W praktyce

Monika Toczyńska: Działalność gospodarcza pod lupą

Monika Toczyńska: Działalność gospodarcza pod lupą
Anna Chodacka

monika-toczynska-ikona

„Wiadomo, dlaczego przedsiębiorczy ludzie wybierają pracę na własny rachunek. Jednakże czy wiadomo dlaczego nie powinni wybierać jednoosobowej działalności opartej o wpis do ewidencji działalności gospodarczej? Mam na to przynajmniej siedem odpowiedzi” – Monika Toczyńska radzi, jaką formę prowadzenia własnego biznesu wybrać, by nie stracić już na starcie.

Po pierwsze: jak sama nazwa wskazuje jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, a dziś praktycznie nikt nie działa samodzielnie. Obecnie, aby przetrwać na rynku, powinno się działać zespołowo. Spotykamy na rynku dziwne konstrukcje, gdzie jedna osoba ma działalność, a pozostałe to tzw. cisi wspólnicy, a co za tym idzie – cała odpowiedzialność za działania zespołu spoczywa na jednej osobie. Jeżeli właściciel postanowi zakończyć swoją działalność, pozostali nie mają nic do powiedzenia. Jednak za wszelkie decyzje, jakie podejmowane są w zespole, odpowiada majątkowo tylko ta osoba, która zarejestruje się w CIDG. „Wspólnicy” muszą zdać sobie sprawę, że pomimo swojego zaangażowania nie mają nic do powiedzenia przy zamykaniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Po drugie: jednoosobowej działalności gospodarczej nie można kupić, ani sprzedać. Jeżeli z jakichś powodów postanowimy zakończyć prowadzenie naszej firmy, to musimy zamknąć i rozliczyć naszą działalność. Co w efekcie może spowodować, że nie pozostanie nam nic, z czego moglibyśmy czerpać zyski na emeryturze, a przecież nie po to budowaliśmy naszą firmę w pocie czoła i wyrzeczeń.

Po trzecie: jednoosobowej działalności gospodarczej nie można odziedziczyć, a co za tym idzie – nasza rodzina nie dostanie nic z naszej ciężkiej pracy oprócz kłopotów i często pozostających do rozliczenia długów wynikających z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nasza potężna i prężna firma umiera razem z nami! A potomni niejednokrotnie pozostają z obciążeniami i nie lada problemami z jej rozliczeniem. To na przykład odprawy dla pracowników, rozliczenia VAT-u, podatku dochodowego, kredytów obrotowych, kontrahentów, itp. Wobec powyższego, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i traktujesz ją jako zabezpieczenie przyszłości Twojej i swojej rodziny, budujesz firmę pokoleniową, omijaj szerokim łukiem jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety, śmierć właściciela to jedyna pewna sytuacja, na którą nie możemy się przygotować, nie znamy daty, w związku z czym powinniśmy się zabezpieczyć natychmiast!

Po czwarte: ogromne ryzyko związane z utratą całego swojego majątku, a także wspólnego. To kolejny argument, aby nie wybierać jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest przypisana do człowieka, który ją prowadzi, a co za tym idzie – jeżeli firma ma problemy finansowe, to człowiek też ma te same problemy. Jeżeli w firmie pojawiają się kłopoty z płynnością finansową i środkami pieniężnymi, to egzekucja może odbyć się z majątku prywatnego, nawet, jeżeli ten majątek był zgromadzony przed rozpoczęciem działalności gospodarczej lub był wspólny z małżonkiem. Posiadając taką świadomość nie można skutecznie prowadzić firmy i podejmować trudnych decyzji obarczonych większym ryzykiem. A idąc dalej – nie można skutecznie rozwijać biznesu.

Po piąte: to stałe obciążenie obowiązkową składką ZUS. Co prawda istnieje preferencyjna stawka ZUS przez pierwsze dwa lata prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, ale musimy mieć na uwadze, że co miesiąc od rozpoczęcia prowadzenia firmy musimy zabezpieczyć środki na tę składkę. Niestety nie zawsze od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej stać nas na ta składkę, a co za tym idzie – generujemy dług, który powiększany jest co miesiąc o odsetki i kolejną obowiązkową składkę.

Po dwóch latach stawka ta rośnie do ok. 1280 zł miesięcznie, co jest już znacznym obciążeniem dla przedsiębiorcy Zgodnie z nowymi planami wprowadzenia jednolitego opodatkowania dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze nie wiemy na czym stoimy i ile będziemy musieli zapłacić. Musimy mieć również na uwadze, iż płacąc wskazana składkę ZUS niewiele zyskujemy. Z tego powodu wielu przedsiębiorców zaczyna szukać alternatywnych rozwiązań. Należy tu wskazać, iż za tę samą kwotę 1280 zł przedsiębiorca ma możliwość lepszego zabezpieczenia, wykupując prywatne ubezpieczenie, prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczenie od utraty przychodu.

Po szóste: jednoosobowa działalność gospodarcza jest dość łatwa w księgowaniu, a co za tym idzie – tania, ale możliwości optymalizacyjne takiej działalności są praktycznie żadne. Ponadto należy tu wspomnieć o planach wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego również dla jednoosobowych działalności gospodarczych, co znacznie zmieni opłaty za prowadzenie księgowości. Prowadzenie spółki kapitałowej daje dużo więcej możliwości i rozwiązań podatkowych, z których przedsiębiorca może korzystać.

Po siódme: jednoosobowa działalność gospodarcza w swej prostocie powoduje wiele zagrożeń. To przede wszystkim brak ewidencjonowania przepływów finansowych, co powoduje swobodny przepływ pieniędzy z kieszeni firmy do kieszeni prywatnej i odwrotnie, biorąc pod uwagę, iż bardzo często na jednym koncie bankowym dokonywane są operacje firmowe i prywatne. Oczywiście, zdyscyplinowane osoby potrafią ewidencjonować wydatki prywatne i firmowe, jednak z doświadczenia wiem, iż większość przedsiębiorców tego nie robi. W związku z powyższym, większość przedsiębiorców nie wie tak naprawdę, jakie ma koszty rzeczywiste i jakie ma realne dochody. Dla porównania, spółki kapitałowe wręcz zmuszają przedsiębiorców do rozdzielenia pieniędzy prywatnych od firmowych, co powoduje dużo lepsze zarządzanie finansami.

Biorąc pod uwagę, że wiemy już, dlaczego niebezpiecznie jest prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą powstaje pytanie: Jaka forma da nam możliwości najbardziej optymalnie poprowadzić firmę w Polsce? Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością która pozwala na:

– Dziedziczenie firmy,

– Sprzedaż i zakup firmy,

– Ogranicza odpowiedzialność majątkiem prywatnym,

– Daje możliwości optymalizacyjne,

– Pozwala na wprowadzanie inwestora,

– Daje szanse na działanie w grupie.

Wielu przedsiębiorców uważa, że nie nadaje się do prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bojąc się samej formy prawnej i pełnej księgowości, co jest związane z krążącymi mitami na jej temat. Dlatego też w Kancelarii Audix Polska Sp. z o.o. można dowiedzieć się, jaka forma będzie najbardziej odpowiednia i dlaczego, jak w sposób płynny przejść z JDG na spółkę prawa handlowego i jak czerpać korzyści z jej prowadzenia, a przede wszystkim, jak zmniejszyć wydatki na ZUS i ograniczyć odpowiedzialność całym majątkiem własnym, a często wspólnym.

AUDIX-Logotyp

Tekst: Monika Toczyńska, Kancelaria Audix Polska sp. z o.o.

Fot. Tatiana Pałucka

W praktyce
Anna Chodacka

Redaktor Naczelna. Najbardziej interesują ją historie ludzi, zwłaszcza takich, których wielu nie zauważa, bo oni mają zwykle dużo dobrego do przekazania światu.

Więcej w W praktyce

13863_Dzien_Kobiet_Biznesu_2018_2_960x678

Kobieta w biznesie już po raz czwarty! Ruszyły zapisy na Dzień Kobiet Biznesu

Anna Chodacka14 marca 2018
coworking

Coworking jest dobry dla zdrowia i kariery

Kalina Samek13 marca 2018
getting-to-equal

Dochodzenie do równości – raport

Michal Karas9 marca 2018
magdalena-rozwadowska-ikona

Magdalena Rozwadowska: Żeglując przez życie

Anna Chodacka8 marca 2018
praca1ikonanowe123

Narzędzia wspomagające zarządzanie firmą budowlaną

Aneta Zadroga5 marca 2018
praca3ikonanowe123

Czy integracja wielu różnych rozwiązań w firmie ma sens?

Aneta Zadroga4 marca 2018
ikona1234praca_komputer

Business Intelligence dla rozwoju firmy

Aneta Zadroga3 marca 2018
biznes_123ikonanowe_2015_05

Praca na odległość a efektywność

Aneta Zadroga2 marca 2018
kobiety biznesu

Jak radzą sobie kobiety w branży IT w Polsce?

Aneta Zadroga1 marca 2018