Newsy

Nowy pomysł na komfort pracy open space

Nowy pomysł na komfort pracy open space
Redakcja Sukces

Nowe rozwiązanie może zakończyć spory o ustawienie termostatu w biurach. Informuje o nim „Journal of Energy and Buildings”. Pozwala ono uzyskać optymalną temperaturę i wymianę powietrza, a także równowagę światła sztucznego i naturalnego

Prof. Hashem Akbari i dr Farhad Mofidi z Concordia University opracowali oparty na „chmurze” system, którego zadaniem ma być poprawa komfortu, produktywności oraz wydajności energetycznej.

W biurach typu „open space” zapewnienie optymalnych warunków wydaje się niemożliwe. Niezależnie od pory roku i od ustawienia termostatu zawsze komuś jest za zimno lub za gorąco (przy czym kobiety są bardziej wrażliwe na zimno od mężczyzn), nawiew jest za mocny lub za słaby, a tam, gdzie okna da się otworzyć, jedni narzekają na przeciąg, a inni na zaduch.

Nowy automatyczny system w sposób zintegrowany reguluje jakość powietrza, dostosowując je do indywidualnych preferencji.

Na razie badania przeprowadzono w montrealskim biurowcu, w przestrzeni o pięciu strefach, z czterema pracownikami w każdej z nich.

Brano pod uwagę różne warunki pogodowe panujące na zewnątrz, procesy wymiany ciepła w budynku, cenę energii, jakość powietrza oraz tolerancję termiczną zatrudnionych. Umieszczone w różnych miejscach czujniki rejestrowały temperaturę i oświetlenie

Techniki analizy danych pozwoliły uzyskać optymalną temperaturę, wymianę powietrza a także równowagę światła sztucznego i naturalnego.

Udało się zmniejszyć koszty energii oraz zwiększyć produktywność. Zdaniem twórców opracowana przez nich metoda pozwala zwiększyć produktywność o 1000 dolarów na rok na każdego pracownika (zakładając, że typowa produktywność to 20 dolarów na godzinę).

Badania z roku 2011 oceniały, że polepszenie mikroklimatu w amerykańskich biurach przyniosłoby zyski w wysokości 17 do 26 miliardów dolarów rocznie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Newsy

DSC_5643

Znane aktorki za kierownicą Ssang Yong

Aneta Zadroga18 stycznia 2018
wiedzmy-3

Scena STU zaprasza na „Wiedźmy” według Szekspira

Michal Karas15 stycznia 2018
diewuszka

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Redakcja Sukces3 stycznia 2018
energia-top

„Naturalne energie dla zdrowia” w Manor House SPA

Redakcja Sukces20 grudnia 2017
kupno domu

O co warto spytać dewelopera?

Karol Pisarski15 grudnia 2017
ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017
dojazd do pracy

Nawet tydzień pracy miesięcznie spędzamy na dojazdach

Michal Karas7 grudnia 2017
samotna wigilia 1

Dla samotnych osób starszych Święta tracą sens

Michal Karas1 grudnia 2017
media-polaryzują

Media polaryzują nas z łatwością – warto to rozumieć

Karol Pisarski29 listopada 2017