Ciekawostki

O co warto spytać dewelopera?

O co warto spytać dewelopera?
Karol Pisarski

Coraz więcej z nas decyduje się na mieszkania. Sprawdzamy dojazdy i okolicę, układ klatek, wykończenia i możliwość adaptacji. Ale czy to wszystko? O co jeszcze warto spytać dewelopera, zanim dokonamy zakupu?

Według raportu firmy doradczej REAS, w III kwartale br. deweloperzy sprzedali 17,5 tys. mieszkań, czyli o prawie 2,5 tys. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Kupno własnego lokum to ważna decyzja, często podejmowana raz na całe życie. Dlatego warto zrobić to świadomie i u sprawdzonego dewelopera. Eksperci wskazują trzy podstawowe pytania, które warto zadać, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę.

Dobry dojazd do centrum, wysoki standard wykończenia, sąsiedztwo konkretnych obiektów, zielona okolica – każdy kupujący nowe mieszkanie ma wobec niego indywidualne oczekiwania i na nich skupia się podczas rozmowy z deweloperem. Wszelkie udogodnienia i kryteria estetyczne, choć ważne, stanowią jednak tylko jedną stronę medalu. O drugiej, związanej z bezpieczeństwem, dodatkowymi kosztami czy ważnymi zapisami w umowie, zdarza się nam zapominać lub po prostu nie jesteśmy ich świadomi.

Czy możemy zobaczyć prospekt informacyjny?

W dobie łatwego dostępu do portali czy forów internetowych, bezpośrednie spotkanie z deweloperem nadal pozostaje okazją do pozyskania wielu istotnych informacji. Część z nich znajdziemy w prospekcie informacyjnym dewelopera, który opisuje jego doświadczenie, jak również szczegóły „naszego” projektu.

Prospekt zawiera też zapis o sposobie finansowania danej inwestycji oraz wiadomość o tym, czy inwestor posiada działkę pod zabudowę na własność. Warto pamiętać, że wszystkie plany na zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku powinny być załączone do umowy.

Co stanie się w razie opóźnień?

Kolejnym pytaniem, które warto zadać deweloperowi, dotyczy zabezpieczeń, na które możemy liczyć z jego strony. Przede wszystkim sprawdźmy, czy umowa zawiera zapis o karach umownych. Inną formą zapewnienia sobie spokojnego snu będzie dopytanie o rachunek powierniczy, czyli specjalny rachunek bankowy, na który możemy wpłacić pieniądze, a do dewelopera będą one trafiać sukcesywnie dopiero na poszczególnych etapach budowy.

Jakie metody finansowania zakupu preferuje?

Kiedy wybraliśmy już konkretnego wykonawcę, ale nie uzyskaliśmy jeszcze finansowania, możemy spróbować poprosić inwestora o rezerwację mieszkania do czasu, aż uzyskamy środki. Niektórzy deweloperzy zaproponują nam rozwiązania kredytowe dostępne w ich ofercie, zwróćmy jednak uwagę, czy zaproponowane warunki będą dla nas korzystne. Kiedy mamy wątpliwości warto zwrócić się do pośrednika finansowego, który pomoże zobaczyć, na jakie propozycje możemy liczyć ze strony banków.

Źródło: Newsrm.tv

Więcej w Ciekawostki

DSC_5643

Znane aktorki za kierownicą Ssang Yong

Aneta Zadroga18 stycznia 2018
diewuszka

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Redakcja Sukces3 stycznia 2018
ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017
media-polaryzują

Media polaryzują nas z łatwością – warto to rozumieć

Karol Pisarski29 listopada 2017
biznes1ikonynowe123

Mitsubishi Japan Motors wspiera „Sukces jest Kobietą”

Aneta Zadroga23 listopada 2017
DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
kreatywność

Tu rodzi się kreatywność

Michal Karas30 października 2017
desery

Coraz lepiej czujemy się w restauracjach

Magda Nowak25 października 2017
Khasi

Khasi: Tu kobiety są najważniejsze, dosłownie!

Michal Karas9 października 2017