wywołujące lepsze uczucia…

Źródło: The Journal of Positive Psychology

Więcej w Dla Ciebie

chrupek

Martyna Chrupek: Nie poddaję się!

Anna Chodacka17 marca 2018
marta_borkowska

Marta Borkowska: Żyjemy tylko raz!

Anna Chodacka16 marca 2018
osoczeklinikamiracki

Osocze bogatopłytkowe, czyli jak wiele dobrego może przynieść zabieg z wykorzystaniem własnej krwi

Anna Chodacka15 marca 2018
tabletka-dzien-po

Fakty i mity o antykoncepcji awaryjnej

Redakcja Sukces14 marca 2018
marta-melka-roszczyk

Marta Melka-Roszczyk: Na zmiany nie jest za późno!

Anna Chodacka13 marca 2018
laurent rosset 1

Zanurzenie w niebie

Michal Karas12 marca 2018
rak-piersi-2

Zidentyfikowano kolejny czynnik ryzyka raka piersi

Kalina Samek8 marca 2018
Aleksandra-Galiszkiewicz

Aleksandra Galiszkiewicz: Jak zjeść słonia? Po kawałku!

Anna Chodacka7 marca 2018
czerwone wino 1

Kolejna zaleta czerwonego wina

Michal Karas7 marca 2018