Warto mieć

Rośliny w biurze – nie tylko świeże powietrze!

Rośliny w biurze – nie tylko świeże powietrze!
Redakcja Sukces

Nie jest tajemnicą, że zdrowi i zadowoleni pracownicy mają wpływ na sukces firmy. Interesujące projekty, przyjazny, zgrany zespół i dobre warunki to nie wszystko. Niezwykle istotny, a często niedoceniony jest wystrój biura oraz obecność w nim roślin zielonych. Zaskakujące?

Oprócz podstawowych korzyści płynących z posiadania roślin, jakimi są produkcja tlenu czy redukcja CO2 w powietrzu, obecność roślin pomaga zwiększyć wilgotność powietrza, co nie tylko wpływa pozytywnie na człowieka, ale zapobiega różnym dolegliwościom układu oddechowego.

Rośliny pochłaniają szkodliwe związki, które często wchodzą w skład materiałów budowlanych, wystroju: wykładziny czy farby na ścianach, sprzętów otaczających nas w pomieszczeniach biurowych, a nawet środków czystości. Rośliny oczyszczają powietrze z takich szkodliwych substancji jak ksylen, trójchloroetylen, formaldehyd, benzen, toulen, smog elektromagnetyczny, nikotyna czy tlenek azotu.

Zmniejszają zmęczenie, zawroty i bóle głowy, a nawet katar, kaszel i suchość w gardle. Coraz więcej ludzi poszerza swoją wiedzę na temat korzystnego wpływu roślin i wprowadza ją w życie, co widać w nowo powstających budynkach, w których zieleń zajmuje ważne miejsce, a dodatkowo jest pięknym elementem dekoracyjnym.

Nie dziwi fakt, że rośliny są już stałym elementem coraz większej ilości pomieszczeń biurowych. Badania potwierdzają, że obecność roślin w biurze zmniejsza stres i poprawia koncentrację. Pracując wśród roślin mamy większą satysfakcję z pracy. Rośliny można wykorzystać do stworzenia naturalnej bariery zatrzymującej hałas i przy ich pomocy stworzyć częściowo wyizolowane stanowiska pracy.

Prowadzone w Holandii i Wielkiej Brytanii badania pokazały także, że w pomieszczeniach biurowych, w których znajdują się rośliny, o 15% wzrasta wydajność. Ciekawe badania przeprowadzono na studentach w Holandii. Wykazały, że pracując w pomieszczeniach, w których znajduje się co najmniej jedna roślina, wzrasta wydajność w realizacji zadań kreatywnych, co prawdopodobnie wynika z pozytywnego wpływu roślin na samopoczucie i zdrowie człowieka. Wyniki wykazały, że rośliny pobudzają i sprzyjają kreatywności. Mają także działanie antydepresyjne i antystresowe, co przyczynia się do większej wydajności, a także motywacji pracowników.

Norweski naukowiec, Tove Fjeld udowodnił, że ludzie pracujący w otoczeniu roślin mają o 30% rzadziej bóle głowy. Badania przeprowadził na 60 pracownikach norweskiej firmy Statoil. Po wstawieniu roślin do pokojów zachorowalność zmniejszyła się ogólnie o 23%.

Źródło: Sigma

Więcej w Warto mieć

fot: R. Szymczak, InVidere

Kalendarze – czy są już passé?

Ela Makos18 października 2017
wakacyjne wspomnienia

Wspomnienia, których majątek nie zastąpi

Redakcja Sukces16 października 2017
biurka z podnoszonym blatem 1

Nie siedź w pracy, podnieś blat

Michal Karas28 sierpnia 2017
For Your Beauty szczotka do w+éos+-w nieci¦ůgn¦ůca 26,99z+é

O tej promocji się nie mówi…

Anna Chodacka23 sierpnia 2017
filcowamonia-9

Wyjątkowe torebki od Filcowej Moni

Redakcja Sukces17 sierpnia 2017
BabySpearmintGS

Mama na zakupach: Kocyk do zadań specjalnych

Ela Makos14 czerwca 2017
High_Resolution-MX Master 2S Graphite Lifestyle 01

Płynna praca nawet na trzech komputerach jednocześnie

Michal Karas6 czerwca 2017
14

Mama na zakupach: From Mummy – Bezpieczna zabawa dla Twojego dziecka

Ela Makos1 czerwca 2017
39

W torebkowym gąszczu

Edyta Nowicka30 maja 2017