Warto odwiedzić

Odkrywamy Gruzję: Batumi

Odkrywamy Gruzję: Batumi
Aneta Zadroga

W samym sercu Bulwaru w Batumi w Gruzji jest pewien wyjątkowy ruchomy pomnik – to Ali i Nino.

Dwie 7-metrowe, stalowe sylwetki kobiety i mężczyzny, zbliżają się do siebie co pewien czas i zastygają na moment w namiętnym pocałunku, aby za chwilę ponownie się od siebie oddalić. Pomnik jest symbolem miłości, zrozumienia i pokoju między różnymi narodami, a jego autorką jest kobieta – gruzińska artystka Tamar Kvesitadze. Nazwa nawiązuje do powieści Kurbana Saida „Ali i Nino”, opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości Nino – chrześcijanki z gruzińskiej rodziny książęcej i Alego – muzułmanina z Azerbejdżanu.

Ciekawe są też losy samej książki, wydanej po raz pierwszy w 1937 roku, gdyż jej domniemany autor Lew Nussimbaum, znany też jako Essad Bey (dziennikarz żydowskiego pochodzenia) kilkakrotnie zmieniał nazwisko, często podawał o sobie sprzeczne lub mało wiarygodne informacje. Urodził się w Baku, choć twierdził, że przyszedł na świadt w pociągu jadącym przez Kaukaz. W podaniu na studia w Berlinie podpisał się jako Essad Bey Nussimbaum z Gruzji. W niektórych kręgach przedstawiał się jako muzułmański książę. W literackim światku Berlina podawał się za syna turecko-perskiego arystokraty i Rosjanki. Po dojściu Hitlera do władzy, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a później do Włoch. Powieść „Ali i Nino” nie zyskała uznania po wydaniu, dopiero po latach dostrzeżono jej wartość literacką, jest obecnie przetłumaczona na ponad 30 języków i stanowi klasykę literatury azerskiej.

IMG_20170716_205152

 

Warto odwiedzić
Aneta Zadroga

Zafascynowana możliwościami, jakie stwarzają dziś media. Wieloletnia dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej, zawodowo zainteresowana tematami gospodarczymi, jak również społecznymi.

Więcej w Warto odwiedzić

DSC_1691

Wyjątkowe miejsce w Nałęczowie

Aneta Zadroga23 lutego 2018
Elbphilharmonie-7

Elbphilharmonie: Sztuka falująca nad Łabą

Karol Pisarski12 lutego 2018
Skellig Michael 2

Galaktyczny krajobraz na skraju Irlandii

Michal Karas2 lutego 2018
2018_01_18_183

Muscat: Come as a guest, leave as a friend

Anna Chodacka22 stycznia 2018
zugspitze1

Pobij rekordy na Zugspitze

Michal Karas28 grudnia 2017
Sardynia 3

Sardynia – kraina siedmiu kontynentów

Redakcja Sukces11 grudnia 2017
Pałac Odrowążów Manor House SPA

Manor House SPA najlepszym luksusowym hotelem w Europie wśród historycznych obiektów i finalistą konkursu „Beauty Stars”

Sylwia Cukierska30 listopada 2017
Bohinj 1

Bohinjsko: Jezioro ukryte przed światem

Michal Karas24 listopada 2017
dav

Hasta Siempre Cuba!

Aneta Zadroga8 listopada 2017