Zdrowie

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi
Zofia Kicińska

Nowe badania z Norwegii wskazują, że regularne korzystanie przez matkę z telefonu komórkowego w okresie ciąży nie ma wpływu na rozwój dziecka. A jeśli już, to bardziej pozytywny niż negatywny

Opublikowane w naukowym periodyku „BMC Public Health” nowe badania Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że noszenie przy sobie i regularne korzystanie z telefonu komórkowego w okresie ciąży nie ma negatywnego wpływu na rozwój psychoruchowy dziecka. To istotna informacja dla matek, które mają w tej kwestii obawy, a opublikowane właśnie badanie pokrywa się z dotychczasową wiedzą w tym zakresie.

Dane nie są co prawda najbardziej precyzyjne z możliwych (oparte o informacje podane przez pacjentki) i z pewnością temat będzie analizowany dalej, jednak kohortowe badanie BoMA objęło aż 45 389 par (matka i dziecko). Wszystkie matki były śledzone w okresie ciąży, a później rozwój dziecka analizowano w wieku 3 i 5 lat.

Badanie nie tylko wskazało na brak negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego telefonu, ale wręcz zasugerowało pozytywne skutki. Dla przykładu, dzieci matek korzystających z komórki były o 27% mniej narażone na problem z budową zdań złożonych, o 14% mniej narażone na zbyt ubogą gramatykę i o 31% mniej zagrożone średnim opóźnieniem językowym w wieku 3 lat. Podobnie korzystnie dzieci kobiet używających telefonu wypadały w kwestii rozwoju ruchowego.

Czy mamy do czynienia z argumentem na korzyść telefonów komórkowych? Niekoniecznie. – Nasze analizy po raz pierwszy wskazują, że macierzyńskie korzystanie z komórek może mieć pozytywne skutki. Choć wzięliśmy pod uwagę istotne czynniki socjodemograficzne, psychologiczne czy osobowość matek, uważamy, że zaobserwowany pozytywny wpływ mogą wyjaśnić zmienne nieujęte w naszym badaniu. To one najpewniej mają wpływ na samo korzystanie z telefonów i rozwój neurologiczny dzieci. Nie mówimy o korzystnym wpływie samych telefonów – tłumaczy jeden z współautorów badania, Jan Alexander.

Źródło: BMC Public Health

Zdrowie
Zofia Kicińska

Wieloletnia dziennikarka mediów lifestyle’owych, zafascynowana nowościami w świecie kosmetyków, mody oraz design.

Więcej w Zdrowie

kobieta15_ikona123_2014

Skóra w starciu z czynnikami zewnętrznymi

Ela Makos21 października 2017
zdrowie_warzywa1_ikona_123nowe

Obiad w pracy – zdrowy jest możliwy!

Aneta Zadroga30 września 2017
dzieciątko

Wcześniak? Licz się z objawami depresyjnymi

Edyta Nowicka18 września 2017
IMG_4807zs

Sposób na piękną cerę i mnóstwo energii

Ela Makos5 września 2017
selfie 1

Selfie jako element profilaktyki raka trzustki

Redakcja Sukces31 sierpnia 2017
para

Brak satysfakcji z życia rodzinnego

Redakcja Sukces24 sierpnia 2017
Dieting concept. Young Woman choosing between Fruits and Sweets

Jak ostre odchudza?

Aneta Zadroga19 sierpnia 2017
badacz

Hormon klotho nadzieją dla naszego mózgu

Michal Karas18 sierpnia 2017
para z lampkami

Prymitywne znajomości

Michal Karas14 sierpnia 2017