Ciekawostki

Zbyt idealny manekin może zniechęcać

Zbyt idealny manekin może zniechęcać
Michal Karas

Choć przemysł odzieżowy jest wart miliardy, to na ten element rzadko zwraca się uwagę. Tymczasem naukowa analiza wykazała, że klientki mogą być mniej chętne do kupna kreacji, gdy manekin jest zbyt perfekcyjny

Manekin sklepowy ma prosty cel – pokazać, jak ubranie prezentuje się na standardowej osobie. Ale czy na pewno standardowej? Przecież manekiny prawie zawsze są wzorowane na idealnych ciałach, by bardziej przykuwać wzrok. Przez dekady nikomu to niby nie przeszkadzało, ale też mało kto o tych „ludzkich wieszakach” myślał.

Tym ciekawsze są wyniki świeżego badania kanadyjskiego University of British Columbia skupione właśnie na tym, jak konsument odbiera manekina. Uczestników badania poddano bardzo zróżnicowanym testom, zależnie od ich nastroju, samooceny i produktu prezentowanego na manekinie.

manekiny

Efekt może być zaskakujący, ponieważ i u kobiet, i u mężczyzn zauważono niechęć do ubrań prezentowanych na zbyt wyidealizowanych manekinach. Pełna sylwetka z twarzą i włosami odstręczała te osoby, które miały niższą samoocenę. I to bardzo znacząco!

Współautor badania prof. Darren Dahl uważa, że to skutek dysonansu pomiędzy wizerunkiem samych siebie a manekinów. – Kiedy manekin jest uosobieniem perfekcji, uświadamia osobom czującym się nieatrakcyjnie, że nie pasują do takiego wizerunku – tłumaczy prof. Dahl. W rezultacie taka osoba rzadziej decyduje się na kupno prezentowanego ubioru.

Co ciekawe, nie trzeba jednak wiele, by ten negatywny odbiór ograniczyć. Manekin pozbawiony włosów, bez twarzy lub w ogóle bez głowy traci takie oddziaływanie. Wtedy przestaje być przedmiotem porównania, ponieważ mniej przypomina człowieka.

Autorzy badania sugerują korzystanie z manekinów częściowych, tzn. prezentujących konkretne partie tułowia, a nie całą postać. Jednocześnie zauważyli, że znacznie rzadziej negatywna reakcja występuje, gdy osoba – nawet z kompleksami na punkcie wyglądu – przed oglądaniem manekina jest chwalona za aparycję. Podbudowana samoocena, nawet chwilowo, likwiduje dysonans.

Źrodło: UBC.ca

Więcej w Ciekawostki

niezrozumiały tekst

Narzekasz na teksty urzędowe? Słusznie…

Julia Nieznalska23 lutego 2018
przyjaciółki

Kto z kim przystaje? Mózgi przyjaciół działają podobnie

Michal Karas8 lutego 2018
15

Julia Maciuszek: Dziewczyna z “Wyspy przetrwania” we francuskim kabarecie!

Aneta Zadroga1 lutego 2018
pani w pieniądzach

Pieniądze szczęścia… coś jednak dają

Magda Nowak31 stycznia 2018
auta flotowe

Jaki kolor aut dla firmy?

Michal Karas25 stycznia 2018
DSC_5643

Znane aktorki za kierownicą Ssang Yong

Aneta Zadroga18 stycznia 2018
diewuszka

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Redakcja Sukces3 stycznia 2018
kupno domu

O co warto spytać dewelopera?

Karol Pisarski15 grudnia 2017
ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017