W teorii

Odkładanie „nagród” na później może być błędem

Odkładanie „nagród” na później może być błędem
Sylwia Cukierska

Czekasz z wyjściem do restauracji, weekendem ze znajomymi czy maratonem filmowym aż uporasz się z ciężką pracą zawodową? To nie musi wcale popłacać, a czasem może szkodzić

Wszystkie doskonale to znamy, zasada „odpocznę jak skończę” to typowe odkładanie nagrody na czas po zrealizowaniu istotnego zadania. Oczywiście w wielu kwestiach ma sens. Trudno wyobrazić sobie wypicie z przyjaciółką butelki wina przy dobrym filmie, jeśli następnego ranka czeka nas bieg na 5 kilometrów.

Jeśli jednak między obiema aktywnościami nie ma aż tak silnej korelacji, intuicja może podpowiadać nam błędnie. Zwykle myślimy, że wypad ze znajomymi nie ma sensu, jeśli po nim czeka nas coś stresującego. Czy uda się skupić na rozrywce i odprężyć, gdy myślami jesteśmy nad zadaniami w biurze? Na „zdrowy rozum” – nie. Nauka stawia jednak inną tezę.

W magazynie branżowym „Psychological Science” opublikowane zostało świeże badanie z University of Chicago, w którym uczestnicy trzech różnych eksperymentów (łącznie 772 osoby) zostali postawieni właśnie przed takim dylematem. Czy wykonując coś przyjemnego przed stresującym zadaniem uda im się czerpać z rozrywkowej części równie dużo przyjemności?

Wyniki badania pokazują dwie istotne rzeczy. Po pierwsze, prawie wszyscy intuicyjnie sądzimy, że lepiej byłoby odłożyć rozrywkę na później, ponieważ może ona nas rozproszyć, a do tego nie będziemy się cieszyć równie mocno jak po załatwieniu ważnych spraw. Po drugie, wyniki po wykonaniu eksperymentów najzwyczajniej przeczą naszej intuicji. Wszystkie wykonywane czynności rozrywkowe – od masażu w spa po granie i oglądanie śmiesznych filmików – sprawiły uczestnikom tyle samo radości zarówno przed wykonaniem mniej przyjemnego obowiązku, jak i po nim.

Na tej podstawie autor badania, profesor Ed O’Brien, radzi, by nie odkładać przyjemności w nieskończoność. O ile często ma to uzasadnienie i rzeczywiście taka „nagroda” za wykonanie zadania sprawia wielką radość, o tyle ta sama rozrywka przed realizacją większego celu nie musi wcale dać mniej przyjemności. To istotne, ponieważ statystycznie w ostatnich dekadach pracujemy coraz więcej, a odpoczywamy coraz krócej. Tymczasem rozprężenie raz na jakiś czas może nawet podnieść efektywność w pracy, podczas gdy brak relaksu wyczerpuje i obniża wydajność.

Źródło: Psychological Science / Harvard Business Review

W teorii
Sylwia Cukierska

Każda kobieta chce być piękna, a my, z pomocą Sylwii podpowiadamy, jak to zrobić. Kosmetyki, zabiegi, a może domowe spa? Polecamy nasz dział „URODA”.

Więcej w W teorii

pasja-i-cel

Nastaw myślenie o pracy na pasję i cel

Michal Karas11 stycznia 2018
womens march

Nie trzeba korzyści finansowych, by działać etycznie

Michal Karas27 września 2017
paniusia

Well-being w firmie – gdy zaobserwujesz problemy pracowników

Redakcja Sukces21 września 2017
tajemnica

Ukrywanie się w pracy blokuje rozwój kariery

Karol Pisarski30 sierpnia 2017
luksus

Z luksusowymi dodatkami łatwiej zdobyć pracę?

Redakcja Sukces8 sierpnia 2017
awans

Polki rzadko wierzą w możliwość awansu

Michal Karas27 lipca 2017
kótnia

Jak rozładować konflikt ze współpracownikiem?

Michal Karas30 czerwca 2017
Fot. Piotr Połoczanski 
www.photolife.pl 
www.facebook.com/poloczanski

Boisz się wystąpień publicznych? Można to zmienić

Michal Karas21 czerwca 2017
atmosfera w pracy

Jak dbać o samopoczucie i produktywność pracowników?

Redakcja Sukces19 czerwca 2017