Warto odwiedzić

Elbphilharmonie: Sztuka falująca nad Łabą

Elbphilharmonie: Sztuka falująca nad Łabą
Karol Pisarski

To prawda, że Niemcy zapłacili za nią ponad dziesięciokrotnie więcej niż planowano. A jednak nowa filharmonia nad Łabą błyskawicznie stała się jedną z największych atrakcji Hamburga. Rok po otwarciu wielu już nie pamięta, jak była droga…

Są takie budynki, które zostają w naszej świadomości nawet wtedy, gdy już dawno nie myślimy o odwiedzanym miejscu. Architektura, czerpiąc ze sztuk plastycznych, oddziałuje na nas czasami w nieoczekiwany sposób. Dlatego właśnie inwestycja w Hamburgu, która była przez lata traktowana jak skandal, wrosła w krajobraz błyskawicznie.

Elbphilharmonie, a więc Filharmonia nad Łabą, ze wszech miar zasługuje na krytykę jako budowa. Miała kosztować 76 mln €, a trzeba było wydać na nią prawie 870 milionów! Miała trwać trochę ponad 3 lata, a zajęła prawie 9 lat. To jeden z flagowych przykładów niemieckiego niedoszacowania inwestycji, a dla krytyków również dowód na niegospodarność.

Elbphilharmonie-2

Coś w tym jest, ponieważ skala inwestycji (całkowita powierzchnia aż 125 tys. m2) zdecydowanie przerasta szacunki mówiące o budżecie 76 milionów. Z kolei lokalizcja na wyspie i konieczność zachowania historycznych murów spichlerza sprawiały, że trudność w prowadzeniu prac budowlanych była nieporównanie wyższa niż tradycyjnie.

Niedawno, bo na początku stycznia, nowa Filharmonia obchodziła swoje pierwsze urodziny. I tu pojawia się podstawowy zwrot akcji: dla wielu ten budynek już nie kojarzy się z lawinowym wzrostem kosztów czy ciągłym przekładaniem terminu oddania. To nowa ikona Hamburga, górująca nad jego centrum jako jeden z najwyższych budynków w mieście.

Elbphilharmonie-4

Elbphilharmonie ma imponujące 102 metry wysokości, co dodatkowo podkreśla strzelisty dach, przypominający rozbujane fale rzeki. Dolna, ceglana część, to mury historycznego spichlerza, odbudowanego po wojnie, lecz w wyjściowej formie pamiętającego XIX wiek. Górną kryje ponad 2 tys. szklanych paneli, z których prawie 600 jest specjalnie zakrzywionych, by dać wrażenie płynności fasady.

Elbphilharmonie-5

Symbolika fali nawiązuje zresztą do fal dźwiękowych, a o te rozchodzi się w każdej filharmonii. W przypadku Hamburga zdecydowanie największe wrażenie robi główna sala, w której 2100 osób otacza na balkonach orkiestrę. Z kolei część widowni jest otoczona przez niesamowite organy, złożone z ponad 4,7 tys. piszczałek ulokowanych częściowo wśród widzów. Tu sztuki można dosłownie dotknąć.

Akustyki dotknąć nie można, za to opracowany komputerowo układ sali wyciąga z niej to, co najlepsze. Zwieńczona kielichem i otoczona porowatymi ścianami sala pozwala obcować z muzyką intymnie, choć w licznym przecież gronie. Jest również druga sala – recitalowa (550 miejsc) oraz trzecia (mała koncertowa, dla 150 osób), ale to nie koniec.

Elbphilharmonie-1

Nawet osoby stroniące od ekskluzywizmu kultury wysokiej znajdą tu coś dla siebie. Na dawnym dachu spichlerza powstał dostępny dla każdego rozległy taras widokowy, a w budynku nie zabrakło miejsca na dodatkowe funkcje. Jest więc 45 mieszkań, hotel z 244 pokojami, parking na ponad 500 aut, centrum konferencyjne i spa, dzięki czemu obiekt żyje nie tylko najwyższą kulturą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Elbphilharmonie

Więcej w Warto odwiedzić

Skellig Michael 2

Galaktyczny krajobraz na skraju Irlandii

Michal Karas2 lutego 2018
2018_01_18_183

Muscat: Come as a guest, leave as a friend

Anna Chodacka22 stycznia 2018
zugspitze1

Pobij rekordy na Zugspitze

Michal Karas28 grudnia 2017
Sardynia 3

Sardynia – kraina siedmiu kontynentów

Redakcja Sukces11 grudnia 2017
Pałac Odrowążów Manor House SPA

Manor House SPA najlepszym luksusowym hotelem w Europie wśród historycznych obiektów i finalistą konkursu „Beauty Stars”

Sylwia Cukierska30 listopada 2017
Bohinj 1

Bohinjsko: Jezioro ukryte przed światem

Michal Karas24 listopada 2017
dav

Hasta Siempre Cuba!

Aneta Zadroga8 listopada 2017
DSC_0129

Adventure Club: Podróżuj i odkrywaj!

Ela Makos5 listopada 2017
Riomaggiore 1

Riomaggiore: Tu zaczyna się kraina Pięciu Lądów

Michal Karas17 października 2017