Zdrowie

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów
Redakcja Sukces

Według nowych zaleceń American Academy of Neurology uprawianie sportu dwa razy w tygodniu to dobry sposób na zmniejszenie objawów łagodnych zaburzeń poznawczych. Problem ten dotyka niemałą część starszych osób, a wczesna interwencja może spowolnić jego postępy.

Łagodne zaburzenia poznawcze (mild cognitive impairment – MCI) to – jak wyjaśniają eksperci z American Academy of Neurology – zaburzenie, które stosunkowo często towarzyszy starzeniu. Cierpi z jego powodu 6 proc. osób w wieku od 60 do 69 lat i ponad 37 proc. osób w wieku powyżej 85 lat.

Choć powoduje ono kłopoty z pamięcią i myśleniem, różni się od demencji. Jego objawy są słabsze – osoby nim dotknięte mogą mieć problemy ze złożonymi zadaniami czy rozumieniem czytanych informacji. Demencja natomiast prowadzi do niezdolności radzenia sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak ubieranie czy jedzenie.

W nowym, przeznaczonym dla lekarzy zaleceniu, opublikowanym na łamach pisma „Neurology”, eksperci rekomendują, aby lekarze zalecali regularne ćwiczenia, jeśli u kogoś zdiagnozują MCI. Według przeanalizowanych przez ekspertów badań, pamięć mogą poprawić dwie sesje ćwiczeń tygodniowo.

– To ćwiczenia mogą pomóc w poprawie pamięci na tym etapie, a jest to coś, co ludzie i tak robią i przynoszą one korzyści dla ogólnego stanu zdrowia – mówi dr Ronald C. Petersen, główny autor publikacji.

– Ponieważ MCI może przerodzić się w demencję, jest szczególnie ważne, aby zostało szybko zdiagnozowane – podkreśla ekspert.

Autorzy publikacji podają też, że istnieją słabe dowody na to, iż trening umysłowy może poprawiać pamięć i możliwości intelektualne. To także mogą zalecać lekarze.

Eksperci zwracają także uwagę, że nie ma obecnie zatwierdzonych przez FDA leków przeciwko MCI. Brakuje też badań, które pokazałyby pozytywne działanie zmiany diety.

W przypadku zaburzeń pamięci nawet łagodnych symptomów nie należy tymczasem bagatelizować. – Jeśli ty, lub ktoś inny zauważył u ciebie problemy z zapamiętywaniem i skomplikowanymi zadaniami, powinieneś odwiedzić lekarza, poddać się badaniom i nie przyjmować, że to normalna część starzenia – przestrzega dr Petersen.

– Czasami problemy z pamięcią to skutek uboczny działania leków, zaburzeń snu, depresji lub innych przyczyn, które mogą być leczone. Ważne jest, aby spotkać się z lekarzem i ustalić główną przyczynę. Szybkie działanie może zapobiec pogorszeniu problemom z pamięcią – wyjaśnia neurolog.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Zdrowie

marta-melka-roszczyk

Marta Melka-Roszczyk: Na zmiany nie jest za późno!

Anna Chodacka13 marca 2018
rak-piersi-2

Zidentyfikowano kolejny czynnik ryzyka raka piersi

Kalina Samek8 marca 2018
czerwone wino 1

Kolejna zaleta czerwonego wina

Michal Karas7 marca 2018
joanna-prorok1

Joanna Prorok: Otrzymałam drugie życie

Anna Chodacka6 marca 2018
biegaczka 1

Stres w pracy? Bierz wygodne buty i biegnij

Michal Karas6 marca 2018
jolanda-neff2

Jolanda Neff: Budzić się z determinacją, zasypiać z satysfakcją

Anna Chodacka3 marca 2018
aleksandra-roznowska-ikona

Aleksandra Rożnowska: mama w stylu FIT

Anna Chodacka2 marca 2018
zdrowie1-nowyportal-ikona

Wskazówki dietetyczne dla kobiet aktywnych

Sylwia Cukierska24 lutego 2018
psiak 2

Pies i kot pomogą ze zdrowiem psychicznym

Michal Karas19 lutego 2018