Warto mieć

Przepis na własne ozdoby świąteczne

Przepis na własne ozdoby świąteczne
Michal Karas

Poza pytaniem o rodzaj choinki zwykle tematem do dyskusji jest motyw dekoracji w domu. Jeśli nie chcesz wyciągać z szafy zakurzonych bombek, możesz w tym roku przygotować naturalne, własnej roboty ozdoby!

Dla większości z nas udekorowana choinka jest najmocniejszym i najbardziej wyrazistym wspomnieniem Bożego Narodzenia. Nie jest to polski zwyczaj, nie jest nawet chrześcijański, a jednak przyjmujemy go z wielką radością. Nic dziwnego, udekorowana i oświetlona choinka dodaje wnętrzu ciepła i umila świąteczny czas.

A może pójść nieco bardziej w stronę tej pradawnej, pogańskiej tradycji? Zamiast klasycznych bombek możemy ozdoby wykonać samodzielnie, stawiając wyłącznie na naturalne dekoracje. W Polsce taką popularną ozdobą od lat były malowane szyszki czy orzechy, jednak dziś mamy dostęp do większej różnorodności roślin. Przykładem mogą być suszone owoce, np. plastry pomarańczy czy grejpfruta, a także przewiązane wstążkami laski cynamonu. Przy dzisiejszej dostępności farb lub brokatów można pobawić się w kreatorkę świątecznego stylu dla swojej rodziny!

Być może najbardziej spektakularna i kojarzona ze Świętami jest jednak poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Ona również nie ma nic wspólnego z Bożym Narodzeniem, pochodzi z Meksyku. A jednak działa na nas wspaniale!

Przystrojone świeżymi przykwiatkami poinsecji drzewko nabiera szczególnego charakteru. Aby wykonać taką ozdobę należy owinąć bryłę korzeniową miniaturowej, dwubarwnej poinsecji w wilgotny mech. Poinsecję, zdobiącą czubek choinki, należy umieścić w szklanej próbówce z wodą, którą należy owinąć zieloną taśmą i przymocować do drzewka za pomocą drutu. Miniaturowe poinsecje można delikatnie podlewać, lub zdejmując z choinki, zanurzać w pojemniku z wodą.

W wielu europejskich krajach wieńce adwentowe, kalendarze i buty św. Mikołaja są jednymi z najważniejszych symboli zbliżającego się Bożego Narodzenia. Dzieci wyjątkowo je lubią, ponieważ uprzyjemniają im one oczekiwanie na Wigilię. Z kolei dla dorosłych są to elementy, które najbardziej zapadają w pamięć.

Żadna świąteczna dekoracja nie umila bardziej czasu oczekiwania na święta, niż kalendarz adwentowy, ze swoimi 24 niespodziankami. To również można zrobić samodzielnie. Do wykonania takiej minimalistycznej wersji kalendarza potrzebna jest drewniana tablica lub fragment ściany, do której zostaną przybite gwoździe z liczbami, poinsecje i inne elementy dekoracyjne. Pocztówki z nostalgicznymi, świątecznymi motywami nadają całości wyjątkowy, osobisty charakter.

Źródło: Newsrm.tv / własne

Więcej w Warto mieć

evolable 1

Miejsce pracy i relaksu w jednym

Michal Karas16 lutego 2018
przysiad

Sposób na przełamanie zimowej apatii

Redakcja Sukces24 stycznia 2018
biżuteria miko plus 1

Biżuteria i fizjoterapia w jednym

Redakcja Sukces19 stycznia 2018
WOŚP-sukces

Skarby kobiet sukcesu na WOŚP

Redakcja Sukces10 stycznia 2018
Mitsubishi Eclipse Cross 1

Mitsubishi Eclipse Cross – uszyty na miarę!

Redakcja Sukces14 grudnia 2017
fot: R. Szymczak, InVidere

Kalendarze – czy są już passé?

Ela Makos18 października 2017
wakacyjne wspomnienia

Wspomnienia, których majątek nie zastąpi

Redakcja Sukces16 października 2017
rośliny w biurze

Rośliny w biurze – nie tylko świeże powietrze!

Redakcja Sukces3 października 2017
biurka z podnoszonym blatem 1

Nie siedź w pracy, podnieś blat

Michal Karas28 sierpnia 2017