Zdrowie

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy
Michal Karas

Kobiety, które w wieku nastoletnim lub nawet po trzydziestce mają niedowagę, są narażone na wcześniejsze nadejście menopauzy – alarmują badacze z University of Massachussetts Amherst

Szeroko zakrojone badanie ok. 79 tys. kobiet sugeruje, że niedowaga sprzyja wczesnej menopauzie. Dotyczy to zarówno kobiet w średnim wieku, które mają niedowagę, ale też tych, które ważyły zbyt mało w wieku nastoletnim oraz po trzydziestce. U nich klimakterium następuje nawet o kilka lat wcześniej niż zwykle, tj. przed osiągnięciem 45. roku życia.

Główna autorka badania Kathleen Szegda widzi jasny związek między masą ciała a menopauzą. – Nawet 10 proc. kobiet doświadcza wczesnej menopauzy, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko chorób układu krwionośnego i innych problemów, od osteoporozy po przedwczesną śmierć. Zalecam, by kobiety zmagające się z niedowagą skonsultowały potencjalne konsekwencje ze swoimi lekarzami – podpowiada Szegda.

Niedowaga jest definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI) na poziomie 18,5 kg/m2 i we wspomnianym badaniu po raz pierwszy można uwzględnić właśnie BMI, wahania wagi oraz rozkład masy ciała. To możliwe, ponieważ wspomniane 79 tys. kobiet dołączyło od 1989 do wieloletniego badania Nurses’ Health Study II, które śledziło zdrowie kobiet aż do menopauzy i zakończyło się w 2011.

Z wymienionej populacji aż 2,8 tys. kobiet poinformowało o przedwczesnym nadejściu menopauzy. Po ponownej analizie wyników na University of Massachussetts Amherst udało się ustalić, że niedowaga w jakimkolwiek okresie życia statystycznie zwiększa ryzyko wczesnego klimakterium aż o 30% w porównaniu do prawidłowego BMI.

Jednocześnie warto dodać, że kobiety ze znaczącą nadwagą były aż o 21-30% mniej narażone na wczesne nadejście menopauzy od kobiet szczupłych i o prawidłowym BMI.

Co szczególnie alarmujące, istotna niedowaga w wieku 18 lat wiązała się z aż 50-procentowym wzrostem ryzyka przedwczesnej menopauzy. U kobiet z podobnym problemem w wieku 35 lat ten wzrost wyniósł aż 59%!

To jeszcze nie koniec niepokojących związków między wagą a menopauzą. U kobiet doświadczających silnych wahań wagi w wieku 18-30 lat (strata więcej niż 10 kg trzy razy lub więcej) szybkie nadejście menopauzy było o 240% bardziej prawdopodobne! N pocieszenie pozostaje dodać, że tak duże wahania zaobserwowano tylko u 7 spośród 79 tys. badanych kobiet, dlatego nie można traktować tych danych jako wyroczni.

Źródło: „Human Reproduction” / University of Massachusetts at Amherst

Więcej w Zdrowie

ikona1234jedzenie4

TIP Akademia Smaku: Węglowodany na śniadanie

Aneta Zadroga13 listopada 2017
cyklistka

Rower świetny w walce z nadwagą

Michal Karas7 listopada 2017
serce-w-dekolcie

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale

Michal Karas26 października 2017
kobieta15_ikona123_2014

Skóra w starciu z czynnikami zewnętrznymi

Ela Makos21 października 2017
Dieting concept. Young Woman choosing between Fruits and Sweets

Tip: Domowy ocet jabłkowy

Aneta Zadroga14 października 2017
zdrowie_warzywa1_ikona_123nowe

Obiad w pracy – zdrowy jest możliwy!

Aneta Zadroga30 września 2017
ciezarna

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi

Zofia Kicińska25 września 2017
dzieciątko

Wcześniak? Licz się z objawami depresyjnymi

Edyta Nowicka18 września 2017
IMG_4807zs

Sposób na piękną cerę i mnóstwo energii

Ela Makos5 września 2017