Warto odwiedzić

Orkady: Skarb północy Wysp Brytyjskich

Orkady: Skarb północy Wysp Brytyjskich
Michal Karas

Tylko zieleń, wiatr i woda. To proste życie z dala od zgiełku wielkich miast, a jednak właśnie tu żyje się najlepiej w Wielkiej Brytanii. Co takiego mają w sobie Orkady?

Wymieniając archipelagi pewnie zaczynacie od tych gorących, gdzie hotel stoi na hotelu, a „gwarantowana” pogoda przyciąga co roku miliony zmarźluchów jak my, żyjących w kraju o zbyt długiej zimie. Jeśli jednak wygrzanie nie jest dla Ciebie tak istotne, jak wypoczęcie i oderwanie się od codzienności, wybór wysp znacznie się zmienia.

orkney 2

W najnowszym badaniu poziomu satysfakcji z życia jednym z najszczęśliwszych miejsc okazały się Orkady, czyli archipelag na „czubku” Wysp Brytyjskich, gdzie Morze Północne spotyka się z Atlantykiem. Tu zdecydowanie nie warto szukać upałów. Nie dość, że prawie przez cały rok jest chłodno, to jeszcze silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura nawet latem rzadko przekracza 15 stopni. Nie ma się przed wiatrem gdzie ukryć, ponieważ lasów tu nie ma. Tylko torf, wrzosowiska, łąki i skały.

Pojedyncze drzewa można znaleźć na głównej wyspie, Mainland, która stanowi doskonały punkt widokowy z miastem Kirkwell, gdzie mieszka połowa ludności Orkad (10 z 20 tysięcy mieszkańców). Pustkowie? Wręcz przeciwnie! Orkady to raj dla miłośników nurkowania oraz dzikiego ptactwa, które można obserwować do woli. Tylko 20 z 69 wysp jest zamieszkałych przez ludzi, dzięki czemu można znaleźć skrawek ziemi dla siebie.

orkney 3

Na tym jednak nie koniec. Koniecznie trzeba zobaczyć niesamowite krajobrazy wysp Stromness i Hoy z ich dramatycznymi klifami, cudownie ukształtowanymi przez naturę. Symbolem Orkad stał się Old Man of Hoy – przypominająca mężczyznę (no, luźne skojarzenie) skalna kolumna wysoka na 137 metrów.

I choć mniej niż co trzecia wyspa jest zamieszkała, to Orkady słyną też z wyjątkowo starych pozostałości osad ludzkich. Knap of Howar oraz Scara Brae to jedne z najstarszych siedlisk rolniczych w Europie, prawdopodobnie powstałe nawet 5 tys. lat temu! orkney 1

Miłośnicy tajemniczych konstrukcji znajdą tu konstrukcje będące namiastką tego, co kryje Wyspa Wielkanocna. Choć mniej znane niż kontynentalne Stonehenge, kamienne kręgi z Brodgar i Stennes do dziś budzą spekulacje co do swojej natury.

Kto, po co i jak je stawiał, kiedy dokładnie powstały? Albo czym jest grobowiec Maeshowe, jedna z najbardziej tajemniczych pamiątek neolitu? O tym wszystkim można spokojnie myśleć podczas wizyty na Orkadach, gdzie ludziom żyje się naprawdę dobrze!

orkney 5

Więcej w Warto odwiedzić

Elbphilharmonie-7

Elbphilharmonie: Sztuka falująca nad Łabą

Karol Pisarski12 lutego 2018
Skellig Michael 2

Galaktyczny krajobraz na skraju Irlandii

Michal Karas2 lutego 2018
2018_01_18_183

Muscat: Come as a guest, leave as a friend

Anna Chodacka22 stycznia 2018
zugspitze1

Pobij rekordy na Zugspitze

Michal Karas28 grudnia 2017
Sardynia 3

Sardynia – kraina siedmiu kontynentów

Redakcja Sukces11 grudnia 2017
Pałac Odrowążów Manor House SPA

Manor House SPA najlepszym luksusowym hotelem w Europie wśród historycznych obiektów i finalistą konkursu „Beauty Stars”

Sylwia Cukierska30 listopada 2017
Bohinj 1

Bohinjsko: Jezioro ukryte przed światem

Michal Karas24 listopada 2017
dav

Hasta Siempre Cuba!

Aneta Zadroga8 listopada 2017
DSC_0129

Adventure Club: Podróżuj i odkrywaj!

Ela Makos5 listopada 2017