Zdrowie

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy
Michal Karas

Kobiety, które w wieku nastoletnim lub nawet po trzydziestce mają niedowagę, są narażone na wcześniejsze nadejście menopauzy – alarmują badacze z University of Massachussetts Amherst

Szeroko zakrojone badanie ok. 79 tys. kobiet sugeruje, że niedowaga sprzyja wczesnej menopauzie. Dotyczy to zarówno kobiet w średnim wieku, które mają niedowagę, ale też tych, które ważyły zbyt mało w wieku nastoletnim oraz po trzydziestce. U nich klimakterium następuje nawet o kilka lat wcześniej niż zwykle, tj. przed osiągnięciem 45. roku życia.

Główna autorka badania Kathleen Szegda widzi jasny związek między masą ciała a menopauzą. – Nawet 10 proc. kobiet doświadcza wczesnej menopauzy, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko chorób układu krwionośnego i innych problemów, od osteoporozy po przedwczesną śmierć. Zalecam, by kobiety zmagające się z niedowagą skonsultowały potencjalne konsekwencje ze swoimi lekarzami – podpowiada Szegda.

Niedowaga jest definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI) na poziomie 18,5 kg/m2 i we wspomnianym badaniu po raz pierwszy można uwzględnić właśnie BMI, wahania wagi oraz rozkład masy ciała. To możliwe, ponieważ wspomniane 79 tys. kobiet dołączyło od 1989 do wieloletniego badania Nurses’ Health Study II, które śledziło zdrowie kobiet aż do menopauzy i zakończyło się w 2011.

Z wymienionej populacji aż 2,8 tys. kobiet poinformowało o przedwczesnym nadejściu menopauzy. Po ponownej analizie wyników na University of Massachussetts Amherst udało się ustalić, że niedowaga w jakimkolwiek okresie życia statystycznie zwiększa ryzyko wczesnego klimakterium aż o 30% w porównaniu do prawidłowego BMI.

Jednocześnie warto dodać, że kobiety ze znaczącą nadwagą były aż o 21-30% mniej narażone na wczesne nadejście menopauzy od kobiet szczupłych i o prawidłowym BMI.

Co szczególnie alarmujące, istotna niedowaga w wieku 18 lat wiązała się z aż 50-procentowym wzrostem ryzyka przedwczesnej menopauzy. U kobiet z podobnym problemem w wieku 35 lat ten wzrost wyniósł aż 59%!

To jeszcze nie koniec niepokojących związków między wagą a menopauzą. U kobiet doświadczających silnych wahań wagi w wieku 18-30 lat (strata więcej niż 10 kg trzy razy lub więcej) szybkie nadejście menopauzy było o 240% bardziej prawdopodobne! N pocieszenie pozostaje dodać, że tak duże wahania zaobserwowano tylko u 7 spośród 79 tys. badanych kobiet, dlatego nie można traktować tych danych jako wyroczni.

Źródło: „Human Reproduction” / University of Massachusetts at Amherst

Więcej w Zdrowie

spotkanie biznesowe 1

Wyjazdy służbowe mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu?

Michal Karas18 stycznia 2018
starsza pani 1

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów

Redakcja Sukces8 stycznia 2018
strach

Trening wyleczy lęk społeczny?

Michal Karas5 stycznia 2018
kobieta z nadwagą

Trauma odbija się na wadze?

Michal Karas4 grudnia 2017
psinka

Pies w domu poprawia zdrowie?

Julia Nieznalska23 listopada 2017
Beautiful girl at night in a dark room with phone, text messaging. Portrait of young woman looking at her mobile phone screen at night

Wpatrywanie się w ekran sprzyja depresji

Michal Karas20 listopada 2017
ikona1234jedzenie4

TIP Akademia Smaku: Węglowodany na śniadanie

Aneta Zadroga13 listopada 2017
cyklistka

Rower świetny w walce z nadwagą

Michal Karas7 listopada 2017
serce-w-dekolcie

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale

Michal Karas26 października 2017