Zdrowie

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi
Zofia Kicińska

Nowe badania z Norwegii wskazują, że regularne korzystanie przez matkę z telefonu komórkowego w okresie ciąży nie ma wpływu na rozwój dziecka. A jeśli już, to bardziej pozytywny niż negatywny

Opublikowane w naukowym periodyku „BMC Public Health” nowe badania Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że noszenie przy sobie i regularne korzystanie z telefonu komórkowego w okresie ciąży nie ma negatywnego wpływu na rozwój psychoruchowy dziecka. To istotna informacja dla matek, które mają w tej kwestii obawy, a opublikowane właśnie badanie pokrywa się z dotychczasową wiedzą w tym zakresie.

Dane nie są co prawda najbardziej precyzyjne z możliwych (oparte o informacje podane przez pacjentki) i z pewnością temat będzie analizowany dalej, jednak kohortowe badanie BoMA objęło aż 45 389 par (matka i dziecko). Wszystkie matki były śledzone w okresie ciąży, a później rozwój dziecka analizowano w wieku 3 i 5 lat.

Badanie nie tylko wskazało na brak negatywnego wpływu pola elektromagnetycznego telefonu, ale wręcz zasugerowało pozytywne skutki. Dla przykładu, dzieci matek korzystających z komórki były o 27% mniej narażone na problem z budową zdań złożonych, o 14% mniej narażone na zbyt ubogą gramatykę i o 31% mniej zagrożone średnim opóźnieniem językowym w wieku 3 lat. Podobnie korzystnie dzieci kobiet używających telefonu wypadały w kwestii rozwoju ruchowego.

Czy mamy do czynienia z argumentem na korzyść telefonów komórkowych? Niekoniecznie. – Nasze analizy po raz pierwszy wskazują, że macierzyńskie korzystanie z komórek może mieć pozytywne skutki. Choć wzięliśmy pod uwagę istotne czynniki socjodemograficzne, psychologiczne czy osobowość matek, uważamy, że zaobserwowany pozytywny wpływ mogą wyjaśnić zmienne nieujęte w naszym badaniu. To one najpewniej mają wpływ na samo korzystanie z telefonów i rozwój neurologiczny dzieci. Nie mówimy o korzystnym wpływie samych telefonów – tłumaczy jeden z współautorów badania, Jan Alexander.

Źródło: BMC Public Health

Zdrowie
Zofia Kicińska

Wieloletnia dziennikarka mediów lifestyle’owych, zafascynowana nowościami w świecie kosmetyków, mody oraz design.

Więcej w Zdrowie

psiak 2

Pies i kot pomogą ze zdrowiem psychicznym

Michal Karas19 lutego 2018
dłuższy sen

Więcej snu to mniej spożytego cukru

Kalina Samek14 lutego 2018
influenserka

Influenserzy w służbie zdrowia? Pomysł bardzo ciekawy!

Sylwia Cukierska9 lutego 2018
śpiewacy

Warsztaty ze śpiewu lekiem na depresję?

Redakcja Sukces6 lutego 2018
m_FM_portret015

Aneta Strelau: zdrowa dieta to szczęśliwe życie

Anna Chodacka30 stycznia 2018
praca nocą

Nocna praca może iść „w boczki”

Julia Nieznalska29 stycznia 2018
wizyta lekarska

Cytologia bardzo krępująca dla młodych?

Michal Karas26 stycznia 2018
spotkanie biznesowe 1

Wyjazdy służbowe mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu?

Michal Karas18 stycznia 2018
starsza pani 1

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów

Redakcja Sukces8 stycznia 2018