Zdrowie

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale
Michal Karas

W porównaniu do mężczyzn, u kobiet ryzyko śmierci w ciągu roku od ataku serca jest aż o połowę wyższe. Naukowcy z Bawarii apelują do lekarzy, by objęli swoje pacjentki szczególną opieką

Bardzo niepokojące informacje płyną z Monachium, gdzie miejscowy Uniwersytet Techniczny sprawdził, jak wygląda sytuacja zdrowotna osób, u których doszło do zawału serca. To przypadłość, która wciąż jest uważana za bardziej męską chorobę niż kobiecą, a jednak kobiety częściej umierają wskutek niej.

Jednym z powodów jest fakt, że zawał u kobiet wygląda inaczej. Statystycznie kobiety cierpią z powodu zawału znacznie później od panów, nawet ok. 10 lat później. W związku z tym zawałowi często towarzyszą inne dolegliwości, jak choćby cukrzyca.

Rzadko też zdarza się, by u kobiet zawał był powodowany przez zwężenie naczyń krwionośnych. Kobiety częściej chorują na chorobę niedokrwienną serca, przez co zabiegi ablacji mają mniejszą szansę powodzenia.

W Bawarii sprawdzono wyniki ok. 4,1 tys. osób po zawale. Wyniki zmuszają do refleksji. – Jeśli spojrzymy na cały okres badania, to jest do pięciu lat po wystąpieniu zawału, to nie występują zasadnicze różnice pomiędzy płciami. Jednak bardzo nas zaskoczyły dane dla pierwszych 365 dni po zawale. W tym okresie kobiety umierają o 50% częściej niż mężczyźni – alarmuje prof. Romy Ubrich.

Przyczyn może być wiele, jednak kardiolog prof. Georg Schmidt uważa, że czynniki społeczne i psychologiczne mogą mieć spore znaczenie. – W obliczu zawału kobiety stają przed innymi wyzwaniami od mężczyzn. Społeczeństwo oczekuje od nich, że szybciej wrócą do codziennych obowiązków, a to oznacza wyższy poziom stresu – tłumaczy naukowiec z Monachium.

Dodatkowym czynnikiem może być częstsze występowanie u kobiet stanów depresyjnych, które są niebezpieczne nie tylko same w sobie, ale też w połączeniu z innymi schorzeniami.

Źródło: Plos One / Technical University of Munich (TUM)

Więcej w Zdrowie

ikona1234jedzenie4

TIP Akademia Smaku: Węglowodany na śniadanie

Aneta Zadroga13 listopada 2017
waga

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy

Michal Karas8 listopada 2017
cyklistka

Rower świetny w walce z nadwagą

Michal Karas7 listopada 2017
kobieta15_ikona123_2014

Skóra w starciu z czynnikami zewnętrznymi

Ela Makos21 października 2017
Dieting concept. Young Woman choosing between Fruits and Sweets

Tip: Domowy ocet jabłkowy

Aneta Zadroga14 października 2017
zdrowie_warzywa1_ikona_123nowe

Obiad w pracy – zdrowy jest możliwy!

Aneta Zadroga30 września 2017
ciezarna

Komórka w ciąży? Dziecku nie szkodzi

Zofia Kicińska25 września 2017
dzieciątko

Wcześniak? Licz się z objawami depresyjnymi

Edyta Nowicka18 września 2017
IMG_4807zs

Sposób na piękną cerę i mnóstwo energii

Ela Makos5 września 2017