Zdrowie

Selfie jako element profilaktyki raka trzustki

Selfie jako element profilaktyki raka trzustki
Redakcja Sukces

Sprytna aplikacja potrafi rozpoznać podniesiony poziom bilirubiny, który może świadczyć o nowotworze trzustki oraz o innych schorzeniach. Wystarczy jej do tego zdjęcie twarzy z dobrze widocznymi oczami

Naukowcy z University of Washington w Seattle opracowali oparty na sztucznej inteligencji program, który pomaga zdiagnozować wyjątkowo groźny nowotwór. Jak tłumaczą badacze, tylko 9 proc. chorych przeżywa 5 lat, a jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności jest późna diagnoza.

Jednym z najwcześniejszych symptomów raka trzustki, a także innych chorób jest żółtaczka – żółte zabarwienie skóry i oczu wywołane nagromadzeniem bilirubiny we krwi. Zdolność do wykrycia oznak żółtaczki, kiedy poziom bilirubiny jest minimalnie podniesiony, ale zanim stanie się widoczny gołym okiem, mogłaby umożliwić działanie zupełnie nowego programu przesiewowego dla zagrożonych osób.

Program BiliScreen ma to właśnie umożliwić. Analizuje on zdjęcie twarzy badanej osoby i potrafi wykryć już niewielkie zabarwienia twardówki. W przeprowadzonych już testach program wykazał niemałą skuteczność – spośród 70 ochotników wytypował osoby o podwyższonym poziomie bilirubiny z niemal 90 proc. precyzją.

– Problem z rakiem trzustki polega na tym, że kiedy pojawiają się symptomy, często jest już zbyt późno – zaznacza jeden z twórców programu Alex Mariakakis. – Mamy nadzieję na to, że ludzie będą mogli wykonać taki test raz na miesiąc, w zaciszu swojego domu i niektórzy będą mogli wychwycić chorobę wystarczająco wcześnie, aby mogli podjąć ratujące życie leczenie.

W obecnej postaci program ma pewien minus – wymaga jednego z dwóch akcesoriów. Jeden z nich to wytwarzane techniką druku 3D pudełko, do którego wkłada się telefon i które przykłada się do twarzy, aby zrobić zdjęcie. Chodzi o to, aby zniwelować wpływ zewnętrznego oświetlenia.

Druga opcja to papierowe okulary z kolorowymi kwadratami wokół oczu. Twórcy pomysłu pracują już jednak nad jego udoskonaleniem, tak aby radził sobie bez dodatków.

BiliScreen, który ma być zaprezentowany 13 września w czasie konferencji Ubicomp 2017 to przy tym nie pierwszy tego typu program badaczy z Seattle. Wcześniej stworzyli oni aplikację, do wykrywania żółtaczki u noworodków poprzez analizę koloru skóry.

Więcej w Zdrowie

dzieciątko

Wcześniak? Licz się z objawami depresyjnymi

Edyta Nowicka18 września 2017
IMG_4807zs

Sposób na piękną cerę i mnóstwo energii

Ela Makos5 września 2017
para

Brak satysfakcji z życia rodzinnego

Redakcja Sukces24 sierpnia 2017
badacz

Hormon klotho nadzieją dla naszego mózgu

Michal Karas18 sierpnia 2017
para z lampkami

Prymitywne znajomości

Michal Karas14 sierpnia 2017
przepracowanie

Pracujesz za dużo? Możesz zapłacić za to zdrowiem

Michal Karas11 sierpnia 2017
smutny pan

Jak dbać o partnera w depresji?

Michal Karas9 sierpnia 2017
targ

Które owoce i warzywa wybierać dla zdrowej diety?

Redakcja Sukces7 sierpnia 2017
damskie-krocze

Skąd się bierze ból tam?

Zofia Kicińska2 sierpnia 2017