Zdrowie

Trauma odbija się na wadze?

Trauma odbija się na wadze?
Michal Karas

Kobiety, które miały więcej niż jedno traumatyczne wydarzenie w życiu lub kilka negatywnych zdarzeń w ostatnich kilku latach częściej są otyłe, niż panie, które nie doświadczyły tego typu stresów – wynika z badania, o którym informuje serwis Medical Xpress

Główna autorka pracy prof. Michelle A. Albert z University of California w San Francisco przypomina, że obecnie niewiele wiadomo na temat wpływu negatywnych czy wręcz traumatycznych wydarzeń życiowych na występowanie otyłości u kobiet. Znany jest jednak wpływ stresu na nasze zachowania, np. na to czy przejadamy się, czy niedojadamy, jaką żywność wybieramy. Poza tym, długotrwały stres ma związek z utrzymywaniem się w organizmie podwyższonego poziomu hormonu stresu – kortyzolu. A to – jak potwierdziły liczne badania – przyczynia się do tycia.

Prof. Albert i jej współpracownicy przeprowadzili badania wśród niemal 22 tys. kobiet w średnim i starszym wieku. Skoncentrowali się na związku między otyłością a dwoma rodzajami stresujących doświadczeń. Pierwszą grupę stanowiły traumatyczne wydarzenia mające miejsce na którymkolwiek etapie życia, w tym np. śmierć dziecka, czy doświadczenie przemocy fizycznej. Do drugiej grupy zaliczono negatywne zdarzenia życiowe, które miały miejsce w ostatnich pięciu latach przed badaniem. Zaliczono tu m.in.: problemy ze znalezieniem zatrudnienia przez czas dłuższy niż trzy miesiące czy włamanie do domu.

Okazało się, że niemal jedna czwarta (23 proc.) badanych kobiety była otyła (wskaźnik masy ciała – BMI – wyższy od 30 w górę). W grupie pań, które przeżyły więcej traumatycznych wydarzeń ryzyko otyłości było o 11 proc. większe niż wśród kobiet, które nie doświadczyły żadnej traumy w życiu. Również negatywne zdarzenia zwiększały prawdopodobieństwo tycia – im więcej kobieta ich przeżyła w ostatnich pięciu latach, tym bardziej była zagrożona otyłością. Panie, które miały co najmniej cztery stresujące doświadczenia życiowe miały o 36 proc. wyższe ryzyko otyłości, w porównaniu z grupą, która nie przeżyła tego typu zdarzeń.

Co ciekawe, u kobiet bardziej aktywnych fizycznie związek między silniejszym, akumulującym się stresem a otyłością był silniejszy. Naukowcy nie potrafią jednak wyjaśnić tej obserwacji.

– Wyniki naszych badań sugerują, że stres psychiczny, związany z traumatycznymi i negatywnymi przeżyciami, może być istotnym czynnikiem ryzyka zmian masy ciała i dlatego powinniśmy uwzględnić rozpoznawanie i leczenie stresu psychospołecznego, jako element strategii w walce z otyłością – ocenia prof. Albert.

Jej zdaniem kolejne badania powinny skoncentrować się na śledzeniu zależności między stresującymi doświadczeniami a ryzykiem otyłości w dłuższej perspektywie czasowej.

Prof. Albert zwraca uwagę, że z punktu widzenia zdrowia publicznego praca jej zespołu jest niezwykle istotna. Obecnie na całym świecie, również w krajach rozwijających się, jak Chiny czy Indie, mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest uważana za jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (w tym zawału serca i udaru mózgu) oraz zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. A ponieważ kobiety żyją dłużej niż mężczyźni są bardziej narażone na rozwój przewlekłych schorzeń powiązanych z otyłością.

Prof. Albert i jej koledzy zaprezentowali swoje badania na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), który w połowie listopada odbywał się w Anaheim w Kalifornii. (PAP)

Autor: Joanna Morga, PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Zdrowie

psiak 2

Pies i kot pomogą ze zdrowiem psychicznym

Michal Karas19 lutego 2018
dłuższy sen

Więcej snu to mniej spożytego cukru

Kalina Samek14 lutego 2018
influenserka

Influenserzy w służbie zdrowia? Pomysł bardzo ciekawy!

Sylwia Cukierska9 lutego 2018
śpiewacy

Warsztaty ze śpiewu lekiem na depresję?

Redakcja Sukces6 lutego 2018
m_FM_portret015

Aneta Strelau: zdrowa dieta to szczęśliwe życie

Anna Chodacka30 stycznia 2018
praca nocą

Nocna praca może iść „w boczki”

Julia Nieznalska29 stycznia 2018
wizyta lekarska

Cytologia bardzo krępująca dla młodych?

Michal Karas26 stycznia 2018
spotkanie biznesowe 1

Wyjazdy służbowe mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu?

Michal Karas18 stycznia 2018
starsza pani 1

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów

Redakcja Sukces8 stycznia 2018