Newsy

Emocje 2017 na scenie Opery Krakowskiej

Emocje 2017 na scenie Opery Krakowskiej
Redakcja Sukces

W najbliższy weekend na scenę Opery Krakowskiej powraca spektakl baletowy „Emocje”. To dalszy ciąg wypowiedzi w formie baletowej na temat relacji z innymi ludźmi i związanych z nimi uczuć, wypełniających nasze życie

Spektakl baletowy „Emocje” powraca na scenę Opery Krakowskiej w nowej odsłonie! „Emocje 2017” przygotowali: Violetta Suska, autorka blisko 100 choreografii do spektakli baletowych, musicali, oper i koncertów oraz Eduard Bablidze, tancerz i choreograf gruzińskiego pochodzenia, od lat związany z Polską. Był pierwszym solistą Narodowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, potem solistą w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Bałtyckiej, współpracował z Polskim Baletem Narodowym jako tancerz i choreograf.

emocje 2017 1

W tegorocznej wersji „Emocji” zobaczymy dwie jego choreografie. Pierwsza, rozpoczynająca spektakl, to „Akord” do muzyki Arvo Pärta „Fratres for cello and piano”. Druga, kończąca przedstawienie, nosi tytuł „El Abrazo”, co oznacza „trzymanie” w tangu, czyli sposób prowadzenia partnerki przez partnera, wyrażający w tańcu gamę uczuć, od namiętności, pożądania, przez doznania miłości po niechęć czy zazdrość.

– W tym tańcu najważniejsze jest nie to co tańczymy, lecz jak tańczymy! Jest to taniec par, mocno związanych emocjonalnie, podobnie czujących i pragnących – mówi Eduard Bablidze. Muzykę do tej części napisał kompozytor, skrzypek Opery Bałtyckiej – Przemysław Treszczotka. Usłyszymy ją w nagraniu  kwintetu Tangueros Balticos w składzie: Przemysław Treszczotka (skrzypce), Paweł Zawada (fortepian), Andrzej Wojciechowski (klarnet), Marcin Krzyżanowski (akordeon), Maciej Pakuła (kontrabas).

Środkowa część spektaklu zatytułowana „…Gdzie tkwią nagie gwiazdy…” do muzyki Johannesa Brahmsa (fragmenty „Koncertu skrzypcowego D-dur”, „I Sonaty skrzypcowej G-dur”, „Serenady A-dur” nr 2, „Intermezza A-dur” op. 118) prezentowana była w poprzedniej wersji „Emocji” (premiera: maj 2015 r). Violetta Suska przekazuje w kolejnych  sekwencjach „…Gdzie tkwią nagie gwiazdy…” własne widzenie samotności, żałoby, namiętności oraz uczuć towarzyszących osobie w tłumie ulicznym.

emocje 2017

– Ludzie są jak gwiazdy na «mlecznej drodze». Jeśli patrzysz z daleka, z dystansu, jest ich dużo, jedna koło drugiej, ciasno i blisko siebie. Lecz gdy zmniejszysz odległość, gdy przyjrzysz się bliżej, są oddalone od siebie o tysiące lat świetlnych. Samotne w ciemnej przestrzeni kosmosu – powiedziała Violetta Suska.

„Emocje 2017”, które odbędą się na scenie Opery Krakowskiej w dniach 25 i 26 listopada 2017 (godz. 18.30), to dalszy ciąg wypowiedzi w formie baletowej na temat relacji z innymi ludźmi i związanych z nimi uczuć, wypełniających nasze życie. Tańczy Balet Opery Krakowskiej.

Newsy

Więcej w Newsy

ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017
dojazd do pracy

Nawet tydzień pracy miesięcznie spędzamy na dojazdach

Michal Karas7 grudnia 2017
samotna wigilia 1

Dla samotnych osób starszych Święta tracą sens

Michal Karas1 grudnia 2017
media-polaryzują

Media polaryzują nas z łatwością – warto to rozumieć

Karol Pisarski29 listopada 2017
25.11.2017 Warszawa , Gala - premiera ksi????ki "Sukces jest kobiet??" 
Fot. Franek Mazur

Mitsubishi Japan Motors wspiera Kobiety Sukcesu!

Aneta Zadroga27 listopada 2017
biznes1ikonynowe123

Mitsubishi Japan Motors wspiera „Sukces jest Kobietą”

Aneta Zadroga23 listopada 2017
KongresKobietSukcesu11-650

Wydarzenie: AKADEMIA WIEDZY I SUKCESU 2017

Aneta Zadroga17 listopada 2017
DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
suknia ślubna

Branżę weselną czekają chude lata

Magda Nowak16 listopada 2017