Zdrowie

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi
Zofia Kicińska

Nowe badania z Norwegii wskazują, że regularne korzystanie przez matkę z telefonu komórkowego w okresie ciąży nie ma wpływu na rozwój dziecka. A jeśli już, to bardziej pozytywny niż negatywny

Opublikowane w naukowym periodyku „BMC Public Health” nowe badania Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że noszenie przy sobie i regularne korzystanie z telefonu komórkowego w okresie ciąży nie ma negatywnego wpływu na rozwój psychoruchowy dziecka. To istotna informacja dla matek, które mają w tej kwestii obawy, a opublikowane właśnie badanie pokrywa się z dotychczasową wiedzą w tym zakresie.

Dane nie są co prawda najbardziej precyzyjne z możliwych (oparte o informacje podane przez pacjentki) i z pewnością temat będzie analizowany dalej, jednak kohortowe badanie BoMA objęło aż 45 389 par (matka i dziecko). Wszystkie matki były śledzone w okresie ciąży, a później rozwój dziecka analizowano w wieku 3 i 5 lat.

Badanie nie tylko wskazało na brak negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego telefonu, ale wręcz zasugerowało pozytywne skutki. Dla przykładu, dzieci matek korzystających z komórki były o 27% mniej narażone na problem z budową zdań złożonych, o 14% mniej narażone na zbyt ubogą gramatykę i o 31% mniej zagrożone średnim opóźnieniem językowym w wieku 3 lat. Podobnie korzystnie dzieci kobiet używających telefonu wypadały w kwestii rozwoju ruchowego.

Czy mamy do czynienia z argumentem na korzyść telefonów komórkowych? Niekoniecznie. – Nasze analizy po raz pierwszy wskazują, że macierzyńskie korzystanie z komórek może mieć pozytywne skutki. Choć wzięliśmy pod uwagę istotne czynniki socjodemograficzne, psychologiczne czy osobowość matek, uważamy, że zaobserwowany pozytywny wpływ mogą wyjaśnić zmienne nieujęte w naszym badaniu. To one najpewniej mają wpływ na samo korzystanie z telefonów i rozwój neurologiczny dzieci. Nie mówimy o korzystnym wpływie samych telefonów – tłumaczy jeden z współautorów badania, Jan Alexander.

Źródło: BMC Public Health

Zdrowie
Zofia Kicińska

Wieloletnia dziennikarka mediów lifestyle’owych, zafascynowana nowościami w świecie kosmetyków, mody oraz design.

Więcej w Zdrowie

kobieta z nadwagą

Trauma odbija się na wadze?

Michal Karas4 grudnia 2017
psinka

Pies w domu poprawia zdrowie?

Julia Nieznalska23 listopada 2017
Beautiful girl at night in a dark room with phone, text messaging. Portrait of young woman looking at her mobile phone screen at night

Wpatrywanie się w ekran sprzyja depresji

Michal Karas20 listopada 2017
ikona1234jedzenie4

TIP Akademia Smaku: Węglowodany na śniadanie

Aneta Zadroga13 listopada 2017
waga

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy

Michal Karas8 listopada 2017
cyklistka

Rower świetny w walce z nadwagą

Michal Karas7 listopada 2017
serce-w-dekolcie

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale

Michal Karas26 października 2017
kobieta15_ikona123_2014

Skóra w starciu z czynnikami zewnętrznymi

Ela Makos21 października 2017
Dieting concept. Young Woman choosing between Fruits and Sweets

Tip: Domowy ocet jabłkowy

Aneta Zadroga14 października 2017