Warto odwiedzić

Odkrywamy Gruzję: Batumi

Odkrywamy Gruzję: Batumi
Aneta Zadroga

W samym sercu Bulwaru w Batumi w Gruzji jest pewien wyjątkowy ruchomy pomnik – to Ali i Nino.

Dwie 7-metrowe, stalowe sylwetki kobiety i mężczyzny, zbliżają się do siebie co pewien czas i zastygają na moment w namiętnym pocałunku, aby za chwilę ponownie się od siebie oddalić. Pomnik jest symbolem miłości, zrozumienia i pokoju między różnymi narodami, a jego autorką jest kobieta – gruzińska artystka Tamar Kvesitadze. Nazwa nawiązuje do powieści Kurbana Saida „Ali i Nino”, opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości Nino – chrześcijanki z gruzińskiej rodziny książęcej i Alego – muzułmanina z Azerbejdżanu.

Ciekawe są też losy samej książki, wydanej po raz pierwszy w 1937 roku, gdyż jej domniemany autor Lew Nussimbaum, znany też jako Essad Bey (dziennikarz żydowskiego pochodzenia) kilkakrotnie zmieniał nazwisko, często podawał o sobie sprzeczne lub mało wiarygodne informacje. Urodził się w Baku, choć twierdził, że przyszedł na świadt w pociągu jadącym przez Kaukaz. W podaniu na studia w Berlinie podpisał się jako Essad Bey Nussimbaum z Gruzji. W niektórych kręgach przedstawiał się jako muzułmański książę. W literackim światku Berlina podawał się za syna turecko-perskiego arystokraty i Rosjanki. Po dojściu Hitlera do władzy, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a później do Włoch. Powieść „Ali i Nino” nie zyskała uznania po wydaniu, dopiero po latach dostrzeżono jej wartość literacką, jest obecnie przetłumaczona na ponad 30 języków i stanowi klasykę literatury azerskiej.

IMG_20170716_205152

 

Warto odwiedzić
Aneta Zadroga

Zafascynowana możliwościami, jakie stwarzają dziś media. Wieloletnia dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej, zawodowo zainteresowana tematami gospodarczymi, jak również społecznymi.

Więcej w Warto odwiedzić

dav

Hasta Siempre Cuba!

Aneta Zadroga8 listopada 2017
DSC_0129

Adventure Club: Podróżuj i odkrywaj!

Ela Makos5 listopada 2017
Riomaggiore 1

Riomaggiore: Tu zaczyna się kraina Pięciu Lądów

Michal Karas17 października 2017
Kuba2

Na walizkach: Kuba – podróż za jeden uśmiech cz. 2

Ela Makos15 października 2017
Kuba 11

Na walizkach: Kuba – podróż za jeden uśmiech cz. 1

Ela Makos15 października 2017
mierki-3

Mazury: Cud nie tylko Natury!

Aneta Zadroga11 października 2017
orkney 6

Orkady: Skarb północy Wysp Brytyjskich

Michal Karas4 października 2017
Porto

Na walizkach: Po drugiej stronie tęczy…

Ela Makos28 września 2017
gandawa 2

Gandawa: Czarująca historia i rozkosze podniebienia

Michal Karas22 września 2017