W praktyce

Kobiety, które programują

Kobiety, które programują

Są takie zawody, które wydają się być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Należy do niech między innymi praca programisty. Okazuje się, że w tej branży jest także sporo kobiet. Jaka jest ich sytuacja i ile zarabiają?

Nie dość, że jest ich o wiele mniej niż mężczyzn to również o wiele mniej zarabiają. Według badań wynagrodzenie programistów ogółem (kobiet i mężczyzn) wyniosło 6300 złotych brutto miesięcznie. Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5748 złotych, a mężczyźni – 6400 złotych brutto miesięcznie. Ogólne wnioski nie są jednak adekwatne do rozliczeń na poszczególnych stanowiskach. Jak się okazuje, część kobiet doceniano mimo wszystko bardziej niż mężczyzn. Wszystko jednak zależy od umiejętności.

Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu. W przypadku programistów specjalizujących się w pozostałych analizowanych językach programowania wyższe wynagrodzenia w 2015 roku otrzymywali mężczyźni.

Jak rozkładały się zarobki ze względu na wiek? W tym aspekcie najwięcej otrzymywały kobiety mające powyżej 36 lat, ale mniej niż 40. Połowa z nich zarabiała przynajmniej 8280 złotych brutto miesięcznie. Było to znacznie więcej niż dostawały w tym czasie młodsze programistki.

Trzeba przyznać, że im większe przedsiębiorstwo tym większe zarobki. Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5000 złotych brutto miesięcznie. Natomiast ich koleżanki, które w ubiegłym roku pracowały w firmach o przewadze kapitału zagranicznego, przeciętnie zarabiały 6800 złotych brutto miesięcznie, a więc o 36% więcej.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

W praktyce

Więcej w W praktyce

zalety systemu ERP

Jakie są zalety systemu ERP?

Ela Makos19 września 2017
Warszawa 1

Zaczyna się czas walki o pracownika?

Redakcja Sukces7 września 2017
kreatywne cv

Kiedy warto tworzyć kreatywne ogłoszenia o pracę?

Michal Karas1 września 2017
oprogramowanie gastronomiczne

Jak wybrać system gastronomiczny – 5 porad

Ela Makos29 sierpnia 2017
ludzie_ikony_123nowe

Wykształceni zarządcy

Ela Makos28 sierpnia 2017
kobiety biznesu

Co warto wyczytać w CV kandydata

Redakcja Sukces21 sierpnia 2017
rajska plaża

Trzy proste kroki, by odpocząć od pracy w czasie urlopu

Michal Karas1 sierpnia 2017
pokój konferencyjny

Jak to jest z różnorodnością płci w firmach?

Redakcja Sukces24 lipca 2017
kariera

Jak poprawić życie rodzinne i karierę jednocześnie

Redakcja Sukces4 lipca 2017