Warto odwiedzić

Odkrywamy Gruzję: Batumi

Odkrywamy Gruzję: Batumi
Aneta Zadroga

W samym sercu Bulwaru w Batumi w Gruzji jest pewien wyjątkowy ruchomy pomnik – to Ali i Nino.

Dwie 7-metrowe, stalowe sylwetki kobiety i mężczyzny, zbliżają się do siebie co pewien czas i zastygają na moment w namiętnym pocałunku, aby za chwilę ponownie się od siebie oddalić. Pomnik jest symbolem miłości, zrozumienia i pokoju między różnymi narodami, a jego autorką jest kobieta – gruzińska artystka Tamar Kvesitadze. Nazwa nawiązuje do powieści Kurbana Saida „Ali i Nino”, opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości Nino – chrześcijanki z gruzińskiej rodziny książęcej i Alego – muzułmanina z Azerbejdżanu.

Ciekawe są też losy samej książki, wydanej po raz pierwszy w 1937 roku, gdyż jej domniemany autor Lew Nussimbaum, znany też jako Essad Bey (dziennikarz żydowskiego pochodzenia) kilkakrotnie zmieniał nazwisko, często podawał o sobie sprzeczne lub mało wiarygodne informacje. Urodził się w Baku, choć twierdził, że przyszedł na świadt w pociągu jadącym przez Kaukaz. W podaniu na studia w Berlinie podpisał się jako Essad Bey Nussimbaum z Gruzji. W niektórych kręgach przedstawiał się jako muzułmański książę. W literackim światku Berlina podawał się za syna turecko-perskiego arystokraty i Rosjanki. Po dojściu Hitlera do władzy, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a później do Włoch. Powieść „Ali i Nino” nie zyskała uznania po wydaniu, dopiero po latach dostrzeżono jej wartość literacką, jest obecnie przetłumaczona na ponad 30 języków i stanowi klasykę literatury azerskiej.

IMG_20170716_205152

 

Warto odwiedzić
Aneta Zadroga

Zafascynowana możliwościami, jakie stwarzają dziś media. Wieloletnia dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej, zawodowo zainteresowana tematami gospodarczymi, jak również społecznymi.

Więcej w Warto odwiedzić

Werona 2

Wrzesień? Idealny na wakacje we Włoszech

Redakcja Sukces6 września 2017
The Panjin Red Beach National Scenic Corridor (PRNewsfoto/Panjin Red Beach Wetland Resort)

Czerwona Plaża – przyciąga jak magnes

Michal Karas22 sierpnia 2017
manor spa 2

Biowitalność kobieto!

Sylwia Cukierska16 sierpnia 2017

W samym sercu Poznania!

Ela Makos31 lipca 2017
jacht10

Urlop na Odrze

Aneta Zadroga10 lipca 2017
za_sterami_jachtu

Odrą do Berlina

Aneta Zadroga22 czerwca 2017
ikona1234praca_kobieta4

Dla firmy – merytorycznie i przyjemnie!

Ela Makos16 czerwca 2017
IMG_2967 (2)

Na walizkach: Szczęśliwa Siódemka!

Ela Makos16 czerwca 2017
8

Konferencje nad malowniczą Motławą

Ela Makos1 czerwca 2017