W praktyce

Kobiety, które programują

Kobiety, które programują

Są takie zawody, które wydają się być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Należy do niech między innymi praca programisty. Okazuje się, że w tej branży jest także sporo kobiet. Jaka jest ich sytuacja i ile zarabiają?

Nie dość, że jest ich o wiele mniej niż mężczyzn to również o wiele mniej zarabiają. Według badań wynagrodzenie programistów ogółem (kobiet i mężczyzn) wyniosło 6300 złotych brutto miesięcznie. Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5748 złotych, a mężczyźni – 6400 złotych brutto miesięcznie. Ogólne wnioski nie są jednak adekwatne do rozliczeń na poszczególnych stanowiskach. Jak się okazuje, część kobiet doceniano mimo wszystko bardziej niż mężczyzn. Wszystko jednak zależy od umiejętności.

Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu. W przypadku programistów specjalizujących się w pozostałych analizowanych językach programowania wyższe wynagrodzenia w 2015 roku otrzymywali mężczyźni.

Jak rozkładały się zarobki ze względu na wiek? W tym aspekcie najwięcej otrzymywały kobiety mające powyżej 36 lat, ale mniej niż 40. Połowa z nich zarabiała przynajmniej 8280 złotych brutto miesięcznie. Było to znacznie więcej niż dostawały w tym czasie młodsze programistki.

Trzeba przyznać, że im większe przedsiębiorstwo tym większe zarobki. Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5000 złotych brutto miesięcznie. Natomiast ich koleżanki, które w ubiegłym roku pracowały w firmach o przewadze kapitału zagranicznego, przeciętnie zarabiały 6800 złotych brutto miesięcznie, a więc o 36% więcej.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

W praktyce

Więcej w W praktyce

galakobietsukcesu2016_060-kopia

Sukces Jest Kobietą vol. 4 już niebawem!

Aneta Zadroga17 listopada 2017
badaczka

Poznaj badaczki nagrodzone stypendiami L\’Oreal-UNESCO For Women in Science

Michal Karas15 listopada 2017
warszawa 2

Polskie miasta jeszcze mało „smart”

Michal Karas6 listopada 2017
Beata Gogulska 2

Jak być pewnym siebie liderem w niepewnych sytuacjach

Ela Makos5 listopada 2017
laba

Spada zaangażowanie Polaków w pracę

Edyta Nowicka3 listopada 2017
pani jak laleczka chucky

Lepsza praca? Chętnie, choć niekoniecznie

Michal Karas31 października 2017
kobiet-IT

Tech Leaders zapraszają entuzjastki IT

Zofia Kicińska24 października 2017
open space

Spada komfort? Spada też efektywność pracy w biurze

Michal Karas23 października 2017
kobieta sukcesu

Niezłe perspektywy dla kobiecej przedsiębiorczości

Redakcja Sukces20 października 2017