Design

Jak wybrać fototapetę do kuchni?

Jak wybrać fototapetę do kuchni?
Anna Chodacka

W szałasach i lepiankach ludzi pierwotnych punktem centralnym było palenisko, wokół którego codziennie gromadziła się cała rodzina. To przy nim odbywały się plemienne narady i zwyczajne posiłki, przy nim także snuto opowieści i przyjmowano gości.

48737844

Ognisko dawno już zastąpione zostało przez kuchenki, piekarniki i mikrofalówki, ale miejsce, w którym się one znajdują, czyli kuchnia, nadal pozostaje gorącym, ognistym sercem każdego domu. Niestety, nie jest to pomieszczenie, które łatwo jest udekorować: w kuchni wciąż coś paruje, kipi, pryska czy rozlewa się, a to stwarza zagrożenie dla wszelkich ozdób, które zdecydujemy się tam umieścić. Na szczęście z pomocą mogą tu przyjść odpowiednio dobrane fototapety do kuchni! O to znaczy „odpowiednio dobrane”? Z prośbą o poradę zwróciliśmy się do dekoratorki wnętrz z firmy Myloview, specjalizującej się w dokonywaniu transformacji wnętrz przy pomocy fototapet.

Miejsce dla fototapety do kuchni: znajdź najlepsze

Rozejrzyj się uważnie po swojej kuchni i zastanów się, którą ze ścian możesz ozdobić fototapetą. Czy może być ona zamontowana na całej ścianie? A może tylko w wolnej, „martwej” przestrzeni między blatem kuchennym a wiszącymi szafkami?

Zawsze warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć – sugeruje dekoratorka z Myloview. – Może brakuje Ci tego trudnego do określenia „czegoś”, co uzupełni wystrój? Może uważasz, że całość jest pozbawiona wyrazu i w związku z tym trzeba ją jakoś ożywić? Chcesz stworzyć kontrast? Wszystkie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę, dobierając wzór fototapety.

M jak materiał

Ze względu na zamontowany tam zlew oraz na to, że jest ona miejscem, w którym często znajdują się parujące i pryskające garnki, kuchnię zalicza się, tak jak łazienkę i toaletę, do pomieszczeń „mokrych”. Należy to wziąć pod uwagę, wybierając podłoże, na którym mają być wydrukowane fototapety kuchenne.

Świetnie sprawdzą się tutaj materiały, które przed uszkodzeniem zabezpiecza cienka warstwa winylu – mówi projektantka wnętrz z firmy Myloview. – A jeżeli planujemy udekorować ścianę, która może być bezpośrednio poddana działaniu niekorzystnych czynników, na przykład ścianę obok zlewu czy nieopodal kuchenki, najlepiej będzie dodatkowo zlecić zalaminowanie fototapety: fototapeta laminowana do kuchni będzie wytrzymalsza i łatwiejsza w utrzymaniu niż jakikolwiek inny typ fototapety.

42138573

https://myloview.pl/fototapety/wg-wnetrz/kuchnia/

Odrobina psychologii koloru

Wszyscy badacze zajmujący się psychologią koloru zgodni są co do tego, że niebieski nie nadaje się do kuchni. Wynika to głównie stąd, że jest to jedyny kolor, który nie kojarzy się z jedzeniem: praktycznie żaden naturalnie występujący w przyrodzie pokarm – może poza borówkami amerykańskimi – nie ma tego koloru. Podobno nawet osoby, którym podaje się danie na niebieskim talerzu, miały tendencję do zjadania mniejszej porcji…

Wskazania psychologii koloru wcale nie oznaczają, że należy kategorycznie zrezygnować z niebieskiego, jeżeli zawsze marzyliśmy o błękitnej czy turkusowej kuchni – kategorycznie stwierdza nasza ekspertka. – Zawsze należy słuchać przede wszystkim siebie i swoich domowników, a głos naukowców niech pozostanie głosem doradczym. Jeżeli jednak ktoś chciałby sobie wziąć te rady do serca, to podobno dobrymi kolorami są odcienie żółtego (żółty pobudza, a zatem także zaostrza apetyt), czerwony (działa mniej więcej tak samo), zielony (kojarzy się ze zdrowiem i naturalnością) oraz brązy (bo dają poczucie komfortu).

Sprawa najważniejsza, czyli wzór fototapety do kuchni

Choć wydaje się, że w kuchni najlepiej sprawdzą się wszystkie wzory przedstawiające potrawy i napoje, tak naprawdę jest całe mnóstwo „niekulinarnych” fototapet, które wyglądać będą w tym miejscu wprost cudownie. Pejzaże, geometryczne wzory, motywy kwiatowe, abstrakcja…

Moim zdaniem zawsze warto eksperymentować – przekonuje dekoratorka z Myloview. – Wzory przedstawiające motywy ze świata natury, a także desenie retro, będą doskonale pasować do kuchni urządzonych tradycyjnie czy nawet nieco staroświecko. Za to te bardziej surowe, geometryczne i abstrakcyjne będą w sam raz do nowoczesnych kuchni.

Zdecydowanie nie jest to jednak reguła, od której nie ma wyjątków – co prowadzi nas do podsumowania…

42138573

https://myloview.pl/fototapeta-jednolite-kwiatowy-wzor-z-rozami-akwarela-ilustracji-wektorowych-nr-3DB32CE

To jak w końcu wybrać tę fototapetę do kuchni?

Wzór fototapety prawie zawsze będzie jednym z najbardziej wyrazistych elementów wnętrza. Być może nawet będzie w nim dominować. Dlatego w miarę możliwości należy zawsze wybierać fototapetę na końcowym etapie remontu – chyba że naklejenie fototapety jest remontem samym w sobie i nie zmienia się niczego poza tym. Dlaczego? Ponieważ dobrać fototapetę do wnętrza jest bardzo łatwo, a dobrać wnętrze do fototapety… to już co innego. Nawet najbardziej efektowny wzór straci blask, jeżeli nie będzie się harmonijnie komponował z resztą wystroju kuchni. Jeśli jednak poświęcisz temu zagadnieniu odrobinę uwagi – i zastosujesz się do wskazówek naszych i naszej doradczyni – dobór tej fantastycznej dekoracji okaże się zaskakująco łatwy!

Design
Anna Chodacka

Redaktor Naczelna. Najbardziej interesują ją historie ludzi, zwłaszcza takich, których wielu nie zauważa, bo oni mają zwykle dużo dobrego do przekazania światu.

Więcej w Design

mom 1

Jaki będzie rok 2018 we wnętrzach? Bogaty!

Magda Nowak2 stycznia 2018
ławka xxx 1

Dobry design w słusznej sprawie

Magda Nowak8 grudnia 2017
hintlab 1

Biżuteria z klocków lego?

Zofia Kicińska28 listopada 2017
burned 1

Prawdziwym żelazkiem tak pięknie nie przypalisz…

Magda Nowak28 września 2017
F_121814800

Obrazy 3d – trójwymiarowe dekoracje wnętrz

Anna Chodacka31 sierpnia 2017
Pig-Table_ikona

Pig Table: hit czy kit?

Magda Nowak31 grudnia 2016
roughikona

Pan miękki i pan łatwy

Magda Nowak29 grudnia 2016
alteaalcovaikona

Altea&Alcova

Magda Nowak27 grudnia 2016
caroline_feibers_kautsch

Pikselowy trend

Magda Nowak25 grudnia 2016