Newsy

Nowy pomysł na komfort pracy open space

Nowy pomysł na komfort pracy open space
Redakcja Sukces

Nowe rozwiązanie może zakończyć spory o ustawienie termostatu w biurach. Informuje o nim „Journal of Energy and Buildings”. Pozwala ono uzyskać optymalną temperaturę i wymianę powietrza, a także równowagę światła sztucznego i naturalnego

Prof. Hashem Akbari i dr Farhad Mofidi z Concordia University opracowali oparty na „chmurze” system, którego zadaniem ma być poprawa komfortu, produktywności oraz wydajności energetycznej.

W biurach typu „open space” zapewnienie optymalnych warunków wydaje się niemożliwe. Niezależnie od pory roku i od ustawienia termostatu zawsze komuś jest za zimno lub za gorąco (przy czym kobiety są bardziej wrażliwe na zimno od mężczyzn), nawiew jest za mocny lub za słaby, a tam, gdzie okna da się otworzyć, jedni narzekają na przeciąg, a inni na zaduch.

Nowy automatyczny system w sposób zintegrowany reguluje jakość powietrza, dostosowując je do indywidualnych preferencji.

Na razie badania przeprowadzono w montrealskim biurowcu, w przestrzeni o pięciu strefach, z czterema pracownikami w każdej z nich.

Brano pod uwagę różne warunki pogodowe panujące na zewnątrz, procesy wymiany ciepła w budynku, cenę energii, jakość powietrza oraz tolerancję termiczną zatrudnionych. Umieszczone w różnych miejscach czujniki rejestrowały temperaturę i oświetlenie

Techniki analizy danych pozwoliły uzyskać optymalną temperaturę, wymianę powietrza a także równowagę światła sztucznego i naturalnego.

Udało się zmniejszyć koszty energii oraz zwiększyć produktywność. Zdaniem twórców opracowana przez nich metoda pozwala zwiększyć produktywność o 1000 dolarów na rok na każdego pracownika (zakładając, że typowa produktywność to 20 dolarów na godzinę).

Badania z roku 2011 oceniały, że polepszenie mikroklimatu w amerykańskich biurach przyniosłoby zyski w wysokości 17 do 26 miliardów dolarów rocznie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Newsy

KongresKobietSukcesu11-650

Wydarzenie: AKADEMIA WIEDZY I SUKCESU 2017

Aneta Zadroga17 listopada 2017
DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
suknia ślubna

Branżę weselną czekają chude lata

Magda Nowak16 listopada 2017
DSC_9355

Kobiety testowały model koreańskiego SUVa

Aneta Zadroga15 listopada 2017
kreatywność

Tu rodzi się kreatywność

Michal Karas30 października 2017
desery

Coraz lepiej czujemy się w restauracjach

Magda Nowak25 października 2017
centrum handlowe

Praca w niedzielę a centra handlowe

Redakcja Sukces11 października 2017
Khasi

Khasi: Tu kobiety są najważniejsze, dosłownie!

Michal Karas9 października 2017
Karolina Szostak-ikona

Kampania „Dotykam Wygrywam” 2017

Anna Chodacka21 września 2017