Zdrowie

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale
Michal Karas

W porównaniu do mężczyzn, u kobiet ryzyko śmierci w ciągu roku od ataku serca jest aż o połowę wyższe. Naukowcy z Bawarii apelują do lekarzy, by objęli swoje pacjentki szczególną opieką

Bardzo niepokojące informacje płyną z Monachium, gdzie miejscowy Uniwersytet Techniczny sprawdził, jak wygląda sytuacja zdrowotna osób, u których doszło do zawału serca. To przypadłość, która wciąż jest uważana za bardziej męską chorobę niż kobiecą, a jednak kobiety częściej umierają wskutek niej.

Jednym z powodów jest fakt, że zawał u kobiet wygląda inaczej. Statystycznie kobiety cierpią z powodu zawału znacznie później od panów, nawet ok. 10 lat później. W związku z tym zawałowi często towarzyszą inne dolegliwości, jak choćby cukrzyca.

Rzadko też zdarza się, by u kobiet zawał był powodowany przez zwężenie naczyń krwionośnych. Kobiety częściej chorują na chorobę niedokrwienną serca, przez co zabiegi ablacji mają mniejszą szansę powodzenia.

W Bawarii sprawdzono wyniki ok. 4,1 tys. osób po zawale. Wyniki zmuszają do refleksji. – Jeśli spojrzymy na cały okres badania, to jest do pięciu lat po wystąpieniu zawału, to nie występują zasadnicze różnice pomiędzy płciami. Jednak bardzo nas zaskoczyły dane dla pierwszych 365 dni po zawale. W tym okresie kobiety umierają o 50% częściej niż mężczyźni – alarmuje prof. Romy Ubrich.

Przyczyn może być wiele, jednak kardiolog prof. Georg Schmidt uważa, że czynniki społeczne i psychologiczne mogą mieć spore znaczenie. – W obliczu zawału kobiety stają przed innymi wyzwaniami od mężczyzn. Społeczeństwo oczekuje od nich, że szybciej wrócą do codziennych obowiązków, a to oznacza wyższy poziom stresu – tłumaczy naukowiec z Monachium.

Dodatkowym czynnikiem może być częstsze występowanie u kobiet stanów depresyjnych, które są niebezpieczne nie tylko same w sobie, ale też w połączeniu z innymi schorzeniami.

Źródło: Plos One / Technical University of Munich (TUM)

Więcej w Zdrowie

marta-melka-roszczyk

Marta Melka-Roszczyk: Na zmiany nie jest za późno!

Anna Chodacka13 marca 2018
rak-piersi-2

Zidentyfikowano kolejny czynnik ryzyka raka piersi

Kalina Samek8 marca 2018
czerwone wino 1

Kolejna zaleta czerwonego wina

Michal Karas7 marca 2018
joanna-prorok1

Joanna Prorok: Otrzymałam drugie życie

Anna Chodacka6 marca 2018
biegaczka 1

Stres w pracy? Bierz wygodne buty i biegnij

Michal Karas6 marca 2018
jolanda-neff2

Jolanda Neff: Budzić się z determinacją, zasypiać z satysfakcją

Anna Chodacka3 marca 2018
aleksandra-roznowska-ikona

Aleksandra Rożnowska: mama w stylu FIT

Anna Chodacka2 marca 2018
zdrowie1-nowyportal-ikona

Wskazówki dietetyczne dla kobiet aktywnych

Sylwia Cukierska24 lutego 2018
psiak 2

Pies i kot pomogą ze zdrowiem psychicznym

Michal Karas19 lutego 2018