Warto odwiedzić

Na walizkach: Yellowstone

Na walizkach: Yellowstone
Ela Prochowicz

Najważniejszym celem na mojej liście jest Park Yellowston. Muszę odszukać misia Yogi. Przecież on isynieje na pewno, ukryty gdzieś w parku czeka na nowe koszyki piknikowe!

Z tak obranym celem pokonuję Góry Skaliste. Droga w kierunku Parku Narodowego Yellowstone wije się niezwykle malowniczą widokową trasą przez pasmo Big Horn. Decyduję się zobaczyć najważniejsze jego części. Odgłos bulgoczącego błota, kolorowe oczka wodne przyciągają jak magnes. Stado bizonów, majestatycznie przemierzając główną drogę w nikomu nieznanym kierunku, nieumyślnie powoduje drobne opóźnienie. Tłumy turystów również nie pomagają w odnalezieniu Yogiego.

Najbardziej charakterystycznymi miejscami parku są gorące źródła zwane Mamucimi (Mammoth Hot Springs). Tu z głębi ziemi wypływa gorąca woda bogata w składniki mineralne, które krystalizują się na kaskadach tworząc niezwykle malownicze tarasy zwane Tarasami Minerwy. Najbardziej znany w świecie gejzera Old Faithful. Stary Wierny wybucha regularnie co kilkadziesiąt minut tryskając fontanną wody i kłębami pary. Oraz sam kanion Rzeki Yellowstone.

Park Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie, położony na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. W przeszłości dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, powodujących ogromne i rozległe zniszczenia.

Dzięki traperom polującym na bobry odkryte zostały najpiękniejsze zakątki Stanów gdzie w późniejszych latach założone zostały słynne parki narodowe. Takie właśnie początki miał Park Narodowy Yellowstone. W drodze powrotnej z Oregonu od ekspedycji Lewisa i Clarka odłączył się uczestnik wyprawy John Colter. Postanowił on pozostać i poznać teren barwnie opisywany przez Indian. Colter przebywał w okolicy rzeki Yellowstone zimą 1807/08. Polował na zwierzęta futerkowe i wędrował w poszukiwaniu indiańskich klientów. Gdy trzy lata później powrócił do St. Louis jego opowieści wzięto za halucynacje. Przełom w poznaniu Yellowstone nastąpił w 1871 roku gdy przybyła tu ekspedycja kierowana przez dr. Ferdinanda Haydena. Opinia Haydena i materiały zebrane przez jego ekspedycję były na tyle przekonywujące, że już w marcu 1872 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił Yellowstone pierwszym Narodowym Parkiem w kraju. Początki działalności parku były trudne. W 1978 Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Yellowstone_ikona Yellowstone1 Yellowstone2 Yellowstone3 Yellowstone4 Yellowstone6

Tekst i zdjęcia: Justyna Szczurek

***

Justyna SzczurekJustyna Szczurek – rodowita Krakowianka, włóczykij, który jest ciągle w biegu i planuje kolejne wyprawy.  Nie wyobraża sobie życia bez walizki, dobrej książki, aparatu, pisania i jedzenia. Nieustannie fotografuje otaczający ją świat i  przelewa na papier wszystko to, czego doświadcza podczas podróży. Instynkt podróżnika ponownie zaprowadził ją na inny koniec globu, tym razem do Meksyku, gdzie mieszka i pracuje. Co ją do tego pchnęło – ciekawość, miłość do TACOS i Mariachi czy może praca? Ciągle szuka odpowiedzi.  Jaki jest jej przepis na życie? Szczypta szaleństwa, intuicja, upór godny największego osła, wielki uśmiech i pozytywne myśli – tylko tyle i aż tyle.

 

Warto odwiedzić
Ela Prochowicz

Trzyma rękę na pulsie najciekawszych wydarzeń w Polsce i za granicą, śledzi ciekawostki ze świata nauki i przekłada je na język zrozumiały dla każdego z nas.

Więcej w Warto odwiedzić

Elbphilharmonie-7

Elbphilharmonie: Sztuka falująca nad Łabą

Karol Pisarski12 lutego 2018
Skellig Michael 2

Galaktyczny krajobraz na skraju Irlandii

Michal Karas2 lutego 2018
2018_01_18_183

Muscat: Come as a guest, leave as a friend

Anna Chodacka22 stycznia 2018
zugspitze1

Pobij rekordy na Zugspitze

Michal Karas28 grudnia 2017
Sardynia 3

Sardynia – kraina siedmiu kontynentów

Redakcja Sukces11 grudnia 2017
Pałac Odrowążów Manor House SPA

Manor House SPA najlepszym luksusowym hotelem w Europie wśród historycznych obiektów i finalistą konkursu „Beauty Stars”

Sylwia Cukierska30 listopada 2017
Bohinj 1

Bohinjsko: Jezioro ukryte przed światem

Michal Karas24 listopada 2017
dav

Hasta Siempre Cuba!

Aneta Zadroga8 listopada 2017
DSC_0129

Adventure Club: Podróżuj i odkrywaj!

Ela Makos5 listopada 2017