Ikony

Vivienne Westwood: Wciąż podszyta punkiem

Vivienne Westwood: Wciąż podszyta punkiem
Edyta Nowicka

Żywa legenda brytyjskiego przemysłu modowego ostatnio zasłynęła stwierdzeniem, że kąpie się raz w tygodniu, często w wodzie po mężu. Choć ma już 76 lat, to Vivienne Westwood do dziś wbija szpilki w trudnych debatach publicznych, nie tylko w modzie

Poczęta wkrótce po wybuchu II wojny światowej, Vivienne Westwood (z domu Swire) urodziła się w robotniczej rodzinie. Zawsze jednak gdzieś ją ciągnęło, stąd wybór szkoły plastycznej w londyńskiej dzielnicy Harrow.

Wytrzymała tam tylko jeden semestr, a jednak w kolejnych latach wyrób własnej biżuterii pomagał jej związać koniec z końcem, gdy najpierw przygotowywała się, a następnie pracowała w zawodzie nauczycielki. Jak nietrudno się domyślić, to nie z nauczaniem związała się jednak długofalowo.

vivienne westwood 2Zainteresowanie wzornictwem pozwoliło jej poznać słynnego Malcolma McLarena, dla którego porzuciła rodzinne życie z mężem Derekiem Westwoodem. To właśnie z ery współpracy z McLarenem w latach 70. XX wieku Westwood jest znana najbardziej, ponieważ wspólnie wprowadzili na salony modę punk, łącząc ze sobą wyraziste, ale z pozoru niemożliwe do połączenia elementy.

Szkocka krata i łańcuchy do rowerów, wyrazisty makijaż, barwne fryzury, obroże i piercingi – brutalnie wyraziste elementy, które na stałe weszły do świata mody, skutecznie promowane przez zespół Sex Pistols, który również był „ubierany” przez Westwood. Z ulic Londynu styl powędrował na wybiegi w Paryżu i choć projektantka z wiekiem zmieniała swoje inspiracje, to niepokorność i kicz zawsze przebijały się w jej dziełach.

Zrobiła sporo szumu kreacją mini-crini z 1985, gdy połączyła siermiężną krynolinę z frywolną mini, kontrastując ze sobą przerysowane symbole kobiecego zniewolenia i wyzwolenia.

Dziś Westwood ma nie tylko, tytuł damy, trzykrotne wyróżnienie dla najlepszego projektanta Wielkiej Brytanii, ale też sieć salonów i wciąż silną markę na rynku brytyjskiego designu. Choć już po siedemdziesiątce, wciąż zdarza się jej szokować.

W 2014 zgoliła się na łyso, by zaprotestować przeciwko postępującemu globalnemu ociepleniu, walczy o prawa człowieka, czystą energię czy choćby redukcję naszego zużycia wody. Jak przyznała podczas niedawnego tygodnia mody w Paryżu, swój młody wygląd zawdzięcza kąpaniu się raz w tygodniu i korzystaniu z wody po mężu, Andreasie Kronthalerze.

Vivienne Westwood jest postacią barwną, więc i kontrowersyjną. W kontraście do jej walki o szczytne cele stoją według krytyków chińscy podwykonawcy jej kolekcji, unikanie płacenia podatków w Wielkiej Brytanii czy korzystanie z syntetycznych włókien w kolekcjach…

Ikony

Więcej w Ikony

Sarah-Chayes

Sarah Chayes: „Rób mydło, nie opium”

Michal Karas29 grudnia 2017
Ayaan-1

Ayaan Hirsi Ali: Odważyła się podważyć islam

Julia Nieznalska17 listopada 2017
cato-2

Cato Bontjes van Beek: Hitler osobiście kazał ją ściąć

Michal Karas14 listopada 2017
Louise-Brooks-1

Louise Brooks: Tajemnicza ikona niemego kina

Sylwia Cukierska29 września 2017
poonam muttreja

Poonam Muttreja: Głos kobiet w Indiach

Michal Karas10 sierpnia 2017
Nadia-Murad-1

Nadia Murad: Była niewolnica seksualna w walce z ISIS

Michal Karas5 lipca 2017
zaha-hadid

Zaha Hadid: Skradła mężczyznom architekturę

Michal Karas1 czerwca 2017
rachel-maddow

Rachel Maddow: „Lesbijka w średnim wieku i tanim żakiecie”

Michal Karas25 kwietnia 2017
07

Juliana Buhring: Objechanie świata na rowerze mnie uratowało

Ela Makos5 sierpnia 2016