W praktyce

Kobiety, które programują

Kobiety, które programują

Są takie zawody, które wydają się być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Należy do niech między innymi praca programisty. Okazuje się, że w tej branży jest także sporo kobiet. Jaka jest ich sytuacja i ile zarabiają?

Nie dość, że jest ich o wiele mniej niż mężczyzn to również o wiele mniej zarabiają. Według badań wynagrodzenie programistów ogółem (kobiet i mężczyzn) wyniosło 6300 złotych brutto miesięcznie. Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5748 złotych, a mężczyźni – 6400 złotych brutto miesięcznie. Ogólne wnioski nie są jednak adekwatne do rozliczeń na poszczególnych stanowiskach. Jak się okazuje, część kobiet doceniano mimo wszystko bardziej niż mężczyzn. Wszystko jednak zależy od umiejętności.

Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu. W przypadku programistów specjalizujących się w pozostałych analizowanych językach programowania wyższe wynagrodzenia w 2015 roku otrzymywali mężczyźni.

Jak rozkładały się zarobki ze względu na wiek? W tym aspekcie najwięcej otrzymywały kobiety mające powyżej 36 lat, ale mniej niż 40. Połowa z nich zarabiała przynajmniej 8280 złotych brutto miesięcznie. Było to znacznie więcej niż dostawały w tym czasie młodsze programistki.

Trzeba przyznać, że im większe przedsiębiorstwo tym większe zarobki. Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5000 złotych brutto miesięcznie. Natomiast ich koleżanki, które w ubiegłym roku pracowały w firmach o przewadze kapitału zagranicznego, przeciętnie zarabiały 6800 złotych brutto miesięcznie, a więc o 36% więcej.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

W praktyce

Więcej w W praktyce

monika-toczynska-ikona

Monika Toczyńska: Działalność gospodarcza pod lupą

Anna Chodacka24 lutego 2018
video content

Wideomarketing czy blog firmowy?

Michal Karas22 lutego 2018
5zl

Kobiety wciąż zarabiają mniej. Co dalej?

Michal Karas20 lutego 2018
social media

Pracownik w social media a interes firmy

Michal Karas15 lutego 2018
skok w karierę

Dobry moment na zmianę pracy?

Karol Pisarski5 lutego 2018
inspirujace-kobiety-ikona

Agnieszka Clarey: W kobietach siła!

Anna Chodacka29 stycznia 2018
przepracowana

Presja technologii sprzyja wypaleniu zawodowemu

Ela Prochowicz16 stycznia 2018
pani w aptece

Kto (nie) szuka pracownika ze znajomością języka?

Zofia Kicińska4 stycznia 2018
lotnisko

Jest lepiej, a jednak nie wrócą z emigracji?

Ela Prochowicz27 grudnia 2017