Ciekawostki

O co warto spytać dewelopera?

O co warto spytać dewelopera?
Karol Pisarski

Coraz więcej z nas decyduje się na mieszkania. Sprawdzamy dojazdy i okolicę, układ klatek, wykończenia i możliwość adaptacji. Ale czy to wszystko? O co jeszcze warto spytać dewelopera, zanim dokonamy zakupu?

Według raportu firmy doradczej REAS, w III kwartale br. deweloperzy sprzedali 17,5 tys. mieszkań, czyli o prawie 2,5 tys. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Kupno własnego lokum to ważna decyzja, często podejmowana raz na całe życie. Dlatego warto zrobić to świadomie i u sprawdzonego dewelopera. Eksperci wskazują trzy podstawowe pytania, które warto zadać, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę.

Dobry dojazd do centrum, wysoki standard wykończenia, sąsiedztwo konkretnych obiektów, zielona okolica – każdy kupujący nowe mieszkanie ma wobec niego indywidualne oczekiwania i na nich skupia się podczas rozmowy z deweloperem. Wszelkie udogodnienia i kryteria estetyczne, choć ważne, stanowią jednak tylko jedną stronę medalu. O drugiej, związanej z bezpieczeństwem, dodatkowymi kosztami czy ważnymi zapisami w umowie, zdarza się nam zapominać lub po prostu nie jesteśmy ich świadomi.

Czy możemy zobaczyć prospekt informacyjny?

W dobie łatwego dostępu do portali czy forów internetowych, bezpośrednie spotkanie z deweloperem nadal pozostaje okazją do pozyskania wielu istotnych informacji. Część z nich znajdziemy w prospekcie informacyjnym dewelopera, który opisuje jego doświadczenie, jak również szczegóły „naszego” projektu.

Prospekt zawiera też zapis o sposobie finansowania danej inwestycji oraz wiadomość o tym, czy inwestor posiada działkę pod zabudowę na własność. Warto pamiętać, że wszystkie plany na zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku powinny być załączone do umowy.

Co stanie się w razie opóźnień?

Kolejnym pytaniem, które warto zadać deweloperowi, dotyczy zabezpieczeń, na które możemy liczyć z jego strony. Przede wszystkim sprawdźmy, czy umowa zawiera zapis o karach umownych. Inną formą zapewnienia sobie spokojnego snu będzie dopytanie o rachunek powierniczy, czyli specjalny rachunek bankowy, na który możemy wpłacić pieniądze, a do dewelopera będą one trafiać sukcesywnie dopiero na poszczególnych etapach budowy.

Jakie metody finansowania zakupu preferuje?

Kiedy wybraliśmy już konkretnego wykonawcę, ale nie uzyskaliśmy jeszcze finansowania, możemy spróbować poprosić inwestora o rezerwację mieszkania do czasu, aż uzyskamy środki. Niektórzy deweloperzy zaproponują nam rozwiązania kredytowe dostępne w ich ofercie, zwróćmy jednak uwagę, czy zaproponowane warunki będą dla nas korzystne. Kiedy mamy wątpliwości warto zwrócić się do pośrednika finansowego, który pomoże zobaczyć, na jakie propozycje możemy liczyć ze strony banków.

Źródło: Newsrm.tv

Więcej w Ciekawostki

przytulone

Empatię mamy (też) w genach

Redakcja Sukces15 marca 2018
kolacja przy winie

Smartfon? Nie przy stole…

Michal Karas5 marca 2018
PIC_1 copy

Cezar Ostaszewski: Wirtuoz fortepianu

Aneta Zadroga28 lutego 2018
kawa w aucie

Kawa w aucie – czy zawsze warto?

Redakcja Sukces27 lutego 2018
niezrozumiały tekst

Narzekasz na teksty urzędowe? Słusznie…

Julia Nieznalska23 lutego 2018
przyjaciółki

Kto z kim przystaje? Mózgi przyjaciół działają podobnie

Michal Karas8 lutego 2018
15

Julia Maciuszek: Dziewczyna z “Wyspy przetrwania” we francuskim kabarecie!

Aneta Zadroga1 lutego 2018
pani w pieniądzach

Pieniądze szczęścia… coś jednak dają

Magda Nowak31 stycznia 2018
auta flotowe

Jaki kolor aut dla firmy?

Michal Karas25 stycznia 2018